Skocz do zawartości

Wyczernienia - porównanie welurów, farb i pisaków


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

Z klejeniem jest tak samo jak z malowaniem: jak się nie odtłuści powierzchni przed zabiegiem i nie zadba, żeby w czasie zabiegu ponownie nie zatłuścić (np. paluchami), to będzie z tego przysłowiowa lipa, która objawi się wcześniej, lub później!

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyczernieniu sie nie znam ale wtrace swoje 3 grosze do klejenia ;)

Podsufitki w samochodach naprawialem ale i tez swoje astrowalizki wyklejalem materialami i gabkami.

Klej z allegro daje rade i na upalach i na mrozach.

 

1637874773_20220120_0037232.thumb.jpg.c7cbcc3145dfe9edaa5f0dd3625eb6e0.jpg

 

A tak przy okazji bacznie obserwuje ten temat z racji tego ze mam problemy z odblaskami w kamerkach all sky i zastanawialem sie czym to wyczernic.

Dotychczas uzywalem farby matowej ale niestety podczas jednego z sezonow zrobila sie ..fioletowa dlatego szukam czegos nowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Wczoraj byłem na zakupach w OBI i BRICOMAN i przy okazji poszperałem za welurami samoprzylepnymi. W BRICOMAN nie mają tegoż, a w OBI owszem!. Myślę, że może to być nawet ten sam welur o którym wspominał @bartolini, czyli: gekkofix z Casto.... Jest podobnie cięty czyli na rolce o szerokości 45cm x 1m. W OBI sprzedają to pod niemiecką marką: d-c-fix Konrad Hornschuch AG, ale zaznaczone jest, że wyrób jest produkcji francuskiej (oczywiście dystrybutor nie podaje marki francuskiego producenta ;) ).

 

     Tak toto wygląda:

 

welur-samoprzylepny1.jpg.ad1bd6e497be452d4cc677391ceaf725.jpg

welur-samoprzylepny2.jpg.f954855f0d20ddabd87a9fdd48a00a24.jpg

 

 

W świetle rozproszonym z okna:

welur-samoprzylepny3.jpg.868517c6d3f443a3444fe92096897162.jpg

 

 

Czołówka bezpośrednio przy welurze, światło padające równolegle do powierzchni:

welur-samoprzylepny4.jpg.de2b9ea40c9b3d4696e534622d935df2.jpg

 

 

... i z odległości 0,5m pod kątem:

welur-samoprzylepny5.jpg.26a1d073d5d58a03dadfc3802d8521c8.jpg

 

 

Wygląda to bardzo obiecująco. Ten samoprzylepny welur nie jest gruby: ok. 0,5 mm razem z papierem podklejającym (bez ściskania włosia), czyli nie ma bardzo grubego "kożucha" . Więc jeśli Ktoś ma OBI pod nosem (tak jak ja :) ), to nie trzeba ściągać z neta, no chyba, że potrzebna większa rolka. Dla zainteresowanych podam, że jest tańszy niż w Casto..... (cenę można sprawdzić w necie).

 

     Właśnie wybieram się do mojej pracowni, żeby poeksperymentować (również z taśmą, którą opisywałem: TUTAJ).

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, suchyy napisał:

w OBI owszem

To by było to:

https://www.obi.pl/folie-samoprzylepne/okleina-welur-czarna-45-cm-x-100-cm/p/2746576

 

Wygląda na to, że jest to dokładnie to samo, co referencyjny welur w pierwszym poście, tylko drożej:

https://www.naszeokleiny.pl/welur-czarny-p155.html

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z mojej pakamery i krótko stwierdzam, że: samoprzylepny welur rządzi (czyli opisany: TUTAJ, referencyjny wg. @Mareg)! :D:brawo:

 

 

Przymiarka dla porównania odblasków lustrzanych - oświetlenie 2x15W, żarówki LED białe (odp. 200W żarowego) w odległości 20 cm powyżej kadru :

w-rob1.jpg.30297ae7c4f45ff4037299cceae6ce04.jpg

 

 

... prawie gotowe:

w-rob2.jpg.fd38f58948e9109c669a2c9d179361af.jpg

 

 

...i już (brak odblasków lustrzanych wewnątrz złączki). Odbite od wewnątrz światło jest tak słabe, że smartfon nie mógł ustawić ostrości, jak chciałem zrobić fotę z mniejszej odległości (jw.):

gotowe.jpg.3ba622b65ebe7375966e01685c8af90d.jpg

 

 

Jeszcze jedno porównanie (już w chacie), przy oświetleniu jednym segmentem białych LED SMD 5 szt z odległości 10 cm (nocne podświetlenie wysuwanej klawiatury pod biurkiem).

 

przed i po wyczernieniu welurem:

przed.jpg.e20b7ac69413b828b96338bd624b623c.jpg

po.jpg.00bff3cbcbf0ad4c0bfe8bcf68931177.jpg

 

 

... a tak wygląda moje wspomniane wyżej podświetlenie klawiatury, typu: zrób to sam ;) (nie to, żeby to jakieś cudo było, ale zrobione na szybko z tego co miałem w magazynku pracowni pod ręką) :Lighten:  :

podswietlenie-klaw.jpg.495ad299feccc4d99ea25d8d93e32cae.jpg

 

 

     Welur wycinałem nożykiem modelarskim na specjalnej, wielowarstwowej podkładce (widać ją na 4-tym  zdjęciu powyżej - zielona z podziałką), która nie psuje ostrzy nożyków (przy okazji nie niszczymy blatu roboczego). Taka podkładka parę groszy kosztuje, ale warto ją mieć. Robota szybka i przyjemna, pod warunkiem, że poprawnie odmierzymy i zrobimy to precyzyjnie! Jeśli chodzi o klej pod welurem, to jest to coś, jakby w rodzaju "żelu" - welur możemy przykleić i oderwać, aby poprawić. Nie wiem, czy z czasem się utwardza - pierwszy raz to robiłem? Być może jest tak, jak pisał wyżej jeden z Kolegów, że po przegrzaniu (np. po wystawieniu na Słońce) klej wyschnie za bardzo i może tracić przyczepność, ale to tylko moje dywagacje (póki co). Ważne żeby dobrze odtłuścić przed klejeniem, szczególnie przy tak małych powierzchniach styku, jak w tej złączce.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem okazję porównać fabryczną farbę, którą pomalowany jest oryginalny wyciąg w EDku 80/600, do Black 3.0.
Na poniższym zdjęciu zrobionym z lampą błyskową Black to te popielate podmalowywania, czarny to oryginalna farba:

 

EDek_wyciag.jpg.024fb9832cc26e2aa5d7d4a0d628ad3a.jpg

 

Na zdjęciu tego nie widać, ale Black daje trochę mniejsze odblaski.

Jakość oryginalnej farby bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i w końcu podmalowałem tylko powierzchnie prostopadłe do osi wyciągu.
 

Przy okazji można zobaczyć na czole rury wyciągu "bafla" wyciętego z weluru i welur w środku tej rury.
Do wyczernienia w środku podchodziłem parę razy, bo rura jest dość długa i wykleja się ją bardzo niewygodnie.

Najlepszy wynik, i w sumie najszybszy, uzyskałem po prostu zwijając welur w rurkę i wpychając w wyciąg.

Prawie cały welur ma zostawiony papierowy podkład, a tylko jego końcówka była usunięta, tak aby rurkę skleić, bez przyklejania weluru do wnętrza wyciągu.

Tym sposobem karbowana powierzchnia nie jest spaprana klejem weluru i zawsze tę rurkę można po prostu wyciągnąć.

 

Edytowane przez Mareg
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pomalowałem nasz ulubiony welur farbą Musou Black. Po wyschnięciu rezultat jest interesujący, po dużym kątem znika efekt srebrzenia weluru. Zakładam, że użycie aerografu mogłoby poprawić ten efekt. Załączam zdjęcia. Z lewej strony sam Musou Black na czarnej tekturze, po prawej welur, część pomalowana się wyróżnia. Jutro jak porządnie wyschnie zrobię test na ścieralności takiej warstwy, choć pewnie nie będzie tu za różowo. Powoli myślę nad wyczernieniem wnętrza lustrzanej nasadki bino, której używam do Księżyca, więc porządne jej wyczernienie powinno poprawić kontrast.IMG_1856.thumb.jpeg.0223be17d08826b348e449f711591635.jpegIMG_1854.thumb.jpeg.3e1fff23f2c4cfbac34d419526c9f61f.jpeg

Edytowane przez luk
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2022 o 11:36, Mareg napisał:

 

Czy po zmoczeniu i tarciu paluchem ta farba puszcza ?

Jeśli nie, chętnie ją kupię do testów.

Jeśli tak, może zrób sam jakiś test.

Jakbyś miał coś z tego, co już się tu pojawiło, to może mógłbyś dać to do porównania ?
 

Daj dane do wysyłki.Kiedyś sam robiłem takie testy, ale malowałem szpachelką,polecam tę metodę,daje bardzo cienka warstwę.Jast jeszcze welur w sprayu,może też warto sprawdzić.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@komprez w tapetach. Okolice tapet z włókna szklanego i takich „kafelkopodobnych” kuchennych. Mają takie białe stalowe stojaki z pionowymi przegródkami.

Nie wszystkie casto mają akurat welur - trzeba sprawdzić dostępność:

https://www.castorama.pl/okleina-velours-black-45-cm-1-m2-id-25013.html

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, ManBehindTheSun napisał:

Jaka jest różnica w grubości między tym welurem z castoramy a tym https://allegro.pl/oferta/folia-zamsz-flock-czarna-welur-135-x-50-cm-kanalik-6888296992?

 

Ten "kanalik" jest wyraźnie cieńszy.
Widać to nawet na tym zdjęciu (2. strona wątku)
W sobotę dodam jakieś liczby jak wrócę z podróży.
 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2022 o 12:08, ManBehindTheSun napisał:

Jaka jest różnica w grubości między tym welurem z castoramy a tym https://allegro.pl/oferta/folia-zamsz-flock-czarna-welur-135-x-50-cm-kanalik-6888296992?

 

Zmierzone grubości welurów:

  • "referencyjny" d-c-fix: 0.55 mm
  • "kanalik" z linka wyżej: 0.40 mm
  • Gekkofix 10011: 0.60 mm

Każdy welur był mierzony kilka razy, dla poprawy dokładności dwie warstwy sklejone razem, z usuniętymi papierowymi podkładami.
Suwmiarką cyfrową starałem się przyciskać welur za każdym razem w ten sam sposób.
Wyniki są zaokrąglone do rozdzielczości 0.05 mm.

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał:

To teraz jeszcze napiszcie jak Wam się udaje okleić rurę od środka bez zmarszczek i skrzywienia materiału :)

 

M.

Psikasz rurę od środka wodą. Rolkę docinasz z naddatkiem. Wkładasz rolkę z odklejonymi kilkoma centymetrami z jednego brzegu. Dociskasz do mokrej powierzchni i sukcesywnie odklejasz woskowany papier. Po ułożeniu wyciskasz nadmiar wody i bąble. W ciągu ~doby woda odparowuje przez okleinę i można dociąć nadmiary. Po kilku dniach uzyskuje pełną przyczepność.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam trochę doświadczenia z welurem, obkleiłem sporo tubusów od wewnątrz, ostatnio dwie rury od binoniutka na zdjęciu poniżej ;) 

Co prawda nie oklejam na wodzie, wystarczy dociąć na wymiar z papierem i uprzednio ustawiając odpowiednio welur, sukcesywnie wygładzając doklejać po obwodzie :)

IMG_20210927_143214.jpg.62cbdad6f075721725a5bf722371ba26.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.