Skocz do zawartości

Międzyplanetarna zima


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Z całego serca dziękuję, Kochani! :)Ta panorama jest chyba przykładem jak teoretycznie niepożądane warunki mogą przynieść zaskakująco pożądane skutki... Powszechna szarzyzna na niebie i mgła były tego dnia (11 grudnia) tak dobijające, że gdy jadąc autem zobaczyłem przejaśnienie, rzuciłem się jak... sami wiecie kto i na co ;) "Na bezrybiu", itd..., w związku z tym już nie zwracałem uwagi na te mgiełki i zamglenia. I to właśnie one w połączeniu z zimowymi warunkami zrobiły klimat. Gdyby niebo było czyściutkie, blask Księżyca przebiłby się mocniej w węższym sektorze, znacznie wzrosłaby kontrastowość poszczególnych ekspozycji i szalenie trudno byłoby to poskładać w gładką panoramę (12 pionowych paneli z ogniskowej 40 mm). A i światło planet nie byłoby tak dyfuzyjne. No i jeszcze ten "złoty moment" kiedy niebo po prawej stronie jest rozświetlone łuną gasnącego dnia, a po lewej - w miarę zbalansowanym światłem Księżyca. Miałem farta ;)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, szuu napisał:

i teraz nie wiadomo czy to naprawdę wyjątkowo ładne zdjęcie czy tylko wszyscy chwalą bo nie wypada krytykować :D

 

Może coś w tym jest ;) 

Z drugiej strony, znam takie zjawisko z własnego doświadczenia, np na FB.

Czasem zrobię jakieś zdjęcie, które wymaga więcej wysłku i czasu (oczywiście zachowując wszelkie proporcje i nie porównując z tym co tutaj ludzie tworzą). Jest ok, ale nie robi furory. Czasem jednak wrzucę coś zrobionego zupełnie "przy okazji" i podoba się znacznie bardziej, a ja nawet nie wiem dlaczego. Po prostu "siądzie" ludziom.

Tutaj świadomość jest znacznie większa i włożony trud jest doceniany, mimo że efekt może nie być spektakularny (bo np obiekt jest trudny), ale nie wyklucza to takich historii jak ta, gdy "skutek uboczny" (jak to określił autor) sprawia sporo radochy :) 

 

P.S. Uwielbiam mgłę w astro-krajobrazach. Na częściowe zachmurzenie, które nie zasłania najbardziej pożądanych fragmentów nieba też się nie obrażam, ale może jestem dziwny :D 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Paether napisał:

P.S. Uwielbiam mgłę w astro-krajobrazach. Na częściowe zachmurzenie, które nie zasłania najbardziej pożądanych fragmentów nieba też się nie obrażam, ale może jestem dziwny :D 

 

No to jest nas dwóch - także jeśli idzie o ocenę relacji: wysiłek włożony w zrobienie zdjęcia, a odbiór ze strony widzów :) Co do chmur - najczęściej są naszą zmorą, ale czasami dodają dramaturgii - zarówno zdjęciom, jak i przeżyciom związanym z ich robieniem :D Dla ciekawostki załączam dwa przykłady: jeden jest fragmentem tej samej scenerii, którą widzimy w panoramie, ale pochodzi z 22 listopada. Drugi ma już prawie 10 lat... Owoc ok. godzinnego marznięcia nad Wisłą w Toruniu i czekania na moment kiedy przerwy w chmurach trafią gdzie trzeba ;)

 

2021-11-22_Venus-Saturn-Jupiter_web_a.jpg

 

2012-02-23_Most międzyplanetarny 3_web.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.