Skocz do zawartości

Jaką macie procedurę na ustalenie dobrej odłegłości flattener <> matryca?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

 

Zaczynam wątpić czy kiedykolwiek to ogarnę jak trzeba. Choć zdaje sobie sprawe, ze walcze na zwykłym achromacie ktory moze byc tu głównym winowajcą.

 

Tak to wygląda na tę chwile:

image.png 

Wedle opisu flattener od matrycy winien być w odległości 88 mm

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2646_TS-Optics-REFRAKTOR-1-0x-Flattener-Vollformat---M68-Anschluss.html

 

(to wynika z tabelki ogniskowych, a że całość całość wisi na IN152OTA - https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2229_TS-Optics-6--f-5-9-Refractor---2-5--R-P-Focuser---Ohara--Japan--Objective.html to biorę zakres 810-950)

 

I niby jest ok, guider ma teraz okrąglutkie gwiazdki które go nie ogłupiają, choć operuje na krawędzi pola). Coś jest jednak nie do końca jak trzeba, na filtrze L nie sposób osiągnąć FWHM poniżej 2 (bez flattenera czasem się udaje). Zaczynam się zastanawiać, czy nie skopałem odległości miedzy flattenerem a matrycą.

 

I tu pytanie. Jaki macie algorytm na ustawianie odległości Flatterner <> matryca? Jak mierzycie tę odległość (FLI ma znacznik, ale flattener juz nie)? Jakim softem / trickami sie podpieracie? 

 

Podrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami po prostu dany korektor nie będzie dobrze współpracował z teleskopem, nawet gdy ustawisz dobrą odległość. Co z tego, że daną długość fali poprawnie skorygujesz, skoro inne długości fali wcale skorygowane poprawnie nie będą. Nigdy nie osiągniesz bardzo dobrego efektu. Ewentualnie przejdź na wąskie pasma, wtedy powinno być dużo lepiej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się tego obawiam :/ To pytanie dodatkowe. Czy stosowanie wąskich filtrów pod konkretną długość fali (np. Ha) będzie mieć wpływ na optymalną odległość flattemer <> matryca? Na logikę tak, ale nie mam pojęcia jak te 88mm przeliczyć pod Ha (~`650 nm) bo zakładam, ze matryca odległości była zrobiona pod zakres G  (~550). 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hans napisał:

Też się tego obawiam :/ To pytanie dodatkowe. Czy stosowanie wąskich filtrów pod konkretną długość fali (np. Ha) będzie mieć wpływ na optymalną odległość flattemer <> matryca? Na logikę tak, ale nie mam pojęcia jak te 88mm przeliczyć pod Ha (~`650 nm) bo zakładam, ze matryca odległości była zrobiona pod zakres G  (~550). 

 

Pozdrawiam.

 

Wątpię, by udało Ci się to jakoś wyliczyć. Po prostu działaj metodą prób i błędów. Najlepiej z pomocą CCD Inspectora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Oskar - zrób 5 zdjęć przy odległościach +4mm, +2mm, 0, -2mm,  -4mm. I ustal w którym przedziale jest najlepiej.

I potem druga iteracja, np +2mm, +1,5mm, +1 mm +0,5mm 0 mm

I potem trzecia, która definitywnie powinna dać Ci optymalną odległość --> minimum komy w narożnikach

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się podepnę pod temat, zenithstar61 z dedykowanym flatenerem, odległość ustawiona według wskazań producenta, na każdych czasach to samo, flatener ustawiany od 12,9mm w każdą stronę. Czasem lepiej , ale to nie to co mnie satysfakcjonuje. Canon 450d mod. Czytałem o ściśniętych soczewkach, rozkręcać? Tylko gdzie? Flatener czy tele? Czy po prostu oddać na gwarancję? 

Single__0001(1).JPG

Single__0015(1).JPG

Single__0049.JPG

Single__0053.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden sklep nie uwzględni tego typu roszczeń, powiedzą "mieści się w założeniach producenta"

Jeśli nie masz doświadczenia w dłubaniu w optyce apo, po poluzowaniu soczewek w celi, może być tylko gorzej....

Tu masz przedsmak:

O ile WO zapewne ma możliwość kolimacji poszczególnych soczewek w celi, to flettener na 99% nie ma - wszystko zależeć będzie od precyzji dopasowania przez producenta średnic soczewek do średnicy tulei. Czyli jeśli luz jest 0,05 mm to wszstkie bez wyjątku będą dobre. Jeśli luz jest 0,3 mm - to dobry będzie co 10 flattener, ten, gdzie przez przypadek soczewki są osiowo względem siebie a całość jeszcze osiowo w tulei.

Zacząłbym od testu WO na sztucznej gwieździe -> kulka od łożyska + dioda świecąca z telefonu

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielki Marcin, trochę rozjaśniłeś mi cały temat. Twój wątek dał mi dużo do myślenia, a specem żadnym nie jestem, więc raczej się tego nie podejmę. Test na kulce oczywiście zrobię, żeby mieć pewność co jest przyczyną. Mam nadzieję, że będzie to flattener. Nie jestem też wielkiej klasy astrofotografem, robię to tylko dla swojej przyjemności, więc gwiazdki poprawimy w procesie obróbki. Z drugiej strony, wydać kilka k na coś co nie jest dopieszczone trochę boli. No ale cóż, życie. Wesołych świąt

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łysy Łysy napisał:

Z drugiej strony, wydać kilka k na coś co nie jest dopieszczone trochę boli. 

Zdecydowana większość teleskopów jest dobra / bardzo dobra na papierze.

Pierwszym etapem, gdzie coś moze pójść nie tak jest montaż w fabryce. I tu bywają zaskoczenia, bo tanie SVbony może być złożone perfekcyjnie, a refy klasy premium potrawią być wadliwe.

Drugim etapem jest wysyłka teleskopu - kilkukrotne przeładowywanie paczki, drgania, wibracje, upadki (!) przesyłki powodują, że teleskop opuszczający fabrykę w stanie "super" dociera do użytkownika w stanie "coś-tam-widać". Ja tak miałem z Omegonem....

Rada Taysona jest właściwa - jeśli wygląda dla Ciebie OK, nie drąż tematu tylko ciesz się z nieba i zdjęć które zrobisz. W przeciwnym wypadku będziesz ewoluował w stronę diagnosty układów optycznych, a nie miłośnika astronomii....

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.