Skocz do zawartości

Bad_columns - jak usunąć


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Moja kamerka dość niedawno nabawiła sie 2 bad columns.

Jak je usunąć na surowym materiale?

Bardzo prosze o pomoc i podrzucenie na to jakiejś formulki np w pixelmatch w pixie.

 

Domyślam sie, ze wykonać to po kalibracji.

Oczywiscie dithering na to nie pomaga, poniewaz nie ma prawa zadziałać w takim przypadku.

 

Dzięki za pomoc.

 

ponizej rozciągnięty dla podglądu jpg i surowy, niekalibrowany fit.

 

bad_column1x1.fit

 

bad_column1x1.thumb.jpg.812bd27a5ed52e6346d61516f9c854d5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Actions widziałem Vertical lub Horizontal Banding removal. Może zadziała ale do stosowania raczej na złożonym i już wyciągniętym materiale.

Dla przypadku mojej STL11000 kalibracja sobie z tym radzi ( darki tak konkretnie).

Jak istnieją na to skuteczne formułki pixa to nie było tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Tayson napisał:

Oczywiscie dithering na to nie pomaga, poniewaz nie ma prawa zadziałać w takim przypadku.

 

Możesz wytłumaczyć? 

Wydaje się że jeśli taka kreska będzie za każdym razem w innym miejscu (zakładam że dithering przesunął kadr przynajmniej 10x w ciągu sesji o kilka pikseli, co przekłada się na 10% klatek z defektem w tym samym miejscu) to odpowiedni algorytm składania z odrzucaniem (np. Kappa-Sigma) powinien to na luzie odrzucić. 

Co mi umknęło?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że od lat stosuje CCD,to z walniętymi kolumnami jestem za pan brat ;) Dithering na 100% kasuje takie kolumny, tak samo jak pełna kalibracja. Ale jak już chcesz pozbyć się ich na pojedynczej klatce, to użyj w pixie "cosmetic correction". Najedź kursorem w miejsce gdzie znajduje się taka kolumna, odczytaj jej pozycję i ustaw jak na poniższym zrzucie i gotowe

Zrzut ekranu 2021-12-25 o 15.29.44.png

Zrzut ekranu 2021-12-25 o 15.30.08.png

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@.zombi. aż sobie zrobiłem test i faktycznie masz racje, zwracam honor. Na dowód wrzucam właśnie poskładany obrazek bez żadnej klatki kalibracyjnej i wycinek jednej surowej klatki z widoczną walniętą kolumną. No jak byk widać ten ślad na stacku jak się go wyciągnie do granic możliwości i wie dokładnie gdzie i na co patrzeć i oczywiście powiększy. Ale jest.

stack.JPG

1klatka.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wybrać kolumny, wiersze albo jedno i drugie.

 

Capture.PNG.577708c5a6d1ade93c2f1453f7a298f5.PNG

 

I jeszcze taki skrypt:

 

Capture2.PNG.bbfb91832a72efc87c94a9cfbbe02307.PNG

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Tayson said:

Od wbps trzymam się z daleka. Jakoś tego nie trawie. 

 

Drugiego nie znam. 

Jest w pixie,, czy trzeba pobrać? 

 

Możesz wykorzystać WBPP wyłącznie z tą funkcją. Bez kalibracji, ważenia czy czegokolwiek innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.