Skocz do zawartości

Sky Safari 7


Paether

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzało Sky Safari 7 w wersji "Basic", "Plus" i "Pro".

Póki co tylko na jabłko (iOS), a użytkownicy Androida muszą jeszcze trochę poczekać (podobno końcówka pierwszego kwartału 2022). Powodem ma być "większe zróżnicowanie urządzeń działających na Androidzie", do których trzeba przystosować nową wersję.

 

Ktoś już używa? Jakie odczucia? Warto się przesiadać?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sfrajerzylem sie i kupilem za pelna cene, zeby potestowac, a potem zapomnialem zrobic refund, bo niestety nie podoba mi sie kierunek w jakim sie rozwijaja SkySafari.

 

Ogolnie rzecz biorac wiele opcji jest teraz glebiej zakopane w UI, niektore niby usprawnili, a tak naprawde zepsuli, dobry przyklad to pozwolenie na ustawienie rotacji kazdego teleskopu z osobna, niby fajnie, ale nie mozna wrocic do tego co bylo w wersji 6, czyli obracania wszystkich 'kadrow' jednoczesnie. Bardzo czesto uzywalem tej funkcji, zeby zobaczyc, ktory teleskop i kamera bedzie lepszy dla danego kadru, teraz jest to mocno upierdliwe, bo trzeba kazdy z teleskopow obrocic osobno, a oczywiscie ta funkcja jest teraz zakopana jeszcze glebiej niz kiedys. Podobnie jest z ustawieniem adresu IP teleskopu (przy laczeniu AsiAir). Niby male rzeczy, ale poki co widze tylko wlasnie takie male irytujace zmiany...

 

Mialem nadzieje, ze integracja z AsiAir zostanie poprawione, czyli wlasnie, ze wspolrzedzne wraz z rotacja zostana przekazane do SkySafari, niestety tak sie nie stalo i rotacja wciaz nie jest synchronizowana. Poniewaz uzywam AsiAir to nie mam mozliwosci wpiecia sie do serwera Indi na AsiAir, wiec te usprawnienia mnie niestety nie dotycza.

 

Baza danych nieba, zdjecia obiektow etc - nie widze zadnych wiekszych roznic w porownaniu do 6 Pro. A reszta to bajery, ale malo uzyteczne...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Myślę że warto, Sky Safari to świetny program, moim zdaniem wart swojej ceny, czy to w wersji Plus czy Pro, oczywiście biorąc pod uwagę jakie kto ma potrzeby. Niemniej uważam, że jeśli ktoś ma wersję 6 to nie warto zmieniać na 7. Największe zmiany jakie jak do tej pory zauważyłem w wersji 7 w stosunku do 6 to denerwujący interfejs użytkownika, w którym za dużo miejsca jest marnowane na duże przyciski, ramki itp. Nowy interfejs kojarzy mi się z zabawkowymi programami typu "skieruj telefon na niebo a dowiesz się w jaki gwiazdozbiór wycelowałeś". Może to kwestia przyzwyczajenia. Może jak poznam wersję 7 trochę lepiej to odkryję jakieś jej zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem przez 1.5 roku SS6plus i teraz SS7plus od kilku miesięcy - do wizuala.

SS7 mam wrażenie lepiej wyświetla mapy niż SS6 - tzn są dla mnie bardziej czytelne. Poza tym wyrzucenie kompasu i zegara do góry ekranu zapobiega przypadkowemu ich odpaleniu, co strasznie wkurzało przy starhoppingu. Poza tym bajery :D

 

Ogólnie telefon + Sky safari wyparło u mnie drukowane atlasy. Duża w tym zasługa iPhone, gdzie można sobie ustawić skróty dostępności: „filtry barwne” i „obniż punkt bieli”. Telefony z Androidem zawsze ruinowały mi adaptację.

Atlas Interstellarum używam jeszcze do obserwacji ciemnych mgławic, ale te obserwuję max. kilka razy do roku, jak trafię pod ciemne niebo. No i atlas Rukla do Księżyca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, bartolini napisał:

Używałem przez 1.5 roku SS6plus i teraz SS7plus od kilku miesięcy - do wizuala.

SS7 mam wrażenie lepiej wyświetla mapy niż SS6 - tzn są dla mnie bardziej czytelne. Poza tym wyrzucenie kompasu i zegara do góry ekranu zapobiega przypadkowemu ich odpaleniu, co strasznie wkurzało przy starhoppingu. Poza tym bajery :D

 

Ogólnie telefon + Sky safari wyparło u mnie drukowane atlasy. Duża w tym zasługa iPhone, gdzie można sobie ustawić skróty dostępności: „filtry barwne” i „obniż punkt bieli”. Telefony z Androidem zawsze ruinowały mi adaptację.

Atlas Interstellarum używam jeszcze do obserwacji ciemnych mgławic, ale te obserwuję max. kilka razy do roku, jak trafię pod ciemne niebo. No i atlas Rukla do Księżyca.

Nie wiem jakie miałeś telefony z Androidem, ale jak masz z dobrą matrycą OLED, AMOLED itp...to ona nie "świeci" jak IPS itp. 

Nie trzeba wtedy stosować żadnych filtrów, a wystarczy zmniejszenie jasności ekranu. Co więcej niektóre filtry w aplikacjach mogą nawet pogorszyć sytuację i sprawić że ekran zaczyna świecić tym filtrem. Tak na przykład robi Twilight. Jeżeli nadal jest zbyt jasno to wtedy można dodatkową aplikację zastosować, żeby bardziej przyciemnić jak na przykład "Nocny Ekran".

 Załączam poglądowe zdjęcie, które kiedyś zrobił znajomy. Dobrze obrazuje różnice pomiędzy ekranami.

237079493_919585542237742_7852103567154394020_n.jpg

Edytowane przez Setaarius
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bartolini napisał:

@Setaarius nie miałem OLEDa/AMOLED - jakieś soniaki, motorolki. Sama jasność IPSa nie była problemem, a to że wiecznie, po odblokowaniu wyświetlały biały pasek u dołu ekranu.

Jasność IPS jest problemem bo świeci po oczach. Jak będziesz miał pod ręką takie dwa różne telefony to porównaj. Właśnie chodzi o różnice technologiczne w sposobie wyświetlania, w IPS podświetlenie jest na cały ekran od dołu i to powoduje problem. Natomiast to o czym mówisz to kwestia jak sądzę zezwolenia na wyświetlanie, w trybie pełnoekranowym lub/oraz zezwolenie na wyświetlanie ponad innymi aplikacjami. U mnie tego problemu nie ma w Androidzie i SS6.

Ale wracając do tego co wcześniej napisałeś, że mapy w SS7 są bardziej czytelne. Czy mógłbyś wrzucić przykłady i opisać tą kwestię. Jakkolwiek lubię SS6 to właśnie mapy mi nie odpowiadają i zazwyczaj używam Stellarium Plus. Może to kwestia przyzwyczajenia, a może jest tak jak piszesz i okaże się że SS7 rozwiązuje ten problem dla mnie.

Z góry dziękuję.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z dawaniem po oczach po odblokowaniu może być kłopot. Ja robię to tak, że wyłączyłem w telefonie przyciski nawigacyjne Androida, zamiast tego używam gestów, wybrałem do wprowadzania klawiaturę SkySafari i odblokowuję telefon odciskiem palca. W ten sposób nie muszę patrzeć na wyświetlacz żeby odblokować telefon i jak mam w SkySafari włączony night vision to nie mam szans zobaczyć niczego co nie jest ciemnoczerwone. To w SkySafari 6. Bo SkySafari 7, jak widzę, wyświetla białe elementy nawet w night vision, może nieliczne, ale jednak. Najwyraźniej ktoś uznał że chrzanić funkcjonalność, ważne jest żeby było choć trochę kolorowo.

Edytowane przez MarekJ71
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Iphone jest odpalane potrójnym kliknięciem przycisku blokady menu, w którym można włączać/wyłączać  predefiniowany kolor zamiast białego i predefiniowane przyciemnienie ekranu.

Także w sumie nie korzystam z trybu nocnego SS7

5FF21C2F-F155-41A7-B11D-CE068A82F07F.jpeg.94e5a69723a97fd690061d8d1c3482cf.jpeg

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, MarekJ71 napisał:

Faktycznie z dawaniem po oczach po odblokowaniu może być kłopot. (...)

 

Twilight można skonfigurować tak, że czerwone są WSZYSTKIE ekrany systemowe i nie ma żadneg dawania po oczach białym. Aplikacja pozwala także sciemnić ekran sporo poniżej normalnego minimum systemowego.

Odkąd mam tę aplikację, obserwacje tylko z telefonem a atlasy używam jedynie do planowania sesji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mareg napisał:

 

Twilight można skonfigurować tak, że czerwone są WSZYSTKIE ekrany systemowe i nie ma żadneg dawania po oczach białym. Aplikacja pozwala także sciemnić ekran sporo poniżej normalnego minimum systemowego.

Odkąd mam tę aplikację, obserwacje tylko z telefonem a atlasy używam jedynie do planowania sesji.

 

Niestety nie nadaje się do ekranów OLED i AMOLED. Sprawia, że zaczynają świecić niemal jak stare IPS. Jak się ma OLED lub AMOLED to trzeba apkę która nie wpływa na zmianę koloru ekranu, a tylko daje możliwość dodatkowego ściemnienia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o ten program "Twilight: Dla zdrowego snu"? Myślę że to nie to. Raz, że obraz robi się bardzo mydlany, bez kontrastu, a dwa, co prawda na wszystko jest nałożony kolor czerwony, ale przebijają różne kolory. Mogę regulować stopień krycia czerwonym, ale im większe krycie, tym mniejszy kontrast. Night vision polega na tym, że świeci czerwony i nic poza tym. Czyli bierzemy obraz, usuwamy z niego informację o kolorze i z czarnego robimy czarny, z białego czerwony o maksymalnej pożądanej jasności, a z odcieni pośrednich czerwony o pośredniej jasności. Tak działa night vision m.in. w SkySafari, efekt w Twilight nijak się ma do tego, chyba że ja nie potrafię go skonfigurować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarekJ71, dla mnie Twilight całkowicie załatwia sprawę obserwacji z telefonem.

Kontrast może nie jest wyśmienity, ale jak jasność jest zmniejszona może ze 100 razy, to raczej normalne że wyświetlacz nie wyrabia, bo nie na takie jasności został zaprojektowany.

Mi ten słabszy kontrast nigdy nie przeeskadzał i nie przeszkadza.

Może to kwestia telefonu (S7), może ustwień a może po prostu gustu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.