Skocz do zawartości
  • 0

Okulary do teleskopu


Kubaaa

Pytanie

Cześć!

Od sierpnia jestem posiadaczem niejakiego Sky-Watcher Dobson 150 (N-150/750, 6 cali). Ostatni chciałem sobie zakupić jakieś okulary, by urozmaicić obserwacje. Stwierdziłem, że budżet nie będzie za duży- mianowicie do 180zł.

Przeglądając samemu różne pozycje w sklepach zaciekawiły mnie 2 opcje:

- Okular GSO SV 20 mm 1,25" (SuperView 70 stopni)

- Okular WA 66 20 mm 1,25'' (Starguider)

I tutaj rodzi się moje pytanie. Czy te okulary różnią się czymś znaczącym, innym od pola widzenia (różnica 4 stopnie)?

 

Jeśli ktoś poleca jakiś inny okular mieszczący się w tym budżecie to z chęcią wezmę go pod uwagę :D

Z góry dzięki za odpowiedź.

Miłego wieczorku 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Mam SW WA66 9, 15, 20mm. 20mm względnie najlepszy ale wg mnie i tak się nie nadaje do f/5. Duża nieostrość brzegowa, wnosi aberrację chromatyczną, daje odblaski na jasnych obiektach i trzeba patrzeć przez niego na wprost - nic poza osią. To były moje pierwsze okulary niekitowce. Lepsze od kitowców na pewno, ale tylko tyle.

Trzymam je bo czasami się przydają gdy ktoś chce "popatrzeć" przez mój teleskop , szczególnie dzieci. I tak nie zauważą wad, ale ja już tak.

 

GSO SV20mm nigdy nie używałem, ale miałem SV30mm. Byłem zadowolony dopóki nie porównałem go z Hyperionem 31/72 (okular daleki od ideału). Pomijając większą nieostrość brzegową, to na pewno nie ma 70st., bo tak chyba o 1/5 było mniejsze pole niż w Hyperionie.

 

IMO najtańszy okular w zbliżonej ogniskowej, który warto kupić do f/5 to ES24/68. Tyle że to z moich doświadczeń, może ktoś testował jakieś tańsze i były w miarę.

 

 

Edit: Żeby tak do końca nie oczerniać tej serii SW WA66, dodam że w f/10 (achro 102/1000) stają się całkiem znośne, byleby patrzeć na wprost.

Edytowane przez Ajot
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdybyś zechciał zainwestować większą sumę to polecam APM 18 mm UFF. Bardzo dobrze radzi sobie z nieostrością nawet przy F/5

 

Edit: Celestron 18 mm X-Cel LX ma dobre opinie w F/5, ale pole widzenia 60°. Ten okular też przekracza założony przez ciebie budżet

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za propozycje i pomoc. Myślę że lepiej będzie wstrzymać się na chwilę obecną z zakupem, uzbierać trochę większą sumę i wziąć jakieś lepsze okulary. I tak jak na razie niezbyt często zdarza mi się obserwować niebo, a te które były w zestawie z teleskopem na takie sporadyczne wypady wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.