Skocz do zawartości

Advanced ORION - polowanie na szpiega!


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

     Zgodnie z obietnicą uzupełniłem materiały i komentarze w pierwszym poście wątku. Co prawda dopiero teraz, ;) a nie pierwszego stycznia, ale z ręką na sercu mogę stwierdzić, że "po resecie" jestem aktualnie już na pełnych obrotach! :):D:brawo:

     Myślę, że warto jeszcze raz tam zajrzeć, bo starałem się przemycić trochę więcej ciekawego materiału, niż planowałem początkowo! Zapraszam. 

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kapitan Cook 15 sek. to było max. przy miejsko-osiedlowo-świątecznym LP. Pewnie dałoby się i przy mniejszym od ISO: 800 je utrwalić, ale nie miałem już czasu na eksperymenty.

 

 @RMK Słuszna uwaga RMK, walczę z tym już od dłuższego czasu (są nawet moje wpisy nt.). Nie mam pojęcia skąd się bierze ta trudność w odmianie rodzaju męsko-rzeczowego!

 

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, suchyy napisał:

 @RMK Słuszna uwaga RMK, walczę z tym już od dłuższego czasu (są nawet moje wpisy nt.). Nie mam pojęcia skąd się bierze ta trudność w odmianie rodzaju męsko-rzeczowego!

 

 

Idę za ciosem i apeluję o pisanie "kątowy", "kątówka" zamiast "kontowy", "kontówka".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, suchyy napisał:

Nie mam pojęcia skąd się bierze ta trudność w odmianie rodzaju męsko-rzeczowego!

Z tego że zazwyczaj rzeczowniki kończące się na -a są rodzaju żeńskiego ;)

 

Piękna robota. Jakoś udało Ci się przemycić UFO na forum bez specjalnych kontrowersji ;)

 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

     Pojawiły się w końcu aktualne dane orbitalne TLEs dla satelity Mentor-4 (czytaj TUTAJ o co chodzi) - epoka: 11 luty 2022 (poprzednie były z 7 listopada zeszłego roku). Popatrzcie na poniższe symulacje, jakie zrobiłem w Stellarium i porównajcie z moimi fotkami powyżej. Teraz wszystko się zgadza! Okazuje się, że operatorzy największego i najjaśniejszego na niebie satelity szpiegowskiego: Mentora-4 (Orion 6, USA 202, NROL-26  NROL-starty) chcieli zrobić mnie w konia ;) , ale się nie dałem :):D (czytaj szczegółowo poprzedni post: TUTAJ, to się dowiesz dlaczego).

 

   Poniżej wizualizacje pozycji Memtora-4 i Thuraya-2 na dzień 19-02-2022 w okolicach górnego "łuku" analemmy (widok z mojej lubelskiej miejscówki).

 

Satelity na godzinę przed osiągnięciem "wierzchołka" analemmy:

966932289_Mentor-4Thuraya-2_19-02-2022_01.jpg.296e39fae5566e529d4d87c5b3f6343b.jpg

 

 

Satelity w czasie mijania "wierzchołka":

1395379370_Mentor-4Thuraya-2_19-02-2022_02.jpg.abee84291ce01a86519b9cafe1884fa2.jpg

 

 

Mentor-4 znika w stożku cienia Ziemi:

1887857316_Mentor-4Thuraya-2_19-02-2022_03.jpg.1be9dc4e82cdf2619f79e38789196085.jpg

 

 

Thuraya-2 znika w stożku cienia Ziemi:

625559964_Mentor-4Thuraya-2_19-02-2022_04.jpg.cdb4b8c4d03a975853675fbccd399eae.jpg

 

 

Stożek cienia Ziemi odsłania Mentora-4:

232830155_Mentor-4Thuraya-2_19-02-2022_05.jpg.5fae6ca002d766d5321b6b577a341fef.jpg

 

 

Stożek cienia Ziemi odsłania satelitę Thuraya-2:

148564216_Mentor-4Thuraya-2_19-02-2022_06.jpg.8cfeda6307f9536c6886ad5857bab034.jpg

 

 

     Gdyby Ktoś chciał obecnie zapolować na satelity (szpiegującego i szpiegowanego), to jak widać z powyższych symulacji możemy się załapać nie tylko na uchwycenie górnych fragmentów analemmy satelitów o rozsądnej porze i zadowalającej elewacji, ale również na ich zaćmienie stożkiem cienia Ziemi, trwające ok. godziny. Gdyby chcieć równocześnie utrwalić oba wydarzenia na jednej składance, wymagana byłaby ponad 4-ro godzinna sesja (najlepiej robić fotkę przynajmniej co dwie minuty)! Nie trzeba nic specjalnego - wystarczy zwykły statyw (lub wyłączony paralaktyk) z kamerą i trochę "dłuższym" szkiełkiem, żeby łatwiej wyłapać słabego satelitę Thuraya-2, szczególnie z miejskiego nieba (wyżej podałem moje technikalia). W razie czego, zainteresowanym mogę zrobić symulację dla określonych miejscówek.

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Ja niestety odpadam, bo mam rozgrzebany sprzęt. Zmieniam setup i majstruję zewnętrzne zasilanie aparatu, co umożliwi mi robienie dłuższych sesji dla składanek i time-lapse.

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.02.2022 o 00:27, suchyy napisał:

  

...  

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Ja niestety odpadam, bo mam rozgrzebany sprzęt. Zmieniam setup i majstruję zewnętrzne zasilanie aparatu, co umożliwi mi robienie dłuższych sesji dla składanek i time-lapse.

 

 

     No i właśnie wczoraj zamieściłem: TUTAJ pierwszy, obszerny artykuł (będzie dalej rozwijany), tyczący się zmian w moim montażu do foto statywowej, które to poprawki ułatwią mi polowanie na odległe satelity (szczególnie szpiegowskie ;) ) w nowym (cieplejszym) sezonie (oby lepszym niż tragiczny pogodowo koniec zeszłego i początek tego roku, bo mam nowe ciekawe pomysły satelitarne do realizacji). Niebawem wrzucę na Astropolis kolejny wątek ATM-owy o modyfikacji zasilania do mojej kamerki (zasilanie z zewnętrznych źródeł prądu), co umożliwi mi prowadzenie wielogodzinnych sesji foto do składanek i time-lapse.

 

     Tak na marginesie, z ciekawości próbowałem poszukać w internecie podobnych fotek, jak moje powyżej, czyli obrazujących ślady pozostawianej na nieboskłonie analemy (częściowej) przez odległe satelity geosynchroniczne. Jak się okazuje, nt. jest trochę danych teoretycznych, ale fot takich nie znalazłem (póki co). Za to jest sporo fotografii analemy słonecznej. Nawet w periodyku: Sky & Telscope, w którym jakiś czas temu ukazał się artykuł pt:

 

How to See and Photograph Geosynchronous Satellites

 

... autor co prawda wspomina o analemie, pozostawianej na nieboskłonie przez satelity geosynchroniczne, ale nic nie pisze o tym, że taką analemę, a przynajmniej jej fragmenty, można sfotografować, uzyskując całkiem ciekawy efekt! Więc, wygląda na to, że "przecieram szlaki". :matrix: Gdyby Komuś udało się trafić w internecie na foty, takie jak moje wyżej, to zapodajcie linki.

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

      Po półtora roku wracam do mojej ulubionej parki satelitarnej M4&T2, ot tak, żeby sprawdzić co ciekawego dzieje się ze szpiegującym i szpiegowanym (zachęcam do przeczytania moich wcześniejszych wpisów w tym wątku i w podanych linkach). ;) Dlaczego teraz? Ano, czasu wolnego niewiele więcej, niż dotychczas (naiwnością było myślenie, że: "na emeryturze to dopiero będę miał czas na hobby!" :icon_rolleyes: ). Na dodatek tragiczna pogoda u mnie (niebo prawie cały czas jak mleko, co najwyżej! :( ) i fatalne, coraz gorsze LP nie zachęcają wcale do jakichkolwiek obserwacji,  niemniej po niedawnej równonocy jesiennej 2023 stożek cienia Ziemi nadal muska jeszcze łuk nieboskłonu z orbitami satelitów geosynchronicznych. W związku z tym zrobiłem symulacje (Stellarium), biorąc na warsztat najświeższe (dostępne w domenie publicznej) TLEs parki bohaterów wątku, żeby wyhaczyć coś interesującego.

 

zacmienieM4T2_8-10-2023_1.thumb.jpg.08bc01356af487794d72d6bbade86016.jpg

 

 

... środek zaćmienia półcieniowego M4&T2

zacmienieM4T2_8-10-2023_2.thumb.jpg.9a3e463284ca8f305d5e4b0dc4b49c64.jpg

 

 

zacmienieM4T2_8-10-2023_3.thumb.jpg.55f2a644e81e43fb3fc5f066d7a2b0ad.jpg

 

 

 

... czerwony okrąg to cień Ziemi, a brązowy" półcień. Zaćmienie półcieniowe satelitów będzie trwało niewiele, ok. 18 min (z niewielką różnicą minut dla M4 i T2), bo to tylko muśnięcie półcieniem, a więc wystarczy kilkadziesiąt fotek ze statywu z interwałem 60-120sek (między np. 22:00 a 23:30  w niedzielę 8 października), aby uzyskać składankę podobną jak moja 3 posty wyżej, ale ze znikającymi i ponownie pojawiającymi się satelitami, utrwalonymi jednak na "prostym" odcinku dobowej analemy. Obecnie nie ma szansy na fotki satelitów w górnym, czy dolnym łuku analemy, bo jak satelity "zakręcają" na nieboskłonie, to albo jest już za widno, albo niebo jest jeszcze za jasne! Fotografowałem już znikające w cieniu Ziemi inne satelity geosynchroniczne (zaćmienie całkowite) i faktycznie przygasają stopniowo, przechodząc przez półcień (nie znikają raptownie). Ciekaw jestem jak to będzie tym razem (zaćmienie tylko półcieniowe)? Prognozy pogody zapowiadają przejaśnienia nieba w Polsce wschodniej, w niedzielę wieczorem. U mnie niestety, z mojej miejscówki balkonowej satelity będą jeszcze skryte za pobliskimi drzewami (na tak niskiej elewacji), więc raczej nic z tego chyba nie wyjdzie (obserwacji terenowych już nie planuję - gnaty za stare, żeby się szlajać ze sprzętem po polach). Jutro do południa zrobię jeszcze nowe symulacje z aktualnymi TLEs. Gdyby Ktoś chciał widoczek dla swojej miejscówki info na PRIV.

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Z ciekawości dodałem do symulacji jeszcze jednego ORIONa: Mentor 8 (USA 311, start dla NRO w 2020r.: NROL44), którego fociłem razem z Mentorem 4 (USA202, start dla NRO w 2009r.: NROL26) i materiały zamieściłem w pierwszym poście tego wątku (na symulacji zaznaczyłem pełne dobowe analemy kreślone przez satelity na nieboskłonie). Mentor 8 będzie znajdował się w górnej części dobowej analemy i ulegnie całkowitemu zaćmieniu. Po wyjściu z półcienia będzie pokonywał górny łuk analemy i jest szansa na zrobienie podobnej składanki, jaką zaprezentowałem wyżej dla parki: Mentor 4 i Thuraya 2.

 

Mentor 8

1/ wyjście z cienia 22:59:45

2/ wyjście z półcienia 23:01:55

 

Mentor 4

1/ wyjście z półcienia 23:03:10 (zaćmienie tylko półcieniowe)

 

... widać wyjątkową (przypadkową) zbieżność wyjścia z półcienia Mentorów, co można wykorzystać do zrobienia wspólnej składanki, ale robionej w szerszym kącie (pod ciemnym niebem). U mnie parka M4&T2 będzie jeszcze za drzewami więc pewnie tylko strzelę do Mentora 8 z FOV2,5°. Z mniejszym FOV będzie mi łatwiej cokolwiek uchwycić na amatorskim sprzęcie, zwłaszcza przy tragicznym LP z mojej miejscówce obserwacyjnej. Trafienie i ostrzenie z ciężkiego szkiełka manualnego będzie wymagało zapewne paaaru prób z różnych względów (czytaj wcześniejsze posty).

 

zacmienieM8M4T2_8-10-2023.thumb.jpg.73e8792454c165cc694b4c26a4748bad.jpg

 

 

     Dla zainteresowanych podam, że Mentor 8 "kręci się" w pobliżu satelity geostacjonarnego (zaznaczyłem na żółto): BELINTERSAT-1 (wcześniej pod nazwą Belarus SAT-1) i chyba nic w tym dziwnego. Część transponderów należy do CHRL, więc można grilować dwie pieczenie na jednym żarze! :D

 

Sprzęt przygotowałem! Póki co niebo u mnie przetarło się, ale świeci na całego pobliski ORLIK i duże okna SPA, a za chwilę "zapłonie" prosto w obiektyw, niczym dwa Księżyce w pełni "moja wspaniała nowość", czyli spory baner na 10-tym piętrze niedawno wybudowanego apartamentowca :nerves: , no i zobaczymy co dalej? :( Obawiam się jednak, że to może być ostateczna likwidacja balkonowej miejscówki, gdzie powstały wszystkie moje tematy satelitarne (spis większości: wątków)!

 

[edit] Właśnie strzelam testowego time-lapsa. Satelity w parce: M4&T2 są wyjątkowo jasne (jak na orbity geo), bo w pełni oświetlone przez słońce (jednak już wylazły zza drzewa). Może coś z tego będzie. Warunki niezłe (Orlik zgasł, a plafon reklamowy nie jest włączony póki co).

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     No i wystarczy postraszyć naturę, a staje na wysokości zadania. :D Niebo wczoraj wieczorem było wspaniałe, jak na warunki miejskie, ale już po północy zawitały chmurwy i w dzień również nie ustępują! Na fotach udało się utrwalić zaćmienie półcieniowe parki M4&T2. Satelity tylko przygasły w półcieniu, Thuraya 2 bardziej, jako słabsza co do jasności w porównaniu do Mentora 4. W tym samym kadrze uchwyciłem również całkowite zaćmienie ciekawego, geosynchronicznego satelity chińskiego (może coś więcej nt. napiszę potem): SJ-20, który zniknął całkowicie w cieniu ziemi. Jak widać na składance SJ-20 zakasował swoją jasnością Mentora 4, który przecież nie jest ułomkiem, jeśli chodzi o satelity na odległych orbitach geosynchronicznych (czytaj moje wcześniejsze wpisy i z podanych linków)! Teraz wrzucę tylko symulację z momentu przed zaćmieniem i składankę (79x30sek / interwał: 60sek). Na symulacji zaznaczyłem okręgi przekrojów stożka cienia ziemi (na czerwono) i półcienia (na brązowo). Włączyłem widoki analem, czyli śladów jakie kreślą satelity geosynchroniczne na nieboskłonie w ciągu doby. Satelity w parce M4&T2 znajdują się akurat na "prostszych" (centralnych) odcinkach swoich wyciągniętych analem ósemkowych, więc ich przemieszczanie na nieboskłonie w jednominutowych odstępach czasu jest spore. SJ-20 właśnie pokonał przed zaćmieniem dolny łuk analemy i widzimy go w rzucie, kiedy wolniej kreśli ślad swojej analemy na nieboskłonie.

 

905_sym_2.thumb.jpg.9bc4b150d58abf29bd74552fb1a97a12.jpg

 

SJ-20M4T2_3a.thumb.jpg.4b1b75f5892d979f429ebabb434a2411.jpg

 

 

... pokażę jeszcze wykorzystany w sesji foto setup z mocowaniem do balustrady balkonu, który spisuje się wyśmienici! Kompakt z zewnętrznym zasilaniem i skończyły się problemy z padającymi szybko (szczególnie w niskich temperaturach), małymi aku. w tej amatorskiej kamerce (Olympus PEN E-PL9).

 

setup_foto-statywowe.thumb.jpg.d180333f161377c5c6fab23d2a4adc29.jpg

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

PS Ta "fajka" to stalowy pałąk uchwytu anteny TV. W kadrze widać świecącą reklamę dewelopera (ŻAGIELDOM) na 10-tym piętrze apartamentowca. Jednak automat włączył po paru pierwszych fotach mojej sesji, więc zdjęcia kolejne były dużo gorsze. :( Poza tym nie mogę obrócić teleobiektywu w prawo (południowy fragment orbity GSO), bo reklama świeci prosto w "szkło" aparatu i żadna osłona tutaj nie pomoże! :nerves: Czy Ktoś kiedyś ukróci te świecące reklamy na dachach budynków?!!!

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Gdyby Ktoś miał wątpliwości, czy to są akurat te satelity, których zaćmienie przedstawiłem wyżej to jeszcze jedna fotka tuż po zaćmieniu, kiedy widoczne już satelity ustawiły się w jednej linii. Niżej symulacja ze Stellarium wykonana w tym samym czasie. Można porównać jasność satelitów z gwiazdą HIP 6237 (zaznaczyłem na symulacji)

 

SJ-20M4T2_po-zac.thumb.jpg.dae48165b704318bbb4b7ca1d8a47fa0.jpg

 

925_sym_1.thumb.jpg.c73913bf13141565edb6081bf3b1f7b0.jpg

 

 

Zmontowałem time-lapse: 1 h 45 m sesji foto w 10 s :D . Filmik z zaćmienia odległych satelitów na GSO można zobaczyć na YT tutaj;

 

    Zaćmienie satelitów geosynchronicznych 08-10-2023 (Lublin).

 

 

Pozdrawiam,

Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.