Skocz do zawartości

Taurus 270


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie dotarł do mnie mój Taurus 270. W tym wątku będę się dzielił informacjami na jego temat. Od dwudziestu lat czekałem na teleskop tej wielkości. Niestety Newtony o średnicy powyżej 20 cm na montażu paralaktycznym są stosunkowo drogie, a ja długo nie mogłem się przekonać do montażu Dobsona. W efekcie dokonałem zakupu dopiero teraz i mam nadzieję, że będę z niego zadowolony. Moje pierwsze wrażenia dotyczące tego teleskopu opiszę wieczorem. Niestety chyba dzisiaj nie przejdzie testu bojowego pod niebem, gdyż za oknem siąpi deszcz. Ale czekałem tyle, to poczekam jeszcze "chwilkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop przyjechał do mnie dzisiaj tuż po godzinie 12. Przewoźnikiem była firma kurierska Stolica, która okazała się droga, a jej pracownicy niekompetentni. W przyszłości na pewno nie skorzystam z jej usług. :angry:

 

Teleskop otrzymałem w zamówionej dodatkowo walizce. Po rozpakowaniu rozłożyłem części składowe i zacząłem skręcać to wszystko w jedną całość. Ponieważ nigdy "na żywo" nie widziałem takiego teleskopu zajęło mi to około 15 minut, ale myślę, że za drugim razem zabierze mi to maksymalnie około 5 minut.

Bardzo pomocne są duże śruby wmontowane w konstrukcję.

 

Po zmontowaniu całości zabrałem się za kolimację, która trwała także około 15 minut, gdyż chciałem zrobić to w miarę dokładnie, a nie mam kolimatora. Bardzo pomocne okazały się znaczniki na lustrach.

Sam proces kolimacji w przypadku Taurusa jest o wiele prostszy niż w przypadku innych teleskopów, nie wymaga narzędzi, a jedynie trochę skupienia i pewną rękę.

Tylko same znaczniki mogłyby być nieco staranniej wykonane. To niby takie nic, a nieco zepsuło obraz tego starannie wykonanego teleskopu. Dodatkowo przy dzisiejszej pochmurnej pogodzie znacznik na głównym lustrze był słabo widoczny. To na razie jedyna rzecz do której "na siłę" mogę się przyczepić.

 

Montaż pracuje lekko, ale dopiero pod gwiazdami sprawdzę jak się sprawuje. Całość jest dobrze wyważona. Wygląda więc na to, że nie będzie problemów z prowadzeniem.

 

Ogniskowa teleskopu wynosi 1278 mm, czyli światłosiła 4,73. Jest to więc teleskop do DS, ale planety mam nadzieję też będą prezentowały się dobrze. Teraz muszę czekać na poprawę pogody, bo najważniejsze będą dawane przez teleskop obrazy.

 

Mam nadzieję, że uda mi się zejść z zasięgiem do 15 mag. i w końcu zobaczę Plutona (przez Syntę doszedłem do rekordu 14,4 mag. w zenicie, ale Plutona nie udało mi się dojrzeć). To będzie jeden z majowych celów. Inne to kometa Tempel 1 oraz kwazar 3C273.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako producent teleskopu dorzucę jedną uwagę. Teleskop Roberta to Prototyp nr 3. Różni się nieznacznie od Taurusów seryjnych.

Znacznik na lustrze głównym (zrobiony czerwonym markerem) był tam już w momencie zakupu lustra. Po sprawdzeniu jego centryczności pozostawiłem go tam gdzie był.

Seryjne teleskopy mają czarne foliowe znaczniki naklejane na lustrze - dużo lepiej widoczne i estetyczniejsze. Zdjęcie lustra z testów Adama Jesiona tutaj

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

 

Gratuluje zakupu! Świetnie, że przyłączyłeś się do grona dobsoniarzy :Beer:

Z pewnością będziesz zadowolony :D

Udanych testów !

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seryjne teleskopy mają czarne foliowe znaczniki naklejane na lustrze - dużo lepiej widoczne i estetyczniejsze. Zdjęcie lustra z testów Adama Jesiona tutaj

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

I właśnie takiego znacznika mi brakuje. Będę musiał go zrobić sam.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

 

Gratuluje zakupu! Świetnie, że przyłączyłeś się do grona dobsoniarzy  :Beer:

Z pewnością będziesz zadowolony  :D

Udanych testów !

 

Pozdro

Paweł

 

Oby spełniły się Twoje słowa. Tym bardziej, że jeszcze nie spojrzałem przez tego Taurusa, a już mam chętkę na większego. :D

 

Pozdrawiam :)

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oby spełniły się Twoje słowa. Tym bardziej, że jeszcze nie spojrzałem przez tego Taurusa, a już mam chętkę na większego.  :D

 

Pozdrawiam :)

Robert

 

No tak, choroba zasięgu, czyli średnicy :ha:

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jako producent teleskopu dorzucę jedną uwagę.  Teleskop Roberta to Prototyp nr 3.......

.....

Pozdrawiam,

Mirek D.

 

Prototyp nr. 3 ?

Czy to nie ten sam, przez którego lookaliśmy na Saturna z Zayzikiem,DarkiemB,Davem, i Turem?

 

Takiego Saturna dawno nie widzieliśmy :szczerbaty:

 

BTW, gratuluję szprzętu :helo:

Ja swoją 380 dopiero rzeźbie B)

Edytowane przez MateuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :Salut:

Ja również dzisiaj otrzymałam kurierem przesyłkę od Mirka z Taurusem 270 (wersja seryjna). Czy mogę Robercie podzielić się swoimi uwagami w tym poście? :notworthy:

Jeżeli chodzi o znacznik na lustrze głównym to rzeczywiście jest naklejone i doskonale widoczne. Nawet taki laik jak Ja poradził sobie bez problemów :D

Pogoda straszliwa :burza::angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :Salut:

Ja również dzisiaj otrzymałam kurierem przesyłkę od Mirka z Taurusem 270 (wersja seryjna). Czy mogę Robercie podzielić się swoimi uwagami w tym poście? :notworthy:

 

Pogoda straszliwa :burza:  :angry:

 

Jak najbardziej. Im więcej informacji na temat instrumentów, które użytkujemy, tym lepiej. I wątek będzie wtedy "żył". :banan:

 

U mnie pogoda marna. Zachmurzenie duże, choć pojawiają się niewielkie przejaśnienia. Jak na razie za małe, abym ryzykował wyjście z teleskopem na balkon. Z niektórych chmur niestety przelotnie pada. :deszcz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prototyp nr. 3 ?

Czy to nie ten sam, przez którego lookaliśmy na Saturna z Zayzikiem,DarkiemB,Davem, i Turem?

 

Takiego Saturna dawno nie widzieliśmy :szczerbaty:

 

Tamten to był Prototyp 2.

Prototyp 3 to ten jasny teleskop, którego zdjęcia są na stronie. Był z nami na Kudłaczach w grudniu gdy obserwowaliśmy Macholza koło Plejad.

 

Pozdrawiam,

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zero pogody na obserwacje nieba, za to cała rodzinka wpadła na obserwacje teleskopu :szczerbaty:

Przyznam, że zrobił wrażenie z powodu oryginalności tworzywa (drewno). Na poczatku jak go opisywałam, to kwasili się , że drewniany jak u Kopernika :D Natomiast po oględzinach stwierdzili że full wypas i że ma klasę, styl. Można postawić np w pokoju prezesa jako wypasiony gadżet w dobrym stylu :D

Mam nadzieję ze równie dobrze spisze się przy obserwacjach... B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tamten to był Prototyp 2.

Prototyp 3 to ten jasny teleskop, którego zdjęcia są na stronie. Był z nami na Kudłaczach w grudniu gdy obserwowaliśmy Macholza koło Plejad.

 

Pozdrawiam,

Mirek

 

Szkoda. Już nastawiłem się na podziwianie pięknego Saturna.

 

A jakie wrażenie zrobiły obserwacje komety Machholza i Plejad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda. Już nastawiłem się na podziwianie pięknego Saturna.

 

A jakie wrażenie zrobiły obserwacje komety Machholza i Plejad?

 

Z tego co pamiętam, teleskop ten dawał bardzo ładne obrazy.

 

Pamiętaj, że jeśli chodzi o planety to istotna jest jeszcze loteria seeingu...

Więc nie oceniaj obrazu Saturna dawanego przez twój nowy sprzęt zbyt pochopnie, my wtedy mieliśmy szczęście :D

Edytowane przez MateuszZ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam, teleskop ten dawał bardzo ładne obrazy.

 

Pamiętaj, że jeśli chodzi o planety to istotna jest jeszcze loteria seeingu...

Więc nie oceniaj obrazu Saturna dawanego przez twój nowy sprzęt zbyt pochopnie, my wtedy mieliśmy szczęście  :D

 

Dłuugie studzenie, kilka h i idealny seeing a nie ma siły aby człowiek nie zaklnął z zachwytu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich okolicach lekko sie przejasnia zapewne u Roberta to samo (różnica 35km) życzę więc ładnej pogody podczas dzisiejszego wieczoru i udanych testów :D

 

Tak, przez cały dzień mamy przejaśnienia. Teraz jest trochę więcej chmur, ale może uda się coś zobaczyć, zanim usiądę przed komputerem o 22-iej. Po tej godzinie Taurus będzie musiał zaczekać. :D

 

Wczoraj wieczorem między chmurami pojawiały się gwiazdy, ale przeważnie na kilka sekund. Dodatkowo obawiałem się deszczu, gdyż chmury wyglądały niezbyt przyjaźnie. Wolałem nie ryzykować "płukania" teleskopu. Jest nowy, więc na mycie musi trochę poczekać. ;)

 

Oczywiście z seeingiem może być różnie, szczególnie teraz, gdy nad Polską przemieszczają się kolejne niże i fronty atmosferyczne. Dobry obraz teleskopem tej wielkości można uzyskać tylko przy stabilnej atmosferze.

Czekam na "zimnych ogrodników". Przy wyżowej, chłodnej pogodzie powinno być dobrze. Oby pogoda poprawiła się jak najszybciej, bo później znów będzie przeszkadzał Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prognozy na weekend niezbyt optymistyczne :angry::burza:

oby sie mylili, chociaż ostatnio nawet jak w całej Polsce świeci słońce, to nad Zatoką Gdańska pada... :angry::Cry:

:help: może macie jakies pomysły co zrobić z tymi chmurami...

 

czy zawsze na te pierwsze obserwacje z teleskopem sie tyle czeka? :blink:

zaczynam węszyć jakiś spisek Matki Natury... B)

pozdrawiam Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
czy zawsze na te pierwsze obserwacje z teleskopem sie tyle czeka? :blink:

zaczynam węszyć jakiś spisek Matki Natury... B)

 

Zawsze.

To po prostu prawo Murphy'ego...

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z pierwszej, godzinnej obserwacji. Po paskudnym dniu wieczorem wypogodziło się i teraz jest bardzo ładna pogoda. Już dawno nie miałem takiej przejrzystości, trochę gorzej z seeingiem.

 

Jeszcze na jasnym niebie na pierwszy ogień poszedł Saturn. Od razu dodam, że jeszcze mam ograniczone możliwości obserwacyjne, gdyż brakuje mi okularu krótkoogniskowego. Miałem lantana 5 mm, ale nie byłem z niego w pełni zadowolony i poprosiłem o wymianę na zooma 8-24 mm, którego jeszcze nie otrzymałem. Do tego dojdzie nowa soczewka Barlowa. Tak więc obserwowałem Saturna okularem 10 mm, mając powiększenie 128x, a to trochę za mało, jak na tak światłosilny teleskop. Mimo to obraz planety ładny z widoczną przerwą Cassiniego. W każdym razie na pewno lepszy niż w Syncie.

 

Na drugi strzał poszedł Jowisz. Tak jasnego to jeszcze w życiu nie widziałem. Ładnie widoczne pasy planety ujawniające strukturę chmur. Szkoda, że księżyce daleko od tarczy i nie ma żadnych zjawisk, typu przejście na tle tarczy cienia lub samego satelity. Później spróbuję dojrzeć WCP.

 

Następnie zrobiło się już w miarę ciemno, więc spojrzałem na galaktyki w Lwie i gromadzie Panny. Niestety miejskie niebo jest zbyt jasne, aby dostrzec szczegóły.

 

Potem kilkuminutowe poszukiwania komety Tempel 1 i odnaleziona. Widoczna bardzo słabo, ale zaliczona.

I jeszcze na dokładkę kwazar 3C 273, także odnaleziony po następnych kilku minutach. W jego rejonie widziałem gwiazdy do ok. 13 mag. z tym, że zaledwie po ok. 10 minutowej adaptacji wzroku.

 

Już wiem, że warto było dać za Taurusa te pieniądze. Teraz muszę jeszcze dokupić akcesoria, a na wakacjach pod ciemne niebo i będzie :banan:

 

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej turze "kręciłem" się po Psach Gończych i Wielkiej Niedźwiedzicy. Galaktyk nawet nie będę wymieniał, bo nigdy w życiu nie widziałem tyle w jeden wieczór. Spojrzałem też na M3 i zobaczyłem z miasta to, co w Syncie widziałem pod ciemnym niebem. Setki drobniutkich gwiazdeczek, piękny widok.

 

W końcu dotarłem do komety Machholza, ale jest już ona cieniem tego co prezentowała 4 miesiące temu. Zamiast więc obserwować kometę zrobiłem w jej rejonie szkic gwiazd, aby ocenić zasięg teleskopu. Wśród naszkicowanych gwiazdek znalazła się słabo widoczna, jako okrągła mgiełka NGC 4290 o jasności 12,6 mag. Najsłabsza gwiazdka, którą widziałem słabo, ale bez zerkania ma jasność 13,7 mag. Zerkaniem widziałem gwiazdkę słabszą o około 0,5 mag., ale niestety mój Guide jej nie pokazuje.

 

Tak jak pisałem wcześniej przejrzystość była bardzo dobra. Po zakończemiu obserwacji teleskopem spojrzałem w okolice R CrB i dostrzegłem tam, choć bardzo słabo gwiazdę o jasności 5,8 mag. Wydawało mi się, że momentami widzę samą R CrB, ale to tak na 80%. W każdym razie w zenicie przejrzystość musiała być w okolicach 6 mag., a przez teleskop zszedłem do ok. 14 mag. Myślę więc, że poza miastem w podobnych warunkach dojdę do 15 mag., a taki cel postawiłem przed Taurusem.

 

Cieszy mnie dobry - jak na ten światłosilny teleskop - obraz planet, choć pod koniec obserwacji seeing zaczął gwałtownie się pogarszać, co zapewne jest zwiastunem zbliżania się frontu atmosferycznego. Mimo to na Jowiszu udało mi się jeszcze dostrzec WCP, ale na pograniczu widoczności.

 

Po pierwszym wieczorze obserwacyjnym jestem zadowolony, a więcej o możliwościach teleskopu będę mógł napisać, jak dostanę zamówione, lepsze okulary.

 

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :Salut:

Ja również dzisiaj otrzymałam kurierem przesyłkę od Mirka z Taurusem 270 (wersja seryjna).

 

Ori, Ty to szybka laska jesteś! Tydzień temu pytasz, co kupić, a dziś już teleskop w domu. Wielu ciemnych nocy i pięknych DSO w okularze życzę!

Dla Mirka też gratulacje za szybkość działania - mam nadzieję, że da mi kilka procent upustu za polecenie Ci jego arcydzieł, jak kiedyś swojego Taurusa będę kupował :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu, napewno da wiele satysfakcji. Mimo że mam wystarczający jak dla mnie sprzęt, to po zlocie bieszczadzkim, chodzi mi po głowie taki newton ze stajni Mirka pod fi=40cm. ze względu właśnie na mobilność między innymi, ale to na razie teoretycznie. Dziś w nocy na "ścianie wschodniej" była piękna noc na DSy, aż szkoda było iść do łóżka. Jowisz nie nadawał się do zdjęć, to sobie szukałem komety Tempel 1, ale w S/C10" jej nie dostrzegłem, być może z powodu braku adaptacji i jaśniejszego nieba niż u Roberta. Żałowałem że zbyt wcześnie schowałem sprzęt kiedy koło pierwszej godziny pojawił sie Antares i okolice Strzelca.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu, napewno da wiele satysfakcji. Mimo że mam wystarczający jak dla mnie sprzęt, to po zlocie bieszczadzkim, chodzi mi po głowie taki newton ze stajni Mirka pod fi=40cm.
Mnie też chodzi :D
Dziś w nocy na "ścianie wschodniej" była piękna noc na DSy, aż szkoda było iść do łóżka. Jowisz nie nadawał się do zdjęć, to sobie szukałem komety Tempel 1, ale w S/C10" jej nie dostrzegłem, być może z powodu braku adaptacji i jaśniejszego nieba niż u Roberta.

Potwierdzam. Przejrzystość była wspaniała, ale seeing raczej słaby. Dawno nie widziałem takiego nieba. Jednak ja muszę bardzo uważać na zdrowie i po dwóch godzinach zrezygnowałem z obserwacji (było chłodno).

Kometę Tempel 1 widziałem bardzo słabo. Gdyby była o 0,5 mag. słabsza mógłbym jej nie dostrzec.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.