Jump to content

iOptron SkyGuider Pro, jaki statyw?

Micgekon
 Share

Recommended Posts

Dzień Dobry. Na poczatku stycznia chce kupic w/w montaż. Bedzie to moje pierwsze prowadzenie, nigdy nie miałem z nimi doczynienia. Czy ktoś może polecić mi do niego jakiś konkretny model statywu fotograficznego. Bo wolał bym fotograficzny jeśli to udźwignie, niż “ firmowy”. A bede szukał raczej używanego.

I jeszcze jedno pytanie, aby rozpoczać fototografowanie ( próbować) to bede jeszcze potrzebował głowicy kulowej? Czy ta iOptronowska jest OK? Czy rozgladać sie za fotograficzna? Jeśli tak to prosze też o model takiej głowicy. Bo chce sie juz wstepnie przygotować jak montaż już przyjedzie.

19 minut temu, TheShackMeister napisał:

Poszukaj statywu geodezyjnego.

Tez o tym myślałem, ale jest jeszcze wiekszy, od “ oryginalnego” 

a wydaje mi sie, ze gdzieś na zdjęciach widziałem ten montaż na fotograficznym.

To ma być zestaw taki “ troche mobilny” a ze statywem geodezyjnym ( na pewno stabilny) ale nie bedzie “ lekko”

Ja mam montaż Star Adventurer, więc wagowo podobnie. Teraz korzystam z tego statywu: https://www.astroshop.pl/statywy/skywatcher-statyw-do-az-5-az-gti-pronto-i-star-adventurer/p,55848

Wcześniej korzystałem z Genesis A3 (https://store.genesisgear.eu/pl/zestawy-statywowe/1626-zestaw-genesis-base-a3-kit-pomaraczowy-statyw-z-gowic-5901698714215.html), który już chyba jest nie do kupienia.

Oba są moim zdaniem ok, na pewno mają dobry stosunek jakości do ceny, W obu jednak nie rozkładałem nóg do końca dla większej sztywności, co jest ogólnie polecaną metodą, ale sprawia trudności przy ustawianiu na biegun (trzeba się wyginać, albo dokupić coś takiego: https://www.astroshop.pl/akcesoria/omegon-okular-katowy-90d-do-lunetki-biegunowej/p,57965). Oba są dość lekkie, w sam raz na podróż.

Nie korzystałem, ale ten jest dość często wymieniany: https://www.amazon.pl/INNOREL-RT90C-Systematyczny-Obciążenie-Profesjonalny/dp/B07H8V8WWM choć to już inna liga cenowa.

Chyba też warto w miarę możliwości znaleźć taki bez kolumny centralnej, z którą łatwiej o jakieś ugięcia.

Edycja: Co do głowicy, to przyznam, że nie wykorzystywałem przy astro. Korzystałem z klina paralaktycznego z zestawu oraz tego ramienia (L-bracket) też z zestawu i to sprawdza się dobrze.

Edited by isero

Dziękuje, poogladam i poszukam tego Genesisa, jak pisałe ,jesli jest to realne i bedzie stabilne to wole statyw typowo fotograficzny, zawsze do wykorzystania w innych sytuacjach -dziennych 

Katówka też musi być fajna-wygodna, tylko na razie bede sie uczył od podstaw ustawiania, jak bedzie trzeba to z czasem o niej pomyśle

Osobiście lecę na Benro Tortoise 34C i mogę śmiało polecić. Cena trochę mniej zaporowa od innorel'a, a jest bardzo stabilny, nie ma kolumny centralnej i jest relatywnie zgrabny.

Jeżeli lubisz bawić się w kadrowanie to głowica kulowa może okazać się przydatna. W przypadku fotografowania obiektywami pozostaje albo głowica kulowa, albo pierścienie na obiektyw. Bez tego nie będziesz miał jak zmienić rotacji kadru.

• Like 1

Dziękuje za podpowiedzi, poogladam statywy. Ogladałem kilka tutoriali i myśle, że głowica kulowa, bedzie niezbedna ( tylko czym sie kierować przy wyborze, jakim parametrem) bede fotografował Nikonem D610 obiektywy które w tej chwili posiadam to 16mm, 20mm, 50mm ,135mm i 200-500mm ale tego to już chyba ten montaż nie udźwignie i ogniskowa chyba też nie ma sensu, przy takim prowadzeniu.

3 godziny temu, Micgekon napisał:

Dziękuje za podpowiedzi, poogladam statywy. Ogladałem kilka tutoriali i myśle, że głowica kulowa, bedzie niezbedna ( tylko czym sie kierować przy wyborze, jakim parametrem) bede fotografował Nikonem D610 obiektywy które w tej chwili posiadam to 16mm, 20mm, 50mm ,135mm i 200-500mm ale tego to już chyba ten montaż nie udźwignie i ogniskowa chyba też nie ma sensu, przy takim prowadzeniu.

Po co glowica? L bracket wyceluje w kazdy punkt na niebie.

13 minut temu, TheShackMeister napisał:

Czyli głowica kulowa nie jest potrzebna? Pytam bo widziałem na jakimś tutorialu. Montaż przyjdzie mam nadzieje po świetach. L bracket tego nie znam musze poczytać

45 minut temu, TheShackMeister napisał:

Wycelować wyceluje, ale rotacja kadru będzie niemożliwa. W teleskopach możesz obracać kamerę w wyciągu, co pozwala dostosować rotację, ale przy obiektywach nie ma takiej możliwości, a takie małe trackery stosuje się głównie z obiektywami.

Od razu też mogę powiedzieć, że głowica kulowa będzie użyteczna z obiektywami maks do 135mm. Muszę się już trochę przyłożyć, aby zbalansować mojego samyanga 135 wraz z głowicą na SWSA. Dużo lepszym rozwiązaniem na długie obiektywy są specjalnie pierścienie, ale one też swoje kosztują.

https://shop.astrojolo.com/product/rings-for-samyang-135-f-2-lens/

Nie miałem nigdy trackera od iOptrona, ale przy swsa głowica kulowa pozwala również stosować tracker bez przeciwwagi, co może być przydatne gdybyś chciał zabrać go na jakąś wycieczkę pod ciemne niebo bez samochodu.

A no i niektóre długie obiektywy mogą mieć stopkę, która też może pozwalać na obrót, ale ponownie not sure bo nie posiadałem nigdy.

Edited by JKbooo

Ja ostatnio kupiłem taką głowicę, jest ok do 135 mm: https://pl.aliexpress.com/item/32759630196.html?spm=a2g0o.9042311.0.0.69585c0f9yAyPz Nie ma co przepłacać za naklejki znanych marek.

32 minuty temu, JKbooo napisał:

Nie miałem nigdy trackera od iOptrona, ale przy swsa głowica kulowa pozwala również stosować tracker bez przeciwwagi, co może być przydatne gdybyś chciał zabrać go na jakąś wycieczkę pod ciemne niebo bez samochodu.

Oczywiście, Skyguider bez problemu sobie poradzi z ogniskową 135 bez przeciwwag, bo nawet Skytracker daje radę. Przy większym wygodniej byłoby mieć przeciwwagi i możliwość rotacji obiektywu bez głowicy kulowej.

• Like 1

39 minut temu, JKbooo napisał:

Tak dla jasności: pisząc ten fragment miałem na myśli taką malutką płytkę na tracker do zamontowania samej głowicy kulowej, bez targania ze sobą całej szyny z przeciwwagą.

Do możliwości trackera się nie odnoszę bo nie testowałem i osobiście do swojego samyanga wolę zabrać jednak tę przeciwwagę dla świętego spokoju.

Podsumowując moja rada jest taka żeby jednak zainwestować w głowicę. Osobiście nie wyobrażam sobie komfortowej obsługi trackera bez tego elementu.

13 godzin temu, Micgekon napisał:

..

To ma być zestaw taki “ troche mobilny” a ze statywem geodezyjnym ( na pewno stabilny) ale nie bedzie “ lekko”

Dlaczego? Statywy geodezyjne są lekkie w zdecydowanej większości - często lżejsze od fotograficznych. Na Alledrogo od bodajże 250 zł w górę. Jedyny mankament to mocowanie. Statyw geodezyjny ma (chyba) ⅝ cala i trzeba pomyśleć o jakiejś płytce "przejściówce" na gwint z montażu.

Edited by Wiesiek1952

Ja do swojego SkyGuidera mam dedykowany statyw z amelinium od iOptrona. Jest lekki, wystarczająco stabilny i ma tackę na powerbanki i inne graty co jest dość wygodne.

Głowicę kulową też używam, żeby mieć większą elastyczność w dobieraniu kadru.

Też mam Manfrotto 055Pro + głowicę 410. Do fotografii ten sprzęt jest ok,

ale statyw geodezyjny jest bez porównania sztywniejszy...

Warto kupić używany, drewniany geodezyjny - chodzą po około 200zł. Dorobienie mocowania 

klina czy głowicy jest proste. Taki statyw jest lepszy niż jakikolwiek fotograficzny.

A że większy i cięższy? Przy okazji można mięśnie wyrobić ;)

M.

Ja też mam Manfrotto 055 i jest odpowiednio sztywny. Są na giełdzie gdzieś dwa nawet mocniejsze Manfrotto aktualnie do wzięcia tyle, że za jakiś tysiąc złotych. Głowica kulowa konieczna nie jest ale przydaje się jak chcesz z przeciwwagą zwłaszcza.  Prawda, że geodezyjny drewniany jest sztywniejszy bo używam takiego z Fastronem ale mobilność - delikatnie mówiąc-  taka sobie. 

62DD5EE6-DD1A-423F-8819-FE34BBDE7596.jpeg

Edited by marro
błąd literowy

Bardzo dziękuje za podpowiedzi juz wiem czego szukać, najpierw poogladam używane w mojej okolicy. 
A statyw geodezyjny, od 26 lat jestem geodeta i nosze je na plecach sa bardzo stabilne szczególnie drewniane  te 7 kg ;)

Chce najpierw wypróbować dobry fotograficzny , przyda sie też do dziennych zdjec. Jesli bedzie taka potrzeba to przerobie jakis geodezyjny stary, ale szczerz mam ich dosyć na codzień.

3 godziny temu, Micgekon napisał:

Bardzo dziękuje za podpowiedzi juz wiem czego szukać, najpierw poogladam używane w mojej okolicy. 
A statyw geodezyjny, od 26 lat jestem geodeta i nosze je na plecach sa bardzo stabilne szczególnie drewniane  te 7 kg ;)

Chce najpierw wypróbować dobry fotograficzny , przyda sie też do dziennych zdjec. Jesli bedzie taka potrzeba to przerobie jakis geodezyjny stary, ale szczerz mam ich dosyć na codzień.

Jeśli nie znasz tego kanału, a znasz angielski, to polecam tu zajrzeć (ogólnie, cały kanał): https://www.youtube.com/watch?v=235egb4noKs&t=0s Jest sporo tematów poruszonych dla kogoś, kto idzie w sprzęt mobilny.

6 godzin temu, marro napisał:

Ja też mam Manfrotto 055 i jest odpowiednio sztywny. Są na giełdzie gdzieś dwa nawet mocniejsze Manfrotto aktualnie do wzięcia tyle, że za jakiś tysiąc złotych. Głowica kulowa konieczna nie jest ale przydaje się jak chcesz z przeciwwagą zwłaszcza.  Prawda, że geodezyjny drewniany jest sztywniejszy bo używam takiego z Fastronem ale mobilność - delikatnie mówiąc-  taka sobie. 

62DD5EE6-DD1A-423F-8819-FE34BBDE7596.jpeg

Tak przegladałem oferty używanych i chyba najwiecej i najtaniej z poleconych tu jest właśnie Manfrotto 055

Czy miedzy statywem a klinem z montażu jest jeszcze coś? Czy jest bezpośrednio przykrecony do statywu?

I co to jest miedzy aparatem a przeciwwaga, to takie wystajace?

11 godzin temu, Micgekon napisał:

Czy miedzy statywem a klinem z montażu jest jeszcze coś? Czy jest bezpośrednio przykrecony do statywu?

I co to jest miedzy aparatem a przeciwwaga, to takie wystajace?

Pod aparatem jest głowica kulowa.  Klin jest bezpośrednio na statywie. 

• Love 1