Skocz do zawartości

Analiza jakości prowadzenia na podstawie zdjęć (OFF line ;))...


Miesilmannimea

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Buduję sobie montaż DIY i potrzebuję jakiś soft do analizy tego jak montaż prowadzi.

Na razie interesuje mnie samo nadążanie za ruchem Ziemi, czyli oś Ra...

 

Sterownik montażu jak na razie nie jest w żaden sposób połączony z komputerem czy kamerą

- chodzi mi o to, żeby na tym etapie jak najlepiej zestroić napęd sam w sobie.

 

Próbowałem odpalić PHD2, ale nie wiem jak go zmusić do analizy obrazu z kamery na takim

montażu, żeby rysował ładny wykres pokazując jak oś Ra odpływa (lub nie ;)).

To by mi ułatwiło regulację napędu - muszę na początek znaleźć odchyłkę prędkości

obrotowej silnika napędzającego oś Ra, żeby ją skorygować (wydaje mi się, że niewielka jest).

 

Czy da się PHD2 zaprząc do tego zajęcia? Kamerka to T7 kolor, najchętniej zastosowałbym 

obiektyw 25mm/f1.7@2.8 - jest dość jasny i można zastosować krótkie czasy ekspozycji kamerki.

 

Póki co wczoraj robiłem serie zdjęć naświetlanych 15s, kamera T7, obiektyw 150mm/f5.6

Mam nadzieję, że animowany gif się tu wyświetli. 48 zdjęć, w sumie <> 11min ekspozycji.

Kadr jest z grubsza taki jak APS_C z obiektywem 750mm...

Przez około 60% klatek obraz jest stabilny, potem gwiazdy podjeżdżają odrobinę w górę.
Nie wiem, czy to przypadek, czy reguła. Równo o 1:30 przeleciały chmury i ogłosiły koniec zabawy :)

 

Jeśli nie online, to jakiś program do którego mógłbym wrzucić kilkaset zdjęć z kamery a on

mi narysuje ładny wykresik?

 

M.

 

ezgif.com-gif-maker.gif

Edytowane przez Miesilmannimea
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do PHD2, to zanim rozpocznie guiding/śledzenie gwiazdy, to musi być wykonana kalibracja. W twoim przypadku trzeba ją wykonać ręcznie, ale nigdy tego nie robiłem, więc musisz sprawdzić, czego on dokładnie potrzebuje. Zakładam, że dla ciebie istotne będą przede wszystkim kąt kamery i skala obrazu, a pozostałem parametry tak, żeby się nie pluł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o sprawdzenie dokładności rezonatora kwarcowego - ten sam problem wystąpi w OnStep?

Chyba? ;)

 

Wstępnie mi wychodzi, że muszę wprowadzić korektę prędkości na poziomie 0.2% - pewnie taką odchyłkę

ma właśnie rezonator taktujący procesor. Nie wiem czy to stała odchyłka rezonatora, czy też wynika

z niskiej temperatury - muszę to sprawdzić, żeby potem nie dreptać w kółko...

 

Muszę mieć pewny napęd osi, żeby sprawdzić mechanikę.

Jak będę pewny, że całość działa to pójdę w kierunku OnStep albo innego podobnego układu...

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Miesilmannimea napisał:

 

Możesz napisać jak to zrobić? Którą funkcję masz na myśli?

 

M.

menu Cameras/Folder monitor camera

potem w panelu po prawej wybierasz folder z fotami

image.png.ab16d9d8dace001a4742478c029ec9a3.png

potem z górnego paska : Live Stack

następnie dajesz Play i oglądasz jak rysuje się Drift graph

image.png.19ac863495029ce1ba5f14dd72fc3044.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja guiding DIY zrobiłem z pominięciem zabaw w kalibrację i integrację z PHD itp. - cyklicznie pobierałem klatkę i wrzucałem w solve-field z pakietu astrometry, dzięki czemu znałem współrzędne astronomiczne środka klatki. Przeliczałem wartości w sekundach łuku na liczbę kroków, wsadzałem do algorytmu PID i wypluwał mi poprawki (cały jeden cykl pętli ze zrobieniem zdjęcia zajmował ok. 1,3 s). Działało bardzo fajnie (na ile EQ5 mechanicznie pozwolił)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Robię właśnie fotki i równocześnie obserwuję wykres w SharpCap.

To jest zapis stackowania ekspozycji po 4s przez <> 18 minut.

 

Widać, że wykres przez chwilę drepcze w miejscu, potem gdzieś podejdzie ;)

znowu postoi itd Widzę po wykresie które zdjęcia głowne (2min ekspozycji) będą

do przyjęcia a które będą ruszone.

 

Czy taki <> efekt jest normalny? Czy guiding pomoże skasować takie przesunięcia?

 

:)

 

M.


 

 

guiding1.jpg.69172d0fdbccc69974b0a343dfba6833.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.