Jump to content

Budowa mego telepa 150/1500


BugsBunny
 Share

Recommended Posts

OPWIEŚCI Z WARSZTATU - CZYLI JAK BugsBunny ROBI TELESKOP :D

ale cz skończy

 

Narazie swojego aparatu nie mam to jak brat przywiezie to porobie zdjęcia mojej pracowni - a fajna jest  
Teraz jestem prawie na początku gdyż moje wcześniejsze działanie nic nie dało

 

Wczoraj wieczorem walczyłem aby wyrównać matrycę bo mi się po ostatnim głupim ruchu (zdenerwowałem się na głęboką ryse to ją zajeździłem) nizina blisko środka zrobiła i niechciała się zeszlifować :huh:

 

Dzisaj jestem bardzo zadowolony z tego co z wujkiem osiągnąłem. Wrzuciliśmy matryce na tokarkę i tarliśmy ją szlifierką z kamieniem do szlifowania betonu kręcąc w odwrotną strone :) WSZYSŁO SUPER :banan: idealnie równe i jeszcze poprosiłem o małe przeszlifowanie krawędzi toteż teraz mam 0,5mm górki na środku :helo:

 

Z lustrem walczyłem wcześniej i ładnie wyszło :) robiłem tak :

jeździłem kamieniem korundowym w przód i tył kręcąc się wokół beczki :)

 

JEDNAK KORUNDOWEGO NIE POLECAM - jak patrzyłem dzisiaj z jaką łatwością się szlifuje kamieniem diamentowym to aż zapłakałem :szczerbaty:

 

Zaraz przechodze do szlifowania lustra o matryce coby kształty dociągnąć i pozbyć się większych rysek po kamieniu od betonu :Salut:

 

P.S. liczę na Wasze porady i opinie o moim postępowaniu :notworthy:

Link to comment
Share on other sites

Zapomniałem dodać do poprzedniego

 

DZIEŃ 2 06.05.2005

Klasyczną metode już sprawdziłem i właśnie teraz jej używam. Mój dziwny zabie był po to aby wyrównać matryce gdyż był na niej zarówno depresje jak i góry - teraz jest LUX :D

P.S. jak mocno się naciska szlifując grubymi proszkami?? Kiedy będę wiedziałe że lustro i matryca się do siebie już kształtem dopasowały ???

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Nacisk jest różny , z początku gdy grubym proszkiem robisz wgłębienie to duzy . Potem / od proszku ok 100 / wystarczy cięzar szkła i reki .

poczytaj astrojawil.pl .

O ile proszek równo na całej matrycy jest mielony ze szkłem i po wypłukaniu nie widzisz wgłębien a patrząc na lustro kilka minut szlifując po wymiane proszku nie widzisz pęcherzy powietrza i robisz to danym proszkiem min godzinę i stosujesz własciwe ruchy reka i w okól beczki to możesz wszystko umyć i uzywać drobniejszego proszku . Jak używasz 60 to 100 jej slady usuwasz min 3 h . 240 slady po 100 usuwasz min 2 h .itd . Radził bym proszkiem ok 200 znacznie dłużej poszlifować , łatwiej spolerujesz . Może nie bedziesz miał matowawego brzegu lusterka .

Jak będziesz miał polerownik to pamietaj o szerokich rowkach . Polerując zawsze niszczysz wszesniej otrzymaną podczas szlifowania sferę . Środek lustra bardziej się poleruje . Może od razu zeskrobać centralną część polerownika . Później i tak trzeba w ten sposób zrobić aby usunąć krater .

Od proszku ok 400 lustro lubi sie sklejac . Miej obok wiaderko z wodą i ludwikiem . Jak sie sklei to szybko włoż do wody .

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

MOJA RADA : nie zapominajcie o robieniu fazki :angry: u mnie matryca już ucierpiała

 

Jeśli dokopałem się do bąbla w matrycy wielkości ok.0,5mm to moe go tak zostawić czy mam się przez niego przekopać ????

 

Hmm własnie się dopatrzyłem że matryca wygląda jak zwykłe szkło stopione z butelek z wieloma bomblami a zwierciadło jest bardziej zielone i bardziej (zbite) chyba to są inne rodzaje szkła :Boink:

 

Jeszcze tylko jedna mała ryska na zwierciadle i przechodze to drobniejszego proszku - Ta myśl dodaje mi sił :helo:

Edited by BugsBunny
Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Jestem zmuszony do powrotu do poszku 60. Wczoraj byłem na pomiarach lustra, no i.....

 

Ogniskową mam 2400mm :Boink: no i jeszcze lustro nie dokładnie przylega do lustra - więc jeszcze kształtu nie nabrało :angry:

 

A kontolować głębokość mam żyletkami :D jak wejdzie ich 9 to mam 0,90mm

dziurki - od czwartku spokój w szkole a więc praca ostro rusza.

 

P.S. Wczoraj w obserwatorium był facet co sobie lustro przez 3 dni zrobił - swoje piersze lustro :D

Link to comment
Share on other sites

Guest zbig

Jak zmoczysz wodą to ogniskowa = odleglosci obrazu slonca od lustra . Najprosciej . Dokladny do mm pomiar i tak na nic . Ogniskowa jak kobieta zmienna jest . Dopiero jak wypolerujesz , niekoniecznie osrebrzysz to pozostanie . :D

Nie uzywaj proszku 60 tylko 120 -150 dluzej bedziesz szlifowac , ale znacznie krucej polerowac . Ponadto unikniesz czesto spotykanego zmatowienia brzegów lustra po jego napyleniu . Na brzgach lustra scieranie jest najmocniejsze i przy grubym proszku struktura szkla ulega uszkodzeniu . Im grubszy proszek tym głebiej .

Za mało patrzysz w to szlifowane lustro . Zobaczyłbyś ,że nie są spasowane .

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.