Skocz do zawartości

Kwadrantydy 2022


Nocny Marek

Rekomendowane odpowiedzi

@kosmitek no to u mnie Stellarium chyba źle pokazuje radiant roju: Kwadrantydy, bo w gwiazdozbiorze Wolarza (aktualnie o godz. 19) nisko nad północnym horyzontem (ok. 10° N), a nie w gwiazdozbiorze Byka, jak u Ciebie na live! Ktoś mi to wyjaśni?

 

kwadrantydy.jpg.0ef15eee9b75f3d10aa4a754d14adc23.jpg

 

TUTAJ jest opis roju: Kwadrantydy.

 

Chyba musisz przestawić montaż (nie mam pojęcia dlaczego patrzysz na Byka w czasie transmisji Live - tam nie ma żadnego radiantu aktualnie), jeśli chcesz "strzelać" w okolice radiantu roju Kwadrantydy, to chyba musisz przestawić montaż. Nie jestem obserwatorem meteorów, więc jeśli się mylę to proszę o wyjaśnienie.

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roju takiego jak Kwadrantydy nie ogląda się w pobliżu radiantu. Ilość zjawisk wokół radiantu przy takiej jego wysokości będzie prawdopodobnie bliska zeru.
W zasadzie na całym niebie można będzie zaobserwować te meteory jednak ich ilość będzie dużo mniejsza jak radiant jest nisko nad horyzontem. Jak radiant się wzniesie wyżej to ilość zjawisk powinna wzrosnąć.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za wyjaśnienia. Ja to rozumiem, ale dla mnie mylące są wpisy @kosmitek na live typu:

 

Patrzymy właśnie na: Kwadrantydy

(okolice Oriona)

 

wg. mnie powinno być:

 

Okolice Oriona

Próbujemy wypatrzeć Kwadrantydy

 

... to całkowicie zmienia sens, a zawsze powtarzam, że astronomia, to matka matematyki i wymaga precyzji w formułowaniu myśli. ;)

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak koledzy wytłumaczyli. :D Radiant to teoretycznie najlepsze miejsce ale tylko teoretycznie :D. W praktyce bardzo często dużo zjawisk widać z dala od radiantu nawet po przeciwnej stronie nieba. Ustawiłem kamerę na Byka, a potem na Oriona bo fajnie się prezentują w polu widzenia, a meteor w takiej okolicy będzie lepiej widoczny

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kosmitek napisał:

Dokładnie tak jak koledzy wytłumaczyli. :D Radiant to teoretycznie najlepsze miejsce ale tylko teoretycznie :D. W praktyce bardzo często dużo zjawisk widać z dala od radiantu nawet po przeciwnej stronie nieba. Ustawiłem kamerę na Byka, a potem na Oriona bo fajnie się prezentują w polu widzenia, a meteor w takiej okolicy będzie lepiej widoczny

 

OK! ja to rozumiem, ale następnym razem na Live proszę o precyzyjniejsze, przemyślane i jednoznaczne opisy, widoczne w kadrze transmisji. Można się nad tym wcześniej zastanowić, a nie pisać, "co ślina na język przyniesie". Co do żywego komentarza, to jest w porządku - tutaj wszelkie pomyłki są akceptowalne, bo nadają życia transmisji! 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, suchyy napisał:

OK! ja to rozumiem, ale następnym razem na Live proszę o precyzyjniejsze, przemyślane i jednoznaczne opisy, widoczne w kadrze transmisji. Można się nad tym wcześniej zastanowić, a nie pisać, "co ślina na język przyniesie". Co do żywego komentarza, to jest w porządku - tutaj wszelkie pomyłki są akceptowalne, bo nadają życia transmisji! 

Transmisja ma opis w górnym lewym rogu. Poza tym mówiłem o tym dwa razy podczas streama :D dlaczego kamera patrzy na Byka czy Oriona...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.