Skocz do zawartości

MAM RUBINARA 5,6/500!!!!!


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Rubinara najpierw pochwalę się statywem i głowicą ;)

 

50glowica1.jpg

50glowica3.jpg

50statyw.jpg

 

Zdjęcia strasznie g...ne bo robione skanerem ::)

 

A Rubinar jest za gruby żeby wyszedł na skanerze :'( :-

 

ps. a jednak się udało (pod szarym dresem) ;D

 

50rubinar.jpg

 

Wychodzi mi z obserwacji pokojowych, że te 2" rozdzielczości to ma napewno!

 

Głowica sztywna ale już tęsknię za mikroruchami :-

 

Powiększenia do ok. 120 są znośne później jest potrzebna już "wyrozumiałość" ;)

 

No i jednak to COŚ potrzebuje światła... :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm ciekawie wyglada ta przenosna glowica, nasuwają mi sie dwa pytania

 

Jaka jest sztywnosc tej glowicy pod obciazeniem (mysle o moim MTO)?

 

no i oczywiscie CENA ?

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Niestety sprawdza się synndrom nowego sprzętu w prawie całej Polsce jest pochmurno i pada deszcz, nie załamuj się tak musiało być, leje jak przystało na Boże Ciało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dla wszystkich zainteresowanych dobraniem okularów do zestawu podaję zmierzoną labolatoryjnie skalę przeogniskowania (dla nieskończoności) Rubinarka 500/5,6 :

 

samej złączki 90* to czynnik 1,46x

 

złączki 90*z konwerterem to już równe 3,0x

 

O taki czynnik wydłuża się jego ogniskowa ze złączką i telekonwerterem co trzeba uwzględnić przy liczeniu uzyskiwanych powiększeń ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, możesz wyjaśnić w jaki sposób przeogniskowuje się obiektyw? Czy sama złączka przesuwa to ognisko? Kilka razy w dyskusjach natknąłem się na ten termin. Może teraz się dowiem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

W MTO 11-CA to bułka z masłem bo wystarczy wykręcić i wkręcić jedną śrubkę ale w przypadku Rubinara 500/5,6 to już rozbieranie połowy obiektywu i nie polecam robić tego samemu jak to ma jeszcze potem działać a nie jest tylko rozbierane w celach poznawczych!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAŁY TEŚCIK :D

 

Taki zegarek: http://republika.pl/artur_99/rubinar/zegarek.jpg

 

widziany przez Rubinara z odległości 10m na powiększeniu 90x

 

Byłem w stanie odczytać wszystkie napisy! :D

 

Nawet (choć z trudem :P) ten na dole "JAPAN MOVT"

 

Czyli napis o wysokości czcionki około 5"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim Rubim 100 widać podobnie.

Ale Ja to sobie oglądam jak to po kominie odległym o 7m, spacerują sobie takie maleńkie czerwone pajączki (śr.1 mm). :D

 

Najlepsze jest to że widać ich maleńkie nóżki.

Rozdzielczość musi być dobra!

 

8) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem Rubiego 100 także na zegarku z 10,5 m.

Tyle, że twój ma tarczę 27 mm średnicy, a mój 17 mm.

Przy 45x da się odczytać napis Jewels 17 bez jakichś wielkich przymiarek. Przy 160x widać jak na dłoni gruby napis, tyle że obraz jest o wiele ciemniejszy i mniej kontrastowy, bo to zwykły Plossl 6 mm.

 

Pewnie i twój obraz na żywo wyglądał troche lepiej niż na tym zdjęciu.

 

No i po takim mini teście zawsze zaczynam się zastanawiać, dlaczego nienajlepiej widzę Jowisza. Niby z rozdzielczością wszystko OK!

No, ale ten kontrast i miejskie niebo może wszystko psuje.

 

Per

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseusz niewiem o co ci chodzi ??? :) to zdjęcie nie jest z Rubinara tylko ze skanera, chciałem pokazać co oglądałem... ::)

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Rubinarek bez telekonwertera jest o niebo lepszy! ;D

 

Widać taki efekt, że w środku gdzieś 1/3 pola widzenia jest jaśniejsza ::) i rośnie wraz ze wzrostem powiększenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wystudź dobrze sprzęt poczekaj na lepszy seeing i daj powera coś koło 120-140x a napewno pomoże ;D ;D ;D

Tak przy okazji przy swiatłosile 1/5,6 to rczej nie jest specjalizowany sprzęt planetarno gwiazdowy a podręczny traweler do wszstkiego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OJOJOJ!

 

120-140x to pachnie nowym okularem :P;)

 

bo ten telekonwerter to "wszystko" psuje...

 

A tak przy okazji to właśnie chce zobaczyć gdzie się kończą możliwości tego trawelera... ::)

 

ps. Cholipcia przydała by się jakaś planeta

 

Dygresja co do ostrości: przy 90x to ostrość trzeba ustawiać paznokciem... strasznie to czułe sie robi... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o 22:00 złapiesz Jowisza z jego satelitami i pasami.

Ale to już ostatnie starcie.

Rano po 3:00 księżyc i Mars.

Spróbuj jeszcze złapać gromadę otwartą C 399 w Lisku o 23:00.

To jest przepiękny "wieszaczek".

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam pierwsze testy astro Rubinara!!!

 

co prawda w mieście i na g... seeingu

 

Sprzęt wystudzony...

 

Epsilony Lutni całkowita porażka, albo ten telekonwerter tak wszystko psuje albo ja nie mam oczu sprawnych...

Powiększenia do 160x z telekonwerterem

 

WIDZIAŁEM M57 :D :D :D :D

Efekt wizualny: "taki dziwny obiekt co był ciągle szary i się niedał wyostrzyć" powiększenie 25-30x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Do rozdzielania ciasnych gwiazd potrzebujesz przedewszystkim wysmienitego seeingu raczej niedoistępnego na codzień z Miasta!!!

Zdrowiej szybko i wal z obserwacjami na wolną, pozamiejska przestrzeń !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No epsilony Lutni może nie da rady z miasta, ale spróbuj jakieś łatwiejsze podwójne.

 

Ja z miasta Rubinarem 100 oglądam bez trudu gwiazdki ok 9 sek przerwy. Doskonale widać je przy 45x. Więc i mniejsze przerwy powinny być widoczne nawet z miasta, no ale te epsilony to już może być za dużo w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing ma olbrzymi wpływ na rozdzielani epsilonów. Fakt jednak, że 114mm reflektorem znanej firmy Meade nie mogłem ich rozdzielić niezależnie od jakości seeingu...

 

Co do tych testów na zegarku to mam średnie odczucia o ich sensowność. Postawiłem kiedyś 150mm maksutove'a obok niewielkiego refraktora do testów "dziennych". Mak zawsze dawał obraz obarczony pewnym rozmyciem i słabszym kontrastem. Brak efektu 3D i nieco "mgiełkowość" obrazu-cechy każdego lustra, niezależnie od układu i producenta. Jednak w nocy biorąc pod uwagę powiększenia i zdolność zbierania światła epsilony rozdzielał a refraktor-niestety nie. To był taki mini-refraktorek chyba 50 czy 60mm.

Szkoda, że Saturn powiedział papa, to jest znakomity obiekt do testowania kontrastu i w ogóle jakości teleskopu. Jowisz już jest na odchodnym, chyba szkoda czasu na jego obserwacje...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na super poręczny teleskop typu "traveller".

Jaki muszę mieć statyw aby móc obserwować przy powiększeniu ok100X. Czy statyw foto wystarczy czy też musi być to ciężki statyw, np geodezyjny co jakby dyskwalifikuje ten zestaw do zastosowań typu "wyjeżdżam do ciepłych krajów więc biorę mój super przenośny teleskop".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to w zasadzie teleobiektyw do aparatu fotograficznego (prawie 2x lżejszy od MTO) więc jakiś statyw Foto choć nie z tych najmniejszych sie pewnie nada a zdjęcia robiłem przy bardzo dużych powiększeniach na tej nóżce i nie były poruszone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.