Skocz do zawartości

Wyciąg pod astrofoto do newtona - TS vs ML


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Szukam czegoś jakościowo może nie docelowego, ale w pełni satysfakcjonującego. Założenie jest w sumie proste.

 

Wyciąg musi:

- udźwignąć 3-3,5 kg.

- mieć możliwość połączenia ze szpejem gwintem (jakimkolwiek, byle clamping ring nie był jedyną opcją)

- musi mieć minimum 2,5"

- musi dać możliwość posadzenia na nim nie-dedykowanego motofokusa.

- nie musi mieć dedykowanego korektora komy

 

Po selekcji na powyższych założeniach, chodzą mi po głowie dwa rozwiązania:

 

1. Podstawowy TS - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php?products_id=8318 (nie spełnia wszystkich kryteriów - brak możliwości połączenia szpeju na gwint)
2. Podstawowy ML - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4966_MoonLite-2-5--Newtonian-focuser-with-M68x1-thread-connection---red.html (nigdzie nie mogę dokopać się jego nośności, nie jasne opcje montażu do niego motofocuserów innych niż MLowskie)

 

Oba są "przełykalne" cenowo i dostępne od ręki w EU (linki do TS nie sugerują miejsca zakupu, po prostu tam są oba, łatwiej porównać).

 

Czy ktoś pracował na którymś z tych wyciągów i może napisać kilka słów opinii?
Czy ktoś szukając rozwiązania dla siebie pod newtona na astrofoto przechodził podobną rozkminę i może napisać kilka słów przemyśleń?

Czy ktoś budując swój własny astrograf na bazie newtona poszedł w inny wyciąg i może napisać kilka słów w co i czemu?

 

Pozdrawiam.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na ringach i łapałem kamerę i kółko jak leciało na glebę. Po czym zmieniłem na TS V-Power z gwintem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hans napisał:

To może inaczej. 

 

Ma ktoś ciężki set (>3kg) wiszący na clamping ringach? Jakieś wnioski?

 

Pozdrawiam.

Ja polecam ten: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8098_Feather-Touch--TRUE-3-0--Auszug-mit-Untersetzung-und-38-mm-Verstellbereich.html

Drogi, ale według mnie docelowy fokuser do Newtona jak chce się wieszać na nim ciężki setup (nie licząc FLI Atlas). Mam go u siebie i na początku jak kupiłem teleskop, to używałem tylko clamping ringa. Choć nie zauważyłem żadnych z tym problemów, to i tak przerobiłem wszystko na połączenie gwintowe. Używałem go wcześniej w innym teleskopie i setup ważący ponad 4kg nie robił na nim żadnego wrażenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedna istotna uwaga. Tuba pod taki wyciąg i setup na nim wiszący tez musi być odpowiednio sztywna. I nie chodzi tu tylko, ze musi to być carbon. Widziałem projekty, gdzie ludzie wieszali taki sprzęt na carbonie 3mm, a i tak wszystko się gięło (tuba). A później przeróbki, typu dodatkowe pierścienie wokół wyciągu, wzmocnienia wewnątrz tuby, itp.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi!

 

BDW, ten FTF po doliczeniu podstawki zaczyna być poza moim zasięgiem. (obawiam się scenariusza gdzie dodaje po kilka stów eur to tu to tam i ostatecznie nie udźwignę projektu).  Zaczynam jednak zastanawiać się w drugą stronę. Próbuję namierzyć jakiś soft, który powiedział by mi prawdę czy ja aby na pewno potrzebuje minimum 2.5" prześwitu focusera. W tej chwili raczej nie, ML-3200 nie jest wielką matrycą ale już spektrometr potrzebuje konkretnego dystansu od matrycy. To się może też zmienić w przyszłości, słabo by było zaskoczyć się niemiło winietą. Do tego korektory to raczej zabawki 3".  Bez policzenia i porysowania, możliwe, że biorę "za duży zapas" niepotrzebnie zwiększając masę / dźwignie.  Musze pokopać za softem co mi to zobrazuje.

 

Pozdrawiam.  

 

Edit

No i mam: https://stellafane.org/tm/newt-web/newt-web.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.