Skocz do zawartości

Prywatne podsumowania 2021. roku


Rekomendowane odpowiedzi

Niemal połowa grudnia, wzięło mnie na podsumowanie kończącego się roku w temacie mojego astroamatorstwa (kolejność przypadkowa):

 

1. Pierwsze udane (ocena bardzo subiektywna) fotki z "guidingiem". To był przełom.

 

2. Pierwszy raz byłem na zlocie astronomicznym - Bukowiec/wiosna. Bardzo sympatycznie, dużo fajnych ludzi i nowych doświadczeń.

 

3. Zakup kolorowej astrokamery z chłodzeniem - ASI294 MC Pro. Canon był fajny, ale nie modyfikowany, więc o ograniczonej funkcjonalności w astrofotografii.

 

4. Zakup PATa - wreszcie nie musiałem się już bawić w ustawianie montażu metodą dryfu. Co za ulga.

 

5. Zakup Askara ACL200 - najbardziej niedoceniony mój zakup z tej prostej przyczyny, że nie miałem jeszcze czasu, by poświęcić mu czas. Wciąż przegrywa z innymi teleskopami o prawo do zamocowania na montażu.

 

6. Zakup SCT 9.25" - jak dotąd najdroższy zakup astronomiczny. Zakładam, że to mój docelowy teleskop długoogniskowy.

 

7. Odkrycie, że refraktor SVBony ED80 z dedykowanym korektorem działa zdecydowanie lepiej niż z korektorem od TS. Zadowolenie ze sprzętu zdecydowanie wzrosło.

 

8. Zakup montażu AZ5, aby podczas fotografowania móc też nacieszyć oczy. Niestety SCT na nim nie powieszę, więc zakup nie był zbyt perspektywiczny.

 

9. Prezentacja kilku fotek na Forum. Jakoś to przeżyłem :)

 

10. Osiągnąłem wyższy poziom pomiarów widm filtrów i modelowania ich skuteczności. Tematyka bardzo mnie wciągnęła i nadal trzyma.

 

 Zapraszam Was do dodania własnych podsumowań.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dobrychemik zmienił(a) tytuł na Prywatne podsumowania 2021. roku
14 godzin temu, dobrychemik napisał:

6. Zakup SCT 9.25" - jak dotąd najdroższy zakup astronomiczny. Zakładam, że to mój docelowy teleskop długoogniskowy.

8. Zakup montażu AZ5,

Perspektywicznym będzie zakup wideł od C8, które to widły dają się łatwo dopasować do 9,25 i możesz je używać wizualnie, w trybie Alt-Az, z mikroruchami.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kusi mnie zrobienie podobnego rachunku sumienia za 2021, też dla mnie ważny. Tylko jeszcze się nie skończył :-)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WielkiAtraktor napisał:

Nie przywiązuj się do tego założenia ;)

@dobrychemik, przeedytuj pierwszy wpis: "Kupiłem 9,25"  i na razie wstępne założenia są takie, aby przez kilka miesięcy poużywać 9,25", zanim trafi się ładny SCT 10" lub 11"

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marcin_G napisał:

@dobrychemik, przeedytuj pierwszy wpis: "Kupiłem 9,25"  i na razie wstępne założenia są takie, aby przez kilka miesięcy poużywać 9,25", zanim trafi się ładny SCT 10" lub 11"

 

Musisz wiedzieć, że Oskara

Naszła chętka na Askara

Zatem nie SCT ale FRA

Lecz na razie cicho sza! ;)

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dopiszę i ja... a co...

  • przeprowadzka do mieszkania z balkonem, zakup kolumny i przejście na obserwacje 100% balkonowe, w ciepłym łóżeczku. Odsuwam zamek z pokrowca, zdejmuję z teleskopu, zdejmuję dekle, podpinam zasilanie, przeciągam jeden kabel USB przez okno i gotowe. Żadnych zaczepiających meneli, dresiarzy których trzeba straszyć paralizatorem itp... odpalam teleskop i se sam działa.
  • napisanie własnej aplikacji w QT5 do obsługi kamer, platesolve, montażu EQ5, koła filtrowego i w ogóle wszystkiego. Zakup EQ6 trochę pokrzyżował plany, ale nadal jej używam do zbierania materiału lub platesolve'a.
  • zakup cassegraina (8" teleskopu, nie truchła Laurenta) i krótkiego refraktorka w planie na dniach. Ten pierwszy to baaardzo dobry zakup, ogniskowa bardzo długa, ale nareszcie mogę uniknąć barlowa. Dokupienie krótkich lunetek/szukaczy, z których też jestem zadowolony
  • wydrukowanie koła filtrowego na 18 filtrów sterowanego przez wifi, działa bardzo dobrze, są tylko niewielkie ugięcia z ciężką kamerą wychodzące przy 10-20 minutowych klatkach. Będę musiał dosztywnić konstrukcję prawdopodobnie jakimś metalem. Bardzo wygodna sprawa
  • zrobienie GOTO i guidingu DIY, i ostateczne przekonanie się, że EQ5 nadaje się do prowadzenia radioteleskopu, a nie przyrządu optycznego. Koszmarna jakość. Za to moje GOTO DIY bardzo dobre pod planowany radioteleskop :)
  • Pierwsze dzienne obserwacje na EQ5 z DIY goto, złapanie koło południa Merkurego i Wenus, oszacowanie zasięgu gwiazdowego w dzień na ok. 3.5 magnitudo (publikowałem kiedyś na forum). Nareszcie mogłem się Merkuremu przyjrzeć
  • Foto plamy słonecznej, które wyszło bardzo dobrze. Może kiedyś opublikuję.
  • Złapanie M74 cassegrainem o ogniskowej 2.5m. To chyba moja ulubiona galaktyka, szkoda że taka słaba i trzeba naświetlać po 10-20 minut w tym teleskopie...
  • Zakup EQ6-R. Działa, robi robotę jak należy. Tyle w temacie. Guiding zadziałał od kopa, może dlatego, że mam już doświadczenie w ustawianiu PID w guidingu DIY...
  • Dokupienie filtrów Ha, O3, S2, RGB.
  • Zakup kamery mono i konfrontacja z silnym ampglowem, na który mam prostą metodę - przesuwam obiekt w lewą stronę kadru :D Darki robię do sesji więc kiedyś się pobawię w kalibrację. No to pierwsza poważna chłodzona kamera, w połączeniu z długoczasowymi ekspozycjami. Wydawało mi się, że będzie trudno się odzwyczaić od informacji o kolorze z obrazu, jaki jest w kamerach kolorowych. Czułość i rozdzielczość kamery mono mi wszystko zrekompensowały :D
  • Pierwsze sensowne zdjęcia galaktyk, mgławic. Poważniejsze zabawy w stackowanie i ostrzenie zdjęć. Jestem bardzo zadowolony z tego jak mi wyszły Saturn i Jowisz w tym roku. Może kiedyś opublikuję efekty
  • Złapanie słabszej komety na animacji ogniskową 2.5m
  • Wstęp do obrazowania obiektów w szerokim paśmie zrobiony, od UV po IR + radiowo. Pierwszy cel: M1. Bullshit job w korpie to dla mnie za mało i potrzebuję do życia czegoś mającego więcej sensu. To będzie dobry wstęp do naukowego rozwoju...

 

W 2022 czeka mnie konstrukcja dwóch anten: logarytmiczno-periodycznej na 600-800MHz i albo zakup parabolicznej, albo wydruk tubowej na pasmo 22GHz. Skolimować trzeba cassegraina, bo jest odrobinę przekoszony obraz dyfrakcyjny gwiazd. Zimą chcę pyknąć szersze kadry małym refraktorkiem i moim 6" achro. Za bardzo lubię teleskopy zwierciadlane i refraktory czekają :) Flatownica czeka na polutowanie i naklejenie dyfuzora. Maskę bahtinova samoczynnie zamykającą się na serwie trza zrobić, ileż można ustawiać ostrość na spajkach od pająka. Uchwyty do dwóch lunetek podrukować. Noo i obserwować, zbierać sygnał. M1 dokończyć i opublikować opracowanie, 3C273 złapać, Słońce i układ Jowisz-Ganimedes podsłuchać radiowo. No i tęskniąc za gromadami kulistymi zbierać światło z planetarek i galaktyk póki są.

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zlew napisał:

Ile?! Ja bym tylu filtrów nie umiał wymienić, i to zakładając, że jako pojedyncze liczyłyby się Ha 7nm, Ha 3,5nm i tak dalej :D 

Ha, O3, S2, R, G, B, UV, IR720, IR850, IR1000, UHC, moon&syglow, solar 540nm, uv/ir block, ir block, ch4. W sumie 16 i po jednym pustym na koło (to są dwa koła po 9 jeden na drugim). Dzięki temu nie muszę wychodzić na mróz i nic przestawiać, tylko robię klik z ciepłego łóżka :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minutes ago, lkosz said:

to są dwa koła po 9 jeden na drugim

A ty przebiegły misiu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, lkosz napisał:

Tak to wygląda:

Przyznam, że jestem pod wrażeniem pomysłowości. Jak przeczytałem o kole na 18 filtrów to mi stanął przed oczami widok patelni o średnicy większej niż niejeden newton. A tu elegancko, zgrabnie i w cwany sposób ogarnięte ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zlew ograniczała mnie drukarka :D Wyszło i tak sporawe i trochę ciężkie przez te silniki. Mogłem użyć mniejszych i lżejszych. Jak bym dokładnie pomierzył grubości filtrów, to uszczknąłbym z 6-10mm na drodze optycznej, tylko nie mam po co... to jest akurat długość przedłużek w różnych teleskopach. Skontaktuję się z Tomaszem Piwkiem w sprawie metalowego wzmocnienia, nawet mam pomysł jak ma wyglądać, więc będą jeszcze poprawki. Ale sprawuje się już teraz bardzo dobrze. No i oszczędziłem grube tysiące, bo komercyjne koła mają absurdalne ceny...

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lkosz napisał:

To dopiszę i ja... a co...

  • przeprowadzka do mieszkania z balkonem, zakup kolumny i przejście na obserwacje 100% balkonowe, w ciepłym łóżeczku. Odsuwam zamek z pokrowca, zdejmuję z teleskopu, zdejmuję dekle, podpinam zasilanie, przeciągam jeden kabel USB przez okno i gotowe. Żadnych zaczepiających meneli, dresiarzy których trzeba straszyć paralizatorem itp... odpalam teleskop i se sam działa.
  • napisanie własnej aplikacji w QT5 do obsługi kamer, platesolve, montażu EQ5, koła filtrowego i w ogóle wszystkiego. Zakup EQ6 trochę pokrzyżował plany, ale nadal jej używam do zbierania materiału lub platesolve'a.
  • zakup cassegraina (8" teleskopu, nie truchła Laurenta) i krótkiego refraktorka w planie na dniach. Ten pierwszy to baaardzo dobry zakup, ogniskowa bardzo długa, ale nareszcie mogę uniknąć barlowa. Dokupienie krótkich lunetek/szukaczy, z których też jestem zadowolony
  • wydrukowanie koła filtrowego na 18 filtrów sterowanego przez wifi, działa bardzo dobrze, są tylko niewielkie ugięcia z ciężką kamerą wychodzące przy 10-20 minutowych klatkach. Będę musiał dosztywnić konstrukcję prawdopodobnie jakimś metalem. Bardzo wygodna sprawa
  • zrobienie GOTO i guidingu DIY, i ostateczne przekonanie się, że EQ5 nadaje się do prowadzenia radioteleskopu, a nie przyrządu optycznego. Koszmarna jakość. Za to moje GOTO DIY bardzo dobre pod planowany radioteleskop :)
  • Pierwsze dzienne obserwacje na EQ5 z DIY goto, złapanie koło południa Merkurego i Wenus, oszacowanie zasięgu gwiazdowego w dzień na ok. 3.5 magnitudo (publikowałem kiedyś na forum). Nareszcie mogłem się Merkuremu przyjrzeć
  • Foto plamy słonecznej, które wyszło bardzo dobrze. Może kiedyś opublikuję.
  • Złapanie M74 cassegrainem o ogniskowej 2.5m. To chyba moja ulubiona galaktyka, szkoda że taka słaba i trzeba naświetlać po 10-20 minut w tym teleskopie...
  • Zakup EQ6-R. Działa, robi robotę jak należy. Tyle w temacie. Guiding zadziałał od kopa, może dlatego, że mam już doświadczenie w ustawianiu PID w guidingu DIY...
  • Dokupienie filtrów Ha, O3, S2, RGB.
  • Zakup kamery mono i konfrontacja z silnym ampglowem, na który mam prostą metodę - przesuwam obiekt w lewą stronę kadru :D Darki robię do sesji więc kiedyś się pobawię w kalibrację. No to pierwsza poważna chłodzona kamera, w połączeniu z długoczasowymi ekspozycjami. Wydawało mi się, że będzie trudno się odzwyczaić od informacji o kolorze z obrazu, jaki jest w kamerach kolorowych. Czułość i rozdzielczość kamery mono mi wszystko zrekompensowały :D
  • Pierwsze sensowne zdjęcia galaktyk, mgławic. Poważniejsze zabawy w stackowanie i ostrzenie zdjęć. Jestem bardzo zadowolony z tego jak mi wyszły Saturn i Jowisz w tym roku. Może kiedyś opublikuję efekty
  • Złapanie słabszej komety na animacji ogniskową 2.5m
  • Wstęp do obrazowania obiektów w szerokim paśmie zrobiony, od UV po IR + radiowo. Pierwszy cel: M1. Bullshit job w korpie to dla mnie za mało i potrzebuję do życia czegoś mającego więcej sensu. To będzie dobry wstęp do naukowego rozwoju...

 

W 2022 czeka mnie konstrukcja dwóch anten: logarytmiczno-periodycznej na 600-800MHz i albo zakup parabolicznej, albo wydruk tubowej na pasmo 22GHz. Skolimować trzeba cassegraina, bo jest odrobinę przekoszony obraz dyfrakcyjny gwiazd. Zimą chcę pyknąć szersze kadry małym refraktorkiem i moim 6" achro. Za bardzo lubię teleskopy zwierciadlane i refraktory czekają :) Flatownica czeka na polutowanie i naklejenie dyfuzora. Maskę bahtinova samoczynnie zamykającą się na serwie trza zrobić, ileż można ustawiać ostrość na spajkach od pająka. Uchwyty do dwóch lunetek podrukować. Noo i obserwować, zbierać sygnał. M1 dokończyć i opublikować opracowanie, 3C273 złapać, Słońce i układ Jowisz-Ganimedes podsłuchać radiowo. No i tęskniąc za gromadami kulistymi zbierać światło z planetarek i galaktyk póki są.

Kolego jestem pod wrażeniem. Jesteś najlepszy z najlepszych tutaj. Chyle czoło..... Szacunek nieziemski 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.