Skocz do zawartości

Nowy montaż od ZWO


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż pojawił się w ofercie: ( @orlen "plotki" możesz usunąć z tytułu tematu :) )

https://astronomy-imaging-camera.com/product/zwo-am5-harmonic-equatorial-mount

 

preordery za 1999$

 

 

Product-description-page1_02.thumb.jpg.6745e820121a1a14bb0a925da326eb2d.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • orlen zmienił(a) tytuł na Nowy montaż od ZWO

Nie wiem, po prostu wolę dmuchać na zimne. Jeśli zrobią dobrze pierwszą partię brawo oni .... ale jak znam życie wszystko może pójść nie tak. Od siebie mogę dodać, że chciałbym aby powstały mniejsze tego typu zabawki w cenie do 5000zł z uciągiem do 5 kg i żeby każda sztuka prowadziła tak samo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, JaLe napisał:

Z tego co napisane to PE +/- 20" - dla CEM40 +/- 7"

Cena zapewne będzie bardzo zbliżona.

Póki co jestem niemile zaskoczony :/

Montaże harmoniczne z racji konstrukcji raczej zawsze wymagają guidowania albo enkoderow więc bez sensu porównanie trochę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, count.neverest napisał:

ZWO deklaruje sprawdzenie każdego egzemplarza i wykonanie dla niego pomiarów PE. To eliminuje przypadek dostarczenia klientowi wadliwego montażu. 

 

To samo twierdzą producenci filtrów i moja rodzina jak obiecuje, że nie będą się kłócić na święta. Nie wierzę.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, orlen napisał:

Montaże harmoniczne z racji konstrukcji raczej zawsze wymagają guidowania albo enkoderow więc bez sensu porównanie trochę. 

Oczywiście, że  bez sensu dla kogoś Kto chce jak najwięcej dźwigać :D

Ale Ktoś może przyjąć inna opcję ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orlen napisał:

Montaże harmoniczne z racji konstrukcji raczej zawsze wymagają guidowania albo enkoderow więc bez sensu porównanie trochę. 

Jeżeli napędzać przekładnię falową silnikiem krokowym, to montaż na przekładni falowej może spokojnie pracować w otwartej pętli.

W sumie nie ma rosprzęgania ślimaka czy ślimacznicy jak w klasycznym montażu, więc PEC powinien działać dość sprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, JaLe napisał:

Z tego co napisane to PE +/- 20" - dla CEM40 +/- 7"

Większość osób i tak i tak używa guidingu, więc jaki sens ma sprawdzanie pec? Jak ktoś nie używa to nie kupuje takiego montażu i tyle. Chyba że ktoś jest fanem oglądania płaskich wykresów i statystyk jak montaż ma rms 0.1" 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć co przedstawiają osie X w obu wykresach. Chodzi mi o to, co to za jednostki i czemu na obu wykresach są różne? Zwłaszcza  interesuje mnie wykres z pojedynczym PE .

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartolini napisał:

W sumie nie ma rosprzęgania ślimaka czy ślimacznicy jak w klasycznym montażu, więc PEC powinien działać dość sprawnie.

 

Masz na myśli fizyczne oddzielanie:

- wału napędowego od wału ślimaka?

- ślimaka od ślimacznicy?

- ślimacznicy od osi RA?

 

Myślałem że tylko w dwóch pierwszych wypadkach ma to jakikolwiek wpływ na PEC, a konkretnie na przesunięcie fazowe poprawek.

Tymczasem w moim montażu sprzęgło działa pomiędzy osią RA a kołem ślimakowym co - wydawało mi się - nie powinno mieć specjalnego znaczenia.

 

Ale na 100% nie wiem, dlatego pytam ;)

 

Ad rem:

2000usd to nie tak źle jak na udźwig 13kg bez przeciwwag i nowoczesny design, ale ten PE to chciałbym zobaczyć jak wygląda w praktyce. No i nie wierzę w parametry o wartości 0, na pewno nie backlash. Chciałbym poznać realną albo chociaż zaprojektowaną wartość w sekundach łuku. W przekładniach falowych które widziałem (takich tanich) były to wartości rzędu <5 arcmin, ale wciąż - niezerowe, bo takich po prostu nie ma.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

Od siebie mogę dodać, że chciałbym aby powstały mniejsze tego typu zabawki w cenie do 5000zł z uciągiem do 5 kg i żeby każda sztuka prowadziła tak samo dobrze.

 

https://www.kyoei-osaka.jp/SHOP/952461/873222/list.html

 

http://shop.ss-one.net/?pid=130931446

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

2000usd to nie tak źle jak na udźwig 13kg bez przeciwwag i nowoczesny design

Tylko że za 2000usd masz montaż, do tego oddzielnie statyw i przedłużkę musisz kupić. Przeciwwag w komplecie też nie widzę.

Podejrzewam że mont+statyw+przedłużenie+przeciwwagi, taki komplet będzie kosztował coś koło 11tyś zł.

Jak na to tak spojrzysz to to już nie wypada tak dobrze.

 

Gdyby komplet kosztował poniżej 10tyś zł i miał ciut większy udźwig to pewnie wielu posiadaczy eq6 by się zastanawiało nad przesiadką. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2021 o 23:12, Behlur_Olderys napisał:

 

Masz na myśli fizyczne oddzielanie:

- wału napędowego od wału ślimaka?

- ślimaka od ślimacznicy?

- ślimacznicy od osi RA?

 

Myślałem że tylko w dwóch pierwszych wypadkach ma to jakikolwiek wpływ na PEC, a konkretnie na przesunięcie fazowe poprawek.

Tymczasem w moim montażu sprzęgło działa pomiędzy osią RA a kołem ślimakowym co - wydawało mi się - nie powinno mieć specjalnego znaczenia.

 

Ale na 100% nie wiem, dlatego pytam ;)

Gdyby stopnie na osi RA i sama ślimacznica były wykonane idealnie, to nie miałoby znaczenia. W rzeczywistości taka zasprzęglana ślimacznica ma bicie względem łożysk osi RA - zmienia się luz między ślimakiem a ślimacznicą i zmienia się PE. Blok ślimaka dociskany sprężyną mógłby pomóc, ale montaż z takim mechanizmem może być wrażliwy na niewyważenie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.