Skocz do zawartości

M45 w LRGB


diver

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Kirien napisał:

U mnie mocno niebiesko wszystko...

 

Pewnie masz rację. Po tej uwadze pozwoliłem sobie podmienić fotkę na wersję mniej niebieską. Ale i ona ma pewne wady. Obiecuję, że więcej podmieniał nie będę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, diver napisał:

 

Pewnie masz rację. Po tej uwadze pozwoliłem sobie podmienić fotkę na wersję mniej niebieską. Ale i ona ma pewne wady. Obiecuję, że więcej podmieniał nie będę. ;)

Atlas, Plejone i Alkione - okolice w ciemniejszych partiach wpadają chyba w fiolecik. Przynajmniej na monitorze, z którego teraz doraźnie korzystam. Chwilowo nie mogę skorzystać ze skalibrowanego.

Nie musisz pisać, że podmieniłeś jeśli okaże się to prawdą i dokonasz korekty.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, diver napisał:

Astroamator fotograf bez zebranych Plejad jest jak żołnierz bez karabinu, czyż nie? ;)

 

Dokładnie tak :)

 

14 godzin temu, diver napisał:

....

Po tych próbach mam narastające wątpliwości, czy dla obiektów gwiazdowych i mgławic refleksyjnych warto silić się się na monofoto z filtrami. W porównaniu z kamerą kolor czasu na zbieranie materiału materiału trzeba więcej, obróbka jest dużo bardziej pracochłonna (dodatkowy star aligment na kanałach, LRGB combination etc) a efekt jakoś nie lepszy. Gdybym zebrał te 145 klatek na mojej kolorowej ASI294, materiał miałbym pewnie obrobiony "od strzału" w godzinę. I podejrzewam że efekt końcowy byłby nie gorszy niż prezentowany tutaj.

....

 

Dla jasnych mgławic lub obszarów, a do takich zaliczam Plejady, kamera typu OSC daje bardzo dobry wyniki i co więcej łatwiej jest obrobić i utrzymać  balans kolorów. Tutaj mono nie będzie miało wielkiej przewagi. Słabe obszary z tła wyciągniemy przy dobrym niebie i dużej ilości klatek. Oczywiście w detalach lekko tracimy porównując do takiej samej kamerki w mono ale dla wykorzystania potencjału L potrzebny jest bardzo dobry seeing gdzie większych ogniskowych (skala to kombinacja pixel/ogniskowa tak naprawdę)  to już loteria.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

Wyjątkowo niecodzienna kolorystyka.

 

Ja zawsze na Plejadach patrze na centralna parke gwiazdek.

Jak ich kolorki sa ok ,to i cała reszta przewaznie jest ładnie podana. 

Tutaj cos nie zagrało do końca dobrze.

image.png.199def16e87596d4e7eaeac33bf35199.png

Jedna żółta, a druga niebieska?

M-45.png.0490782033820e94314e1673089708b3.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, diver napisał:

 

Pewnie masz rację. Po tej uwadze pozwoliłem sobie podmienić fotkę na wersję mniej niebieską. Ale i ona ma pewne wady. Obiecuję, że więcej podmieniał nie będę. ;)

A robiłeś może kalibrację fotometryczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tayson napisał:

Ja zawsze na Plejadach patrze na centralna parke gwiazdek.

 

I słusznie, bo HD23463 jest typu K2, więc powinna być zółto-pomarańczowa. Natomiast pobliska HD23479 jest typu A7, więc powinna być biała.

 

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Jedna żółta, a druga niebieska?

 

Jak napisałem wyżej.

 

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

A robiłeś może kalibrację fotometryczną?

 

Robiłem, ale ona daje mi jeszcze więcej niebieskiego (niż na obrazku poniżej), a HD23463 traci kolor. Z kolorem HD23463 może być kłopot w wyniku ekstynkcji międzygwiazdowej. Sądzę więc że wyciąganie na siłę jej koloru nie ma sensu.

 

Wrzucam trochę poprawioną wersję kolorystyczną oraz materiał L (bez cropa).

 

M45_f4_procd_crop_4440_3330_resize_2000_1500.thumb.jpg.7bc6c2522617b0f105070d8fcf4736d1.jpg

 

L_DBE_SS_resize_2000_1512.thumb.jpg.b12c61c72e932033425d93a533f05530.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.