Skocz do zawartości

Nowy montaż od ZWO


orlen

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie od zawsze najlepsze były lunetki biegunowe - szybko, prosto, bezproblemowo i najważniejsze bez używania softu. Z chęcią bym zobaczył ten model w wersji z lunetką bo w praktyce nie przerabiałem innego ustawiania :(

Ktoś ma w zasobach linki do sensownej procedury "polar alignement"  gdy naświetlamy przez główny teleskop jak sobie szybko zorientować montaż na polarną ?

 

Laser chyba i tak tylko byłby na zgrubne ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MaPa napisał:

Dla mnie od zawsze najlepsze były lunetki biegunowe - szybko, prosto, bezproblemowo i najważniejsze bez używania softu. Z chęcią bym zobaczył ten model w wersji z lunetką bo w praktyce nie przerabiałem innego ustawiania :(

Ktoś ma w zasobach linki do sensownej procedury "polar alignement"  gdy naświetlamy przez główny teleskop jak sobie szybko zorientować montaż na polarną ?

 

Laser chyba i tak tylko byłby na zgrubne ustawienie.

Ja obecnie przy HEQ5 stosuję lunetkę do zgrubnego ustawienia ( ustawiam Polaris w środku krzyża), a potem ustawiam dokładnie Sharpcapem przy pomocy teleskopu głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cyberboss napisał:

Eqmod to chyba tylko do montaży SW jest?

Nie tylko, choć głównie faktycznie SW:

http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html#mounts

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQMod wykorzystuje wewnętrzny protokół SkyWatchera (służący do komunikacji między pilotem, a montażem). Nie jest to publicznie dostępny protokół, musieli go sami wydedukować. Montaże inne niż SW kompatybilne z EQMod po prostu udają, że są SW i mają zaimplementowane te same funkcje. Generalnie nie jest to żaden otwarty standard i nie sądzę, żeby duża firma stworzyła firmware udający SW, ale kto wie.

1 godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Nie tylko, choć głównie faktycznie SW:

http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html#mounts

Nie widzę tu nic poza SW :) Tj nic, co nie używa elektroniki SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MaPa napisał:

Ktoś ma w zasobach linki do sensownej procedury "polar alignement"  gdy naświetlamy przez główny teleskop jak sobie szybko zorientować montaż na polarną ?

 

Laser chyba i tak tylko byłby na zgrubne ustawienie.

Powinno pomóc :) 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, count.neverest napisał:

Skoro to protokół do komuniakcji montażu z pilotem, to po co wsparcie w montażu ZWO?

A nie jest to przypadkiem protokół do komunikacji PC'ta z montażem?

Odkąd używam EQMOD'a, nie używam pilota.

 

Dlaczego ZWO na pytanie o EQMOD odpowiedziało twierdząco? Okaże się za czas jakiś.

Edytowane przez warpal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Nie widzę tu nic poza SW :) Tj nic, co nie używa elektroniki SW.

Jak to wrzuciłem, to potem sobie właśnie pomyślałem, że pewnie w sumie te "nie SW" chodzą na bebechach od SW, ale już wyłączyłem komputer i nie chciało mi się włączać, żeby to posprawdzać :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i się zastanawiam czy kliknąć zamówienie :D zastanawiam się jaka jest szansa że to dorówna opaskowanemu HEQ5, czyli < 0.5” RMS. 
troche nie ma sensu zmieniać sprzętu na gorszy. Z drugiej strony ta mobilność kusi niesamowicie, trochę mi się nudzi wożenie 10 kg odważników :/ 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, warpal napisał:

A nie jest to przypadkiem protokół do komunikacji PC'ta z montażem?

Odkąd używam EQMOD'a, nie używam pilota.

SW wymyśliło to sobie tak, że pilot gada z montażem swoim protokołem, a pilot z komputerem innym. Ten drugi protokół jest otwarty. Ale okazało się, że możliwości sterowania poprzez pilota są ograniczone, więc ludzie od EQMod pogłówkowali nad tym niejawnym protokołem między pilotem, a montażem, który daje więcej możliwości i napisali do tego sterownik. Czyli dla montażu w tym przypadku komputer udaje pilota i można się połączyć bezpośrednio. Podstawowa różnica między jednym, a drugim rozwiązaniem jest taka, że w przypadku EQMod to komputer odpowiada za model nieba i to on przelicza współrzędne na położenia silników, które wysyła do montażu, a w przypadku użycia pilota to pilot wszystko robi, a komputer jedynie zleca lub odczytuje współrzędne.

Co wymyśliło ZWO trudno powiedzieć, może to "przejęzyczenie" a może jednak nie.

 

Montaż ZWO w ogóle jest nietypowy, bo nie ma klasycznego pilota umożliwiającego wybór obiektów, tylko jak rozumiem ręczne sterowanie osiami, ale po podłączeniu do kompa lub telefonu powinien uzyskać funkcjonalność goto.

 

Na stronie zwo jest napisane "Support ASCOM, compatible with lx200.". A LX200 to z kolei protokół Meade :) Ciekawe w takim razie co zastosowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są przeciwskazania do zaimplementowania PEC do takich montaży?  Gdzieś widziałem, że PE jest zmienny w zależności od tego na którą część nieba montaż wskazuje. Ale to chyba nie byłby problem wielki dla tych, którzy użyją go "wyjazdowo". Przecież nie jest problemem trafić w obiekt, który chcemy focić i potem przez 432 sekundy nagrać PE i następnie zastosować PEC. To tylko 7.5 minuty, więc żadna strata czasowa w porównaniu z tym, że siedzi się i całą noc, żeby zebrać te kilkadziesiąt klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JustinSullivan napisał:

Jakie są przeciwskazania do zaimplementowania PEC do takich montaży?  Gdzieś widziałem, że PE jest zmienny w zależności od tego na którą część nieba montaż wskazuje. Ale to chyba nie byłby problem wielki dla tych, którzy użyją go "wyjazdowo". Przecież nie jest problemem trafić w obiekt, który chcemy focić i potem przez 432 sekundy nagrać PE i następnie zastosować PEC. To tylko 7.5 minuty, więc żadna strata czasowa w porównaniu z tym, że siedzi się i całą noc, żeby zebrać te kilkadziesiąt klatek.

Hobym crux ma taką opcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, JustinSullivan napisał:

Tak. Wiem o tym. Zastanawiam się tylko czy jest inny powód, że nie stosują tego inni do tej pory. Skoro jedni stosują i jak twierdzą, z dobrym skutkiem, czemu w RST tego nie ma? 

http://www.rainbowastro.com/faq-items/when-will-pec-function-be-added-to-rst-135-2/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki...o to mi chodziło. Czyli nie tylko chodzi o obszar nieba na który wskazuje montaż ale też obciążenie. Ale dalej nie rozwiązuje mi to problemu, że zakładam sprzęt, kieruję w określony kierunek nieba, sprawdzam 432 sekundy w przypadku AM5 i mam PE do korekty. Mam określoną ładowność, ustawienie na konkretny obiekt....przez kilka minut robię krzywą PE i potem PEC.

Może się mylę.

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, JustinSullivan napisał:

Dzięki...o to mi chodziło. Czyli nie tylko chodzi o obszar nieba na który wskazuje montaż ale też obciążenie. Ale dalej nie rozwiązuje mi to problemu, że zakładam sprzęt, kieruję w określony kierunek nieba, sprawdzam 432 sekundy w przypadku AM5 i mam PE do korekty. Mam określoną ładowność, ustawienie na konkretny obiekt....przez kilka minut robię krzywą PE i potem PEC.

Kierunek i obciążenie z biegiem czasu się zmienia - może to jest problem? Kiedyś myślałem nad takim "inteligentnym" PEC, który uśrednia korekty w każdym kolejnym okresie napędu - mógłby się adaptować do powolnych zmian. Miało być softwarowe w połączniu z programem do guide - z braku czasu na koncepcji się zakończyło :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.