Skocz do zawartości

Nowy montaż od ZWO


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

ZWO zapowiedziało na swoich socjalach premierę nowego produktu na 24.12  pokazując jedynie kawałek czegoś, ale internet rządzi się swoimi prawami.

wyglada to na kolejny montaż harmoniczny o sporym udźwigu. 

czyby konkurencja sharpstara / rst300 ?

źródło: https://www.backyardastro.org/topic/1823-new-zwo-mount/

268636814_1123846531761284_5305706470167841451_n.jpg.cb8ef3d91f54dca01ce457c288078e97.jpg

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, orlen napisał:

wyglada to na kolejny montaż harmoniczny o sporym udźwigu. 

 

Trochę mnie zastanawia jaki jest rynek na taki sprzęt? Do tego trochę rozdrobniony - sprzęt z wyższej półki "zrobiony" przez jeszcze kolejną firmę - i pytanie o jakość, wsparcie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, riklaunim napisał:

 

Trochę mnie zastanawia jaki jest rynek na taki sprzęt? Do tego trochę rozdrobniony - sprzęt z wyższej półki "zrobiony" przez jeszcze kolejną firmę - i pytanie o jakość, wsparcie itd.

podejrzewam ze  może to być spory rynek szczególnie w stanach gdzie jeżdżą chłopaki sobie na pustynie i trzaskają foty pod bortle 1 i zamiast dźwigać do swojego pickupa montaż 30kg wezmą montaż 10kg harmoniczny o takim samym udźwigu. 

Edytowane przez orlen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@riklaunim Duża część rynku astro mobilnego jest targetem. Ja montaż harmoniczny kupiłem jako docelowy, właśnie z myślą o zapakowaniu do bagaży podręcznego. Póki co trafi do astrobudki. Powieszę na nim 430mm, ale radzi sobie z C11, mimo że sam montaż waży ~3,5kg. 4 czy 5 forumowiczów ma te montaże, choć akurat od Rainbowastro. Grupa na FB liczy ponad 1300 userów. Produkt był najpierw tajemniczą nowością, właściwie z żadnym marketingiem (równolegle z Hobym Crux). Był to strzał w 10, wieść szybko się rozeszła. Kolejni producenci chcą zachęcić klientów swoimi produktami, bo też tego typu wierzchowce mają w ofercie. No i teraz zainteresowani czekają na testy i pierwsze efekty z działania motnażu Sharpstara, BH-17H i zapewne ZWO. Montaż o przekładni harmonicznej ma duży PE, ale bardzo łatwo się go guiduje. <0,5" RMS to raczej norma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

i do tego pewnie dojdzie, że asi air 5 będzie obsługiwał tylko ten montaż

 

I w zasadzie to będzie strzał w kolano.

Wątpię, że spora cześć ludzi, posiadających asiair lub planujących kupić nową wersję (jeśli będą wspierać tylko w nowej) nagle zamówi sobie montaż za 10-15k zł.

 

Już fakt, że wspierają tylko swoje kamery, sprawia, że tracą duży kawałek rynku, i gdyby nie było wsparcia dla lustrzanek, to w ogóle ten kawałek byłby sporo większy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, count.neverest napisał:

olejni producenci chcą zachęcić klientów swoimi produktami, bo też tego typu wierzchowce mają w ofercie. No i teraz zainteresowani czekają na testy i pierwsze efekty z działania motnażu Sharpstara, BH-17H i zapewne ZWO. Montaż o przekładni harmonicznej ma duży PE, ale bardzo łatwo się go guiduje. <0,5" RMS to raczej norma.

 

No tak, tyle że to kolejny producent i kolejne testy potrzebne. Będzie trochę między wprowadzeniem na rynek a akceptacją. Swego czasu pamiętam jak Jesion walczył z astrografami za ciężkie pieniądze a nadal były to produkty "rzemieślnicze" z niedoróbkami :D

 

Jestem ciekaw jak takie lekkie montaże sobie radzą z tą wagę. SCT jeszcze kompaktowe ale Newton ma już sporą powierzchnię i wiatr może dociążyć oś a i montaż lekki. Potencjalnie DK14 mógłbym na coś takiego wrzucić. Jest lekki ale montaż musi relatywnie dobrze trzymać się planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, orlen napisał:

może za kilka lat zamkną platformę, ale na tą chwile strzał we własne kolano.

 

Altair Astro już cenzurował komentarze o sofcie do ich kamer (Toupteki) gdy była kwestia żeby nie robić czegoś zamkniętego. Niestety ale chyba wielu z nich ciągnie do zamkniętych platform. Już teraz jak sprzedawałem kamerę to dla wielu kluczowa była obsługa Asi Air.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, riklaunim napisał:

Swego czasu pamiętam jak Jesion walczył z astrografami za ciężkie pieniądze a nadal były to produkty "rzemieślnicze" z niedoróbkami

Sam jestem użytkownikiem takiego sprzętu, już ogarniętego, dzięki Tomciowi. Ja tego montażu używam z Newtonem właśnie, ale to niewielki teleskop z LG hiperbolicznym. Również kupionym w myślą o wsadzeniu do podręcznego. Jakiś czas temu widziałem się z Pablitem i chciał, żebym przetestował DK na tym montażu, ale nie wiem czy go zbudował. Na początku roku testowałem z Istarem 150/1500 i bez problemu Księżyc avikowałem ;)

 

 

154353242_3617917468257033_192476664491904441_n.jpg.3a798862512f7cfa2d73e4facd3678b0.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, OnlyAfc napisał:

 

Już fakt, że wspierają tylko swoje kamery, sprawia, że tracą duży kawałek rynku, i gdyby nie było wsparcia dla lustrzanek, to w ogóle ten kawałek byłby sporo większy.

 

Jest dokładnie odwrotnie, zmuszając do zakupu swoich kamer i akcesoriów sprzedają ich więcej.  Inwestycja w Asiair było genialnym posunięciem strategicznym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, licho52 napisał:

 

Jest dokładnie odwrotnie, zmuszając do zakupu swoich kamer i akcesoriów sprzedają ich więcej.  Inwestycja w Asiair było genialnym posunięciem strategicznym.

z montazami jest narazie inna sytuacja, jest spory wybór kamer zwo, montaż będą mieli dopiero jeden i to nie wszystkim odpowiadający, więc narazie moim zdaniem nie posuną się do ucięcia obsługi montaży konkurencji. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, riklaunim napisał:

 

Trochę mnie zastanawia jaki jest rynek na taki sprzęt? Do tego trochę rozdrobniony - sprzęt z wyższej półki "zrobiony" przez jeszcze kolejną firmę - i pytanie o jakość, wsparcie itd.

Weź pod uwagę fakt, że w Chinach, nawet jak zainteresowanie tematem będzie szczątkowe, to i tak będą to tysiące egzemplarzy :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

Sam jestem użytkownikiem takiego sprzętu, już ogarniętego, dzięki Tomciowi. Ja tego montażu używam z Newtonem właśnie, ale to niewielki teleskop z LG hiperbolicznym. Również kupionym w myślą o wsadzeniu do podręcznego.

Nie licząc wagi jakie ma jeszcze zalety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, riklaunim napisał:

Nie licząc wagi jakie ma jeszcze zalety?

Niewielki jest, ma zerowy backlash, pięknie się guiduje (ja używam czasów 200-500ms), goto ma 7°/s, może śledzić satelity. 

Tu masz przykład śledzenia, nagrany przez @bartoszw 

 

https://youtu.be/P9p37GwZHBc

 

Przy większej ogniskowej można "robić kółka" po krawędzi Słońca lub Księżyca, tak to wygląda: https://youtu.be/PzWc7adS-RY

 

 

Deklarowana nośność jest faktyczna i przekłada się do długoczasowych DS. Możesz wybrać, po jakiej stronie południka ma zacząć śledzenie. Montaż wystawia swoje WIFI i można nim sterować np. za pomocą Stellarium. Konstrukcja jest bardzo stabilna, niczym w tym montażu nie poruszysz poza włącznikiem i śrubami. Ogólna mobilność, chyba do 13kg bez przeciwwagi, do 18 z nią (1,5kg).

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, riklaunim napisał:

 

Trochę mnie zastanawia jaki jest rynek na taki sprzęt? Do tego trochę rozdrobniony - sprzęt z wyższej półki "zrobiony" przez jeszcze kolejną firmę - i pytanie o jakość, wsparcie itd.

 

Jeżeli firma jest ogarnięta w temacie software i elektroniki, to montaże na przekładniach falowych mają dla nich najniższy "próg wejścia".

Mechanika to gotowe przekładnie falowe, obudowy osi, siodło i wedge. 

Wszystko sprowadza się do kupienia odpowiednich przekładni falowych w dobrej cenie. Do tej pory były używane w robotach przemysłowych więc producenci tych przekładni mieli ceny z kosmosu - klient korporacyjny zapłaci.

Klika lat temu któraś firma zaoferowała na tyle tanią przekładnię Rainbowowi, że możliwe zrobiło się zbudowanie takiego montażu za kilka tysięcy E/$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.