Skocz do zawartości

M45 - Plejady na koniec roku.


OnlyAfc

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, lukost napisał:

Tylko skąd wzięły się te kilkubarwne gwiazdki? 

Mówisz o tym?

Zauważyłem ten problem jakiś czas temu u siebie na zdjęciach i myślałem, że to problem stackowania. Są one niezależne od tego, czym stackuje, więc nie wiem, czy to nie kwestia optyki jednak (a dokładniej, korektora).

screenshot-astropolis.pl-2021_12.28-10_15_54.png.86080be65c48beb0de4ba7b817e260e2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, OnlyAfc said:

Mówisz o tym?

Zauważyłem ten problem jakiś czas temu u siebie na zdjęciach i myślałem, że to problem stackowania. Są one niezależne od tego, czym stackuje, więc nie wiem, czy to nie kwestia optyki jednak (a dokładniej, korektora).

screenshot-astropolis.pl-2021_12.28-10_15_54.png.86080be65c48beb0de4ba7b817e260e2.png

 

Mhm.. u siebie w TS65Q i ASI1600MMP widzę podobne rzeczy. Też się zastanawiałem z czego to wynika.

 

Odnośnie zdjęcia- fajnie, że trochę szerzej. Zawsze mi się podobały fotki, które pokazują także pyły dalej od gromady.

Nie wiem, czy to mój ekran w laptopie, ale wydaje mi się, że pyły dalej od gromady mają lekko fioletową barwę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, OnlyAfc napisał:

Pogoda pozwoliła, to postanowiłem jeszcze poświęcić parę godzin bez księżyca i zrobić M45. Nie widziałem już potrzeby w tym roku zaczynać palenie jakichś LBN-ów czy LDN-ów, więc postanowiłem wybrać obiekt, który można palić krócej.

 

Technikalia:

Teleskop: TS 70/420 + flattener 0.79x (ogniskowa 340mm)

Aparat: Nikon D7500 mod

Klatki: 67x300s ISO 100 + 100 flatów, 100 dark flatów, 200 biasów, 60 darków

Naświetlane: 27 grudnia.

Tempratura na zewnątrz: -15* przez dwa dni.

Średni SQM: 21.03

Miejsce: Nowe Miasto-Folwark (mazowieckie)

 

 

Kilka pytań jeśli można...

 

Bardzo niskie ISO przy jednocześnie długiej ekspozycji. Rozumiem, że wynika to z Twojego doświadczenia.

Czy faktycznie warto naświetlać aż pięć minut? Nie lepiej zrobić przy powiedzmy 400ISO i np. 2min za to więcej zdjęć?

 

Masz dużo flatów, darków, biasów. Warto klepać aż tyle? Wydaje mi się, że wartości powinny się uśrednić

przy znacznie mniejszej ilości klatek? Widzisz różnicę porównując z mniejszymi ilościami tych klatek?

 

Z góry dzięki :)

 

M

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Miesilmannimea napisał:

Bardzo niskie ISO przy jednocześnie długiej ekspozycji. Rozumiem, że wynika to z Twojego doświadczenia.

Dopiero się uczę mojego nowego Nikona, więc raczej nie z doświadczenia :) Tutaj wyszło troszkę moje lenistwo, ponieważ paliłem ostatni obiekt na ISO 100 i miałem wszystkie klatki kalibracyjne pozbierane.

4 minuty temu, Miesilmannimea napisał:

Czy faktycznie warto naświetlać aż pięć minut? Nie lepiej zrobić przy powiedzmy 400ISO i np. 2min za to więcej zdjęć?

 

Wyjdzie pewnie podobnie, ale przy ISO 100 będzie ciut mniej szumu. Pewnie kolejny obiekt spróbuję przy wyższym ISO, żeby móc porównać.

 

Co do flatów, darków i biasów, to tutaj już kwestia doświadczenia i podpowiedzi bardziej doświadczonych.

Przy jednym z obiektów, kiedy testowałem Nikona zrobiłem chyba 40 flatów i wypowiedział się @Przemek Majewski, że warto robić ich więcej.

Wcześniej, pracując z canonem, zauważyłem, że ilość biasów też ma wpływ na kalibrację a jako, że ich zrobienie zajmuje chwilę, to robię ich 200.

Darki, to wiadomo, im więcej, tym lepiej, bo dodają szum, jak masz ich mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kubaman napisał:

fajowe, te gwiazdki tez bym poprawił

 

37 minut temu, Maetrik napisał:

A próbowałeś może rozbić na RGB i zalignować na G?

 

Spróbuję wieczorem, dzięki za uwagę, po to jest właśnie forum :)

Ten rozjazd kolorów widać głównie na bokach kadru oraz na białych gwiazdach, więc czuję, że to kwestia korektora.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ręcznie poprawić te gwiazdki, ale objawia się to tak, że czerwony kanał jest coraz bardziej przesunięty, im bardziej oddalamy się od centrum kadru.

Ręcznie nie mogę tego ogarnąć, więc spróbowałem przez APP ustawić color align, ale rezultat jest ten sam.

Wygląda to tak, jakbym miał "nadkorekcję" (nie wiem, jak to inaczej nazwać) czerwonego kanału przez flattener.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, OnlyAfc napisał:

Próbowałem ręcznie poprawić te gwiazdki, ale objawia się to tak, że czerwony kanał jest coraz bardziej przesunięty, im bardziej oddalamy się od centrum kadru.

Ręcznie nie mogę tego ogarnąć, więc spróbowałem przez APP ustawić color align, ale rezultat jest ten sam.

Wygląda to tak, jakbym miał "nadkorekcję" (nie wiem, jak to inaczej nazwać) czerwonego kanału przez flattener.

Czy problem występuje na wszystkich twoich zdjęciach, czy może jest wynikiem warunków z danego dnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Mówisz o tym?

Zauważyłem ten problem jakiś czas temu u siebie na zdjęciach i myślałem, że to problem stackowania. Są one niezależne od tego, czym stackuje, więc nie wiem, czy to nie kwestia optyki jednak (a dokładniej, korektora).

screenshot-astropolis.pl-2021_12.28-10_15_54.png.86080be65c48beb0de4ba7b817e260e2.png

 

Janek, spróbuj tą metodą w APP:

https://youtu.be/QqScYGjuz78

Powinno Ci znacząco zredukować taki rozjazd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, monter napisał:

Powinno Ci znacząco zredukować taki rozjazd. 

No cóż, niby objaw ten sam, ale jednak nie redukuje tego problemu znacząco.

Co ciekawe, zauważyłem, że jak się użyje w PS akcję Increase Star Color, to ten efekt się podwaja.

  

18 godzin temu, Miesilmannimea napisał:

W PS masz funkcję korekcji wad optyki - "Lens Correction" - spróbuj użyć korekcji "Chromatic aberration".

U mnie prócz samego przesunięcia barwy czerwonej, dochodzi jeszcze fakt, że czerwone gwiazdki są po prostu mniejsze i mam delikatny tilt. Próbowałem w Lens Correction robić poprawkę aberracji, ale po pierwsze, nie za bardzo pomaga, po drugie, poprawiając z jeden strony, rozjeżdżam drugą.

 

No nic, i tak planowałem wymianę flattenera, więc teraz mam lepszy pretekst większą motywację do tego :)

 

 

Ogólnie, to podszedłem jeszcze raz do materiału, jak już zrobiłem ponowny stack i wyszło tak jak poniżej. @OBERON RD, @.zombi.specjalnie dla was, wersja odwrócona :) Mam nadzieję, że fiolet również udało się wyeliminować. Podbiłem też troszkę same mgławice, bo na poprzedniej wersji chyba ciut za biednie zrobiłem.

M45-processed-v2.thumb.png.f78368570749e23a7c2fdbf4b69df8a5.png

 

Edytowane przez OnlyAfc
dodanie dodatkowego cytatu
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.