Skocz do zawartości

Filtr przepuszczający IR i wycinający 819nm


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, szukam filtru przepuszczającego podczerwień, oprócz okolic 819nm. 819nm to dość silne pasmo emisji lamp sodowych i halogenkowych. 
Idealny byłby filtr 700-1100nm z wyjątkiem 819nm, ale 700-800nm też dałby radę. Służyłby mi do obserwacji w podczerwieni oraz jako filtr LP. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MaciejW napisał:

Cześć, szukam filtru przepuszczającego podczerwień, oprócz okolic 819nm. 819nm to dość silne pasmo emisji lamp sodowych i halogenkowych. 
Idealny byłby filtr 700-1100nm z wyjątkiem 819nm, ale 700-800nm też dałby radę. Służyłby mi do obserwacji w podczerwieni oraz jako filtr LP. 
 

 

Prawie na pewno nie ma czegoś takiego wprost do dostania za małe pieniądze ;)

 

https://opticalfiltershop.com/shop/bandpass-filter/nir-bandpass-700nm-to-1100nm/nir-bandpass-filter-750nm-fwhm-100nm_b/

 

Tutaj filtr 700-800, interferencyjny. 27mm średnicy (tyle ile trzeba żeby wejść do oprawki 1.25") kosztuje 123USD plus wysyłka 50 dolarów chyba plus cło plus opłaty.

 

Zamawiałem tam filtr w innym paśmie, wyszło ok. 800zł razem z wszystkim.

 

Ale jeśli byś zamawiał to daj znać, ja też chciałem coś wziąć to można by podzielić się kosztami wysyłki.

 

Można też poprosić ich albo napisać np. do Chromy o customowy filtr... Ale to to już droższy interes.

 

Ja osobiście po prostu stosuję filtr 850nm, QHY daje chyba wersję interferencyjną do QHY462, więc jest tam to pasmo ostro ucięte.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MaciejW napisał:

819nm to dość silne pasmo emisji lamp sodowych i halogenkowych. 

 

to w ogóle jest problemem? Dłuższe długości znacznie mniej rozpraszają się w atmosferze jak i ta "silna" emisja też jest podejrzana ;) Astronomik ProPlanet 742.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem #team850. Mam filtr >750 i szczerze mówiąc tło się nie rozjarza jakoś mocno, a obserwuję z centrum Wrocławia. W dzień jest większa już różnica między nimi. Nawet jeśli istnieje filtr z wyciętym 819, to tani pewnie nie będzie znając życie, a stosunek ceny do rezultatu będzie mało korzystny :D Mimo wszystko polecam >750 lub >850nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Behlur_Olderys za dowód, że pik 819nm ma znaczenie. Lampy halogenkowe świecą też w piku 767nm, ale postanowiłem go zignorować, bo jest znacznie słabszy.
Kusi mnie podczerwień, bo mógłbym ogromnie zwiększyć zasięg gwiazdowy swoich obserwacji, praktycznie eliminując LP. Filtr 850+nm mam i stosowałem, ale zbyt mała czułość kamer w tym zakresie zniechęca mnie do eksperymentów. Jest sensor IMX462, kusząca alternatywa, ale wymagająca zmiany kamery zamiast filtru. 

Najsensowniej wygląda propozycja filtru 700-800nm, ale martwi mnie, czy ten filtr nadaje się do astronomii - czy będzie dawać mocne halo na gwiazdach. Ciekawe ile chroma bierze za customowy filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaciejW napisał:

Najsensowniej wygląda propozycja filtru 700-800nm, ale martwi mnie, czy ten filtr nadaje się do astronomii - czy będzie dawać mocne halo na gwiazdach. Ciekawe ile chroma bierze za customowy filtr.

 

Możesz rzucić okiem na filtry Edmund Optics, Thorlabs czy nawet na Ali jest parę fabów co mają filtry głównie pod linie laserowe ale też i inne się zdarzają. IDAS jak i Astrodon mają filtry pasmowe do fałszywego RGB w podczerwieni. Też pytanie na ile w twojej okolicy tego typu oświetlenie jest popularne i jak dużo LP daje. Dla gwiazd LP aż tak nie przeszkadza jak dla ciemnych powierzchniowo galaktyk czy mgławic. Do tego sporo gwiazd świeci znacznie jaśniej na pograniczu UV/B więc jeżeli LP nie wchodzi na krótkie długości fal to tam można próbować szukać szczęścia.

Edytowane przez riklaunim
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MaciejW napisał:

Jest sensor IMX462, kusząca alternatywa, ale wymagająca zmiany kamery zamiast filtru. 

 

QHY462C kosztuje na pewno znacznie mniej niż notch filtr na 819nm ;)

 

Jest też 2x większy sensor:

https://player-one-astronomy.com/product/neptune-c-ii-usb3-0-color-camera-imx464/

 

Też w całkiem fajnej cenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten astrodon byłby idealny, gdyby nie cena https://www.ebay.com/itm/304019790059  a może ktoś potrzebuje pozostałe 3, za 2/3 ceny? ;) IDAS wymaga zestackowania dwóch filtrów, aby uzyskać interesujące mnie pasmo.

Jeśli chroma nie okaże się litościwa to chyba pozostaje amerykański sklep polecony powyżej i pewnie halo na gwiazdach

Edytowane przez MaciejW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych zamawiałem parę filtrów (choć jeszcze nie testowanych):

 

https://ntforic.aliexpress.com/store/4394028

https://tangsinuo.aliexpress.com/store/4314008

https://www.aliexpress.com/store/5624380

 

Edmunda używałem m.in. do księżyca i do mniej popularnych linii emisyjnych mgławic. Na jakiś super jasnych gwiazdach chyba nie testowałem, na ciemniejszych problemów raczej nie było. Thorlabsa niektórzy też używali na jakieś nietypowe pasma czy akcesoria.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.