Skocz do zawartości

19P/Borrelly


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa 19P/Borrelly aktualnie znajduje się w Wielorybie kilka stopni od beta Ceti i codziennie będzie świecić wieczorami 
coraz wyżej nad południowym horyzontem.
Trasa komety na niebie

Moja obserwacja komety 19P:
 D A T A        jasność  koma   DC
2021 12 28.70   9.9 mag.   2    3/

 

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 7
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją 26.12 około 18:00 CET. Nie była to obserwacja z kategorii tych oczywistych. Kometę udało mi się wypatrzyć dopiero przy powiększeniu 109x. Nie pomagała niewielka wysokość komety nad horyzontem (~18°) oraz nie najlepsza tego dnia przejrzystość atmosfery. Z racji na słabe warunki nie podejmowałem próby oszacowania jasności komety, natomiast jej rozmiar oceniłem na 1.5', a stopień kondensacji: 3. 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Robione zdalnie bo oczywiście pogody nie ma, sprobuje to lepiej jeszcze powyciągać, sprzęt to pier 10 z roboscopes jak ostatnio, zawsze daje takie mniejsze bo podobne drukuje na pamiątkę- ogolnie jestem zaskoczony ze borrely tyle mniejszy od gerasimienko ale może slabo wyciaglem ? Odleglosc od ziemi taka robi aż roznice ? Borrely mija nas ponad 2x dalej i o ile dobrze pamiętam to dość maly kamyk 

15x120 L, 5 x 120 RGB

 

Edytowane przez lagata1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale zdecydowałem się nieco popracować inaczej nad kometą, udało mi się uzyskać słaby warkocz który ciągnie się zdecydowanie dalej poza kadr - po max rozjaśnieniu staku z kometą miałem sporo pracy aby wywalić gradienty i jakoś zachować warkocz, pewnie to problem naprawdę niskiej wysokości komety nad horyzontem, myślę, że teraz sam obiekt wygląda lepiej ale pomysł jak jeszcze poprawić tło na razie nie mam - niestety za cenę warkocza ubyło galaktyczki 

final 1.jpg

Edytowane przez lagata1
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Łysy się wyniósł. Niebo po zachodzie ładnie się przetarło przy przeciętnym seeningu. Jasność nieba w podrogalińskiej miejscówce utrzymywała się na poziomie 19,85mag/arc sec2

Moje pożegnanie z Borrellym. Kometa łatwa do zlokalizowania w zachodzącym Baranie - obecnie jest 6 stopni na zachód od Hamala. Pomimo, iż aktualnie to najjaśniejsza kometa na niebie, w 200 mm pozostaje "rozmytą gwiazdką" o jasności ~9,5 mag. W lornetce 12x50 nie udało mi się jej wypatrzyć; wyraźnie widziałem jedynie pobliską gwiazdę HD 15014 o jasności 7,9 mag, oddaloną o 3,5'.

C6D + C200/2,8 @4,0 ISO1600 1x120s

956426682_19P-Borelly.jpg.d8751dab711ef65a5fad3b4ec295ab2d.jpg

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Kometa 19P/Borrelly słabnie, po 20 marca wieczorami można na nią zapolować, bo z nocy na noc Księżyc będzie zachodził coraz później.
Poniżej moje ostatnie obserwacje.

Data          jasn. średnica DC
2022 02 28.82   9.9    2     3
2022 02 25.80   9.6    2     3/
2022 02 23.81   9.6    2.2   4
2022 02 21.81   9.4    2.2   3/
2022 02 19.78   9.3    2     3/
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

Dla porządku dodaję zdjęcie komety 19P/Borelly. Odkopane z grudnia 2021 :D czyli całkiem niedawno. O ile nie mam w zwyczaju korzystać nagminnie z usług zdalnych teleskopów to tutaj zależało mi bardzo na tej komecie. Ma ona miano najciemniejszego obiektu Układu Słonecznego.

 

Zdjęcie czekało na swój moment, ale niestety przed obróbką przyszła awaria dysku i dane utraciłem bezpowrotnie. Na szczęście firma iTelescope odzyskała je dla mnie ze swoich kopii zapasowych na serwerach. Miły gest z ich strony! Jakość materiału niestety pozostawiała wiele do życzenia - zdjęcie z jasnej RASY, źle skalibrowane flaty i bardzo słabe warunki. Gwiazdy ucierpiały na tym najbardziej. Na szczęście już za niecałe 5 lat będzie możliwość sfotografować ją ponownie :D

 

19P.png.f974274e74d11718c5b49d5f39a65122.png

  • Lubię 4
  • Kocham 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.