Skocz do zawartości

Inne spojrzenie na fizykę relatywistyczną


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, jestem nowy na forum.

Od wielu lat pasjonuję się astrofizyką oraz fizyką relatywistyczną (na poziomie popularnonaukowym). Uczyłem się od najwybitniejszych: Stephen Hawking, Leon Lederman, Richard Feynman. Moja pasja zaowocowała sformułowaniem kilku hipotez (nie tylko)naukowych. Po prostu muszę się nimi podzielić z kimś mądrzejszym ode mnie :-) ... Czy dobrze trafiłem? Jeśli nie to przepraszam i proszę o wyrozumiałość.

Zacznę od jednej z tych hipotez i zobaczymy jak pójdzie :-) Do rzeczy - wybaczcie łopatologiczny język: "kopiuj-wklej" z mojego dzienniczka:

 

Zgodnie z założeniami Ogólnej Teorii Względności (OTW) żyjemy w 4-wymiarowej czasoprzestrzeni. Jako trójwymiarowe istoty możemy swobodnie* poruszać się tylko w trzech wymiarach – nazywamy je wymiarami przestrzennymi. Czwarty wymiar, na który nie mamy bezpośredniego wpływu, nazywamy czasem.

* nie całkiem swobodnie: obowiązuje ograniczenie prędkości do prędkości światła – nie dlatego że brak nam odpowiedniej technologii tylko dlatego że jest to (fundamentalne) prawo fizyki jaką znamy.

 

Czas nieubłaganie płynie w kierunku przyszłości, jednak mamy niewielki wpływ na jego tempo: zgodnie z założeniami OTW czas jest względny. Podczas poruszania się w jednym z wymiarów przestrzennych doświadczamy zjawiska dylatacji czasu: czas płynie wolniej dla osób / ciał  poruszających się. Spowolnienie to jest pomijanie małe dla niewielkich (nierelatywistycznych) prędkości jednak wtedy też występuje i jest mierzalne!

Całość wyobrażam sobie w następujący sposób: jesteśmy w nieustannym ruchu i w czterowymiarowej czasoprzestrzeni poruszamy się ze stałą i niezmienną prędkością: nazwijmy ją C (celowo użyłem symbolu prędkości światła, jednostkę na razie pomijam). Jeśli nie poruszamy się w żadnym z wymiarów przestrzennych, wtedy „pędzimy” przez wymiar czasowy z prędkością C. Jeśli jednak zaczniemy poruszać się w jednym z trzech wymiarów przestrzennych to będziemy poruszać się jednocześnie w dwóch wymiarach: czasowym i przestrzennym (składowe) ale nasza wypadkowa prędkość nie może się zmienić i wciąż będzie wynosić C, w konsekwencji zmaleje składowa prędkości przez czas – tym bardziej im szybciej będziemy poruszać się w wymiarze przestrzennym.

 

OTW.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, execve napisał:

...gdzie jest haczyk?...

Nie ma haczyka: liczyłem się z tym że nic nowego nie wymyśliłem a ponieważ z taką interpretacją OTW nie miałem okazji się spotkać w żadnej publikacji - postanowiłem się podzielić.

Byłbym wdzięczy za wskazanie źródła gdzie jest coś na ten temat. Wszystkiego najlepszego na 2022 rok (oraz rewelacyjnych i przełomowych zdjęć z teleskopu Jamesa Webba :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak znasz angielski, to pooglądaj sobie np. ten kanał:

https://www.youtube.com/c/ScienceClicEN

 

Bardzo fajnie gość tłumaczy te w sumie dość zawiłe, a niby podstawowe aspekty relatywistyki i okolic.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Bardzo fajnie gość tłumaczy te w sumie dość zawiłe, a niby podstawowe aspekty relatywistyki i okolic.

Dzięki, ale nie potrzebuję wytłumaczenia relatywistyki (szczególnie na YT ;-). Pytałem o rzetelne źródła które potwierdzą (lub zaprzeczą) moją(?) koncepcję że przez czasoprzestrzeń poruszamy się ze stałą i niezmienną prędkością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze to nie mówisz o OTW tylko STW

po drugie względność czasu nie jest założeniem STW i OTW ale dylatacja czasu jest konsekwencją stałej prędkości światła i transformacji w czasoprzestrzeni

po trzecie w czasoprzestrzeni można poruszać się tylko z prędkością światła. Im szybciej poruszasz się w przestrzeni tym wolniej w czasie

 

bardziej rzetelne źródło niż filmiki na YT masz poniżej

 

SKRYPT_A_Dragan_NSTW.pdf

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ZbyT napisał:

po pierwsze to nie mówisz o OTW tylko STW

po trzecie w czasoprzestrzeni można poruszać się tylko z prędkością światła. Im szybciej poruszasz się w przestrzeni tym wolniej w czasie

bardziej rzetelne źródło niż filmiki na YT masz poniżej

 

pozdrawiam

Dzięki za rzeczową odpowiedź. Czyli nic nowego nie wymyśliłem (ale sam do tego doszedłem! :-)...

Ze skryptem z pewnością zapoznam się ale w przyszłym roku ;-) Najlepszego na 2022!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Przybysz z K-PAX napisał:

Jeśli jednak zaczniemy poruszać się w jednym z trzech wymiarów przestrzennych to będziemy poruszać się jednocześnie w dwóch wymiarach: czasowym i przestrzennym (składowe) ale nasza wypadkowa prędkość nie może się zmienić i wciąż będzie wynosić C, w konsekwencji zmaleje składowa prędkości przez czas – tym bardziej im szybciej będziemy poruszać się w wymiarze przestrzennym.

 

Taka zmiana kierunku wektora bez zmiany jego długości w trzech wymiarach nazywany obrotem o kąt ;)

Składowe wektora są mnożone przez kombinacje sinusów i cosinusów tego kąta.

 

W czterech wymiarach mówimy o wektorze czteroprędkości o składowych (vt, vx, vy, vz). Jego składowe w układzie który nie porusza się w przestrzeni mają wartość (c, 0, 0, 0). Jego długość więc wynosi c. Transformacja do układu w którym ciało się porusza to tzw. "boost". Jest to specyficzny obrót, bo nie odbywa się w euklidesowej przestrzeni trójwymiarowej, tylko w hiperbolicznej czasoprzestrzeni. Jest to więc też obrót, tylko hiperboliczny. Mnożymy składowe przez specjalne, hiperboliczne odpowiedniki sinusa i cosinusa, natomiast kąt jest powiązany z prędkością. Przez co składowe przestrzenne nigdy nie osiągają wartości równej c, ale długość wciąż pozostaje taka sama, liczona wg wzoru d =√( -dv² + dx² + dy² + dz²).

Więcej informacji w temacie np. tutaj:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rapidity

Rapidity to właśnie parametr obrotu odpowiadający kątowi w obrotach w zwykłej przestrzeni.

To bardzo ciekawe spostrzeżenie i warto sobie przeliczyć kilka przykładów żeby się z tym oswoić. Niemniej idea wg której nadawanie prędkości jest powiązana z obrotem układu współrzędnych jest bardzo głęboka i na swój sposób piękna.

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Taka zmiana kierunku wektora bez zmiany jego długości w trzech wymiarach nazywany obrotem o kąt ;)

Składowe wektora są mnożone przez kombinacje sinusów i cosinusów tego kąta.

 

W czterech wymiarach mówimy o wektorze czteroprędkości o składowych (vt, vx, vy, vz). Jego składowe w układzie który nie porusza się w przestrzeni mają wartość (c, 0, 0, 0). Jego długość więc wynosi c. Transformacja do układu w którym ciało się porusza to tzw. "boost". Jest to specyficzny obrót, bo nie odbywa się w euklidesowej przestrzeni trójwymiarowej, tylko w hiperbolicznej czasoprzestrzeni. Jest to więc też obrót, tylko hiperboliczny. Mnożymy składowe przez specjalne, hiperboliczne odpowiedniki sinusa i cosinusa, natomiast kąt jest powiązany z prędkością. Przez co składowe przestrzenne nigdy nie osiągają wartości równej c, ale długość wciąż pozostaje taka sama, liczona wg wzoru d =√( -dv² + dx² + dy² + dz²).

Więcej informacji w temacie np. tutaj:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rapidity

Rapidity to właśnie parametr obrotu odpowiadający kątowi w obrotach w zwykłej przestrzeni.

To bardzo ciekawe spostrzeżenie i warto sobie przeliczyć kilka przykładów żeby się z tym oswoić. Niemniej idea wg której nadawanie prędkości jest powiązana z obrotem układu współrzędnych jest bardzo głęboka i na swój sposób piękna.

Pozdrawiam

 

Fizyka jest piękna. I dochodzimy do wykładów z drugiego roku fizyki (w sumie dziękuje za przypomnienie po 20 latach @Behlur_Olderys  :D ).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.