Skocz do zawartości

Dithering - laik pyta


lagata1

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić ze swoim zestawem danych, jest ich kalibracja. Poprawi to szum, winietowanie, cień OAG i wszelkie kurzu. Po skalibrowaniu niektórzy używają formy kosmetycznej korekty, aby wyczyścić wszystko, co pozostało po kalibracji, ta procedura może być również wykorzystana do poprawienia złych kolumn.
Wszystkie zestawy danych Roboscopes są poddane ditheringowi, co ma pomóc w dalszej redukcji szumów podczas układania w stos. Wskazane jest użycie dobrego algorytmu odrzucania stosu, takiego jak Winsorised, Sigma lub SDmask, aby wymienić tylko kilka.

 

DITHERING (potem odpowiedni algorytm stackowania)

 

Czy są jakieś programy darmowe do usuwania tych ' złych kolumn'? Materiał mam pozyskany zdalnie, skoro mial on stosowany dithering to potrzebuje czegoś co się zwie ' dobry algorytm odrzucania stosu jak....iid' , te pasy które widać w załączniku to bad columns tak? 

 

 

blue kanal.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem (poprawcie mnie) bad columns to przypadłość kamer ccd wynikająca z ich konstrukcji. Patrząc na tą fotkę odnoszę wrażenie, że inny problem tu występuje.

A z jakiego zdalnego teleskopu to wyszło? Pytam, bo za taki materiał złamanego centa bym nie dał.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Grzędziel napisał:

Z tego co wiem (poprawcie mnie) bad columns to przypadłość kamer ccd wynikająca z ich konstrukcji. Patrząc na tą fotkę odnoszę wrażenie, że inny problem tu występuje.

A z jakiego zdalnego teleskopu to wyszło? Pytam, bo za taki materiał złamanego centa bym nie dał.

 

Ja miewam podobne kolumny na ASI120mm (CMOS) ale nie jestem pewien, czy to przypadłość matrycy czy błąd komunikacji z PC - luźny kabel. 

I tak, w telescope.net dostałbym za to bez mrugnięcia okiem zwrot hasjów...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za diagnozę problemu - sciaglem affinity photo, troche brak czasu znowu ale chyba sytuacja się poprawia po usuwaniu ' bad Colums' , więcej czasu bedzie to zobaczę ale chyba coś w tym jest co piszecie bo robili wymianę softu właśnie na tym stanowisku, jeśli tego affi nie załatwi to robię ' money back '

 

Koleś z roboscopes twierdzi że trzeba użyć SD mask czy Sigma clip itp, Sigma jest w affi to się zobaczy 

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Dithering - laik pyta

Jaknajbardziej ,tak były - co do komunikacji telepa z pc, robili jakąś wymianę softu więc może to w tym problem? ponizej link stanowiska:

 

Roboscopes Pier 12 - CDK17 Planewave Dall Kirkham

 

Co do obróbki to postąpiłem dokładnie jak w tym tutku, wszystko zrobione identycznie ( moim głównym celem było złożenie LRGB bez wiekszej zabawy z kolorami  i tylko sprawdzenie czy te pasy znikną, i nie zniknęły ), moim zdaniem to jakiś błąd danych u nich

 

Untitled.jpg

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że post za postem ,ale oto co mi podesłał facet z roboscopes na temat ' bad columns', czy tylko pix może sobie z tym poradzić? dodam że jest płatny i nie zamierzam na razie kupować, ktoś skutecznie czyścił ' bad columns' w innym programie który nie kosztuje kupe kasy?

correctionexample.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robiłeś to teleskopem Roboscope pier 12 czyli RCOS 12,5" + FLI 16803 class 1 to powinieneś dostać materiał najwyższej jakości bo to setup klasy top premium. A tymczasem dostałeś nieskalibrowane badziewie nadające się do kosza. Pomijając rzeczone pionowe linie niewiadomego pochodzenia mamy w tle jakieś plamy, na dole też plamy no i parę gwiazdek, jakieś dwie mgiełki (kometa?). Moja rada jest prosta -wywal to i nie zawracaj sobie tym zdjęciem głowy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok - a co z kasa? oni twierdzą że materiał surowy jest ok - moge wam wrzucic na google drive w zipie wszystkie klatki + kalibracyjne i ktos doświadczony z was może podłubac w pixie czy maximie w wolnej chwili?

 

u nas kompletny brak pogody wiec zero focenia, focicie gdzies zdalnie?

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

telescope.net

Nigdy nie dostałem źle skalibrowanego materiału, i już dwa razy bez szemrania dostałem zwrot hajsu za chmury i za brak ostrości. Oczywiście, ma to swoją cenę... Dlatego nigdy nie robiłem dłuższych ekspozycji niż kilka minut na raz ;)

 

podasz linka? - masz na mysli to: https://www.itelescope.net/

Edytowane przez lagata1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrachując od jakości materiału - Ty wiesz, że jak zestackujesz Deep Sky Stackerem z wybraną opcja 'kappa-sigma clipping' (http://deepskystacker.free.fr/english/technical.htm#stackingmethods) to wytnie Ci te złe kolumny ze stacka tak, jak wycina ślady po satelitach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

Abstrachując od jakości materiału - Ty wiesz, że jak zestackujesz Deep Sky Stackerem z wybraną opcja 'kappa-sigma clipping' (http://deepskystacker.free.fr/english/technical.htm#stackingmethods) to wytnie Ci te złe kolumny ze stacka tak, jak wycina ślady po satelitach? 

Wiem to bardzo dobrze i guzik mi właśnie wycięło, użyłem nawet affinity photo i Sigma Clipp i guzik to dało, facet z roboscopes wyciął to w pixie - kto chce wrzucam zipa i moze sam dłubać

Edytowane przez lagata1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSS kompletnie nie radzi sobie ze stackowaniem tego, zakładam, że niestety, ale APP, też tego nie ogarnie, bo nie ma z czego.

Jeśli zapłaciłeś za ten materiał, to ja bym im napisał, żeby sobie go wsadzili i zwrócili kasę.

Wg. mnie jest po prostu nieakceptowalny.

Dużo syfu, ciemna plama na dole kadru, do tego te pasy, które wyglądają troszkę jak banding (część z nich) a częściowo jako jakiś artefakt, który powstał przy sczytywaniu plików (te dwa duże pasy).

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi, ale będzie bez dobrych wiadomości.

Sigma clipping nie działa przez źle zrobiony dithering.

 

To znaczy, tak wyglądają klatki luminacji wrzucone w Deep Sky Stackera i po alignmencie:
obraz.thumb.png.4b6b9367cb5560dc3ee8896772b6fdf4.png

Zdecydowana większość zdjęć nie jest przesunięta nawet o piksel (oznaczone na czerwono).

W efekcie ta skopana kolumna (która zdaje się być w stałym miejscu patrząc po losowych klatkach) ciągle wypada w tym samym miejscu poza kilkoma klatkami. W efekcie to kolumna jest częściej występującym elementem w tym miejscu niż prawidłowe piksele i w efekcie to prawidłowe piksele są odrzucane, jako odchylone od normy.

 

Uważam, że właściciel tego teleskopu powinien się wypchać tym materiałem i zwrócić kasę.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo uważam co przedmówcy - materiał do kosza.

Pytanie dlaczego jest nie skalibrowany? Przecież tam jest milion hot pixeli i winieta. A może dali Ci klatki kalibracyjne i sam musisz skalibrować?

Powiem szczerze -zrobiłem w życiu ładnych kilkadziesiąt tysięcy klatek różnymi kamerami ccd i pomijając sytuacje awaryjne (awarie guidingu, trącenie teleskopu czy chmury podczas naświetlania) wszystkie moje klatki były znacząco lepsze od tego co dostałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Grzędziel napisał:

Dokładnie to samo uważam co przedmówcy - materiał do kosza.

Pytanie dlaczego jest nie skalibrowany? Przecież tam jest milion hot pixeli i winieta. A może dali Ci klatki kalibracyjne i sam musisz skalibrować?

Powiem szczerze -zrobiłem w życiu ładnych kilkadziesiąt tysięcy klatek różnymi kamerami ccd i pomijając sytuacje awaryjne (awarie guidingu, trącenie teleskopu czy chmury podczas naświetlania) wszystkie moje klatki były znacząco lepsze od tego co dostałeś.

Ładuję kalibracyjne do google drive - pobierasz od nich kalibracyjne ze strony i musisz sam kalibrować, podam wam linki i może popróbować kto chce, ja próbowałem i nic się nie zmieniało w DSS ora Affinty photo

 

6 sekund? wybrałem 60 sekund oczywiście, aż takim laikiem to nie jestem 

Edytowane przez lagata1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia jest następująca: kamera jest uszkodzona, stąd te pionowe pasy. Jest oprogramowanie mogące to wyeliminować, ale to oni powinni zrobić, a nie oczekiwać od klienta, że będzie takie oprogramowanie posiadał.

 

3 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

6.0E+001 to 60s czas klatki, bo to 6*10^1, czyli 6*10s

 

Tu masz rację, moje fotki opisuje w innym formacie stąd moja pomyłka:

 

image.png.84b9562c0cbca37b328f05d7222e7ca9.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.