Skocz do zawartości

CEM26EC - niemoc decyzyjna


Misza

Rekomendowane odpowiedzi

Podepnę się pod wątek na dłużej, bo jestem początkujący, a instrukcja to jednak lekki Chinese English.

Kołek wyrównujący (Alignment Peg) mieliście już zainstalowany w podstawie (u mnie jest) czy wkręcaliście?

Czy jest wykręcany (u mnie mocno siedzi, a niby służy do dostosowania do szerokości geograficznej)?

Dlaczego ma otwór wewnątrz (u mnie jest oś tego otworu jest  przesunięta względem osi śrub, dokładnie tak samo jak widoczne jest to w instrukcji), zastanawiam się z jakiego powodu.

Mam świadomość, że te pytania mogą niektórych rozbawić, ale wszyscy kiedyś zaczynali ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, opcio napisał:

Podepnę się pod wątek na dłużej, bo jestem początkujący, a instrukcja to jednak lekki Chinese English.

Kołek wyrównujący (Alignment Peg) mieliście już zainstalowany w podstawie (u mnie jest) czy wkręcaliście?

Czy jest wykręcany (u mnie mocno siedzi, a niby służy do dostosowania do szerokości geograficznej)?

Dlaczego ma otwór wewnątrz (u mnie jest oś tego otworu jest  przesunięta względem osi śrub, dokładnie tak samo jak widoczne jest to w instrukcji), zastanawiam się z jakiego powodu.

Mam świadomość, że te pytania mogą niektórych rozbawić, ale wszyscy kiedyś zaczynali ;)

U mnie kołek był już zamontowany w podstawie. Otwór zapewne służy do wykręcania kołka, choć i siebie nie próbowałem tego robić

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, opcio napisał:

Czy jest wykręcany (u mnie mocno siedzi, a niby służy do dostosowania do szerokości geograficznej)?

Tak. Jest wkręcany. Otwór służy do wsunięcia dźwigni. Jako dźwigni używa się klucza imbusowego, który jest w zestawie.

Warto też czasem dokręcić w analogiczny sposób pręt służący do umocowania pułeczki-rozpórki. Lubi się on czasem poluzować.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Misza napisał:

Jaką opcję trójnogu wybraliście do cema? Ja zakupiłem w ciemno literock bo obawiałem się słabszej sztywności tego mniejszego. Teraz jednak widzę że na zestaw wyjazdowy jest trochę spory, jest prawie równie masywny co trójnóg który mam do EQ6-R

Innorel RT90C zdecydowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Misza napisał:

 

Potrzebna jakaś przejściówka czy produkują wersję pod Ioptrona ? Bo na zdjęciach widzę zupełnie inne łączenie niż ma CEM

Tak potrzebna. Ja sobie zrobiłem projekt i wydrukowałem. Nie wiem czy do CEM26 jest taka sama. Jak coś to projekt do drugarki 3d bez problemu mogę udostępnić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, opcio napisał:

Braliście CEM26 z walizką czy bez? Jeśli bez, to kupiliście lub macie na oku zamiennik lub pomysł na DIY?

 

Ja kupiłem (w zasadzie mi ją dodali gratisowo ze względu na wcześniejsze zakupy dokonywane od nastu lat). Głowica waży razem z nią niespełna 8kg co mnie trochę niepokoi jeśli chodzi o podróże lotnicze i limity podręcznego, w końcu optyke i kamerę równiez musze mieć przy sobie, nie wyobrażam ich sobie w rejestrowanym. Montaż przetestowałem na razie jedynie na sucho. Ma kilka fajnych rozwiązań względem produktów SW (fajnie działa wbudowane WIFI, zawsze to o jeden kabel mniej), ale ma też jedno wyraźnie gorsze - łączenie z trójnogiem dwiema niewielkimi śrubami wymagającymi kluczyka ampulowego (w warunkach terenowych słabo)

Edytowane przez Misza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieranie walizki raczej nie ma sensu. Najlepiej sprawdzi się sama pianka, która jest do niej dołączona, albo gruba folia bąbelkowa. Zamiast przeciwwagi można użyć takiej napiełnianej wodą. Albo jako obciążenie wykorzystać baterie. Ja tak leciałem z CEM25 - dwa powertanki Celestrona i dodatkowy pręt przeciwwagi (zwykła śruba gwontowana). Nie ma sensu targanie 5kg stali, gdy na miejscu można takie obciążenie zklecić z czegokolwiek. Ponieważ nie miałem do dyspozycji lepszego statywu, rozkręciłem ten od iOptrona, pozostawiłem na miejscu wewnętrzną sekcję nóg i resztę przewiozłem w bagażu rejestrowanym. Tacka od statywu też nie jest potrzebna. Samo kupno walizki do fotografowania w Polsce jest dobrym pomysłem, bo jest ona po prostu bardzo wygodna. 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwwagi się nie boję bo jako element trudny do uszkodzenia trafiłby do bagażu rejestrowanego (z resztą mam dwie 1kg które są odpowiednie do setupu z redcatem i asi1600). Nogi bez rozkręcania nie przekraczają limitów bagażu rejestrowanego (zwykle coś koło 160cm najdłuższego boku). Myślisz ze uległyby uszkodzeniu przewożone w całości ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Misza napisał:

Przeciwwagi się nie boję bo jako element trudny do uszkodzenia trafiłby do bagażu rejestrowanego (z resztą mam dwie 1kg które są odpowiednie do setupu z redcatem i asi1600). Nogi bez rozkręcania nie przekraczają limitów bagażu rejestrowanego (zwykle coś koło 160cm najdłuższego boku). Myślisz ze uległyby uszkodzeniu przewożone w całości ?

2 x do Namibii cały montaż latał w rejestrowanym (cem25). Tylko oczywiście w piance. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowicę najlepiej zabrać do podręcznego, owiniętą w folię i jakoś wpasowaną pomiędzy inne graty. W podręcznym nie przejmuj się ewentualnym limitem masy, nikt tego nie weryfikuje. Ważne żeby trzymać się wymiarów.

W głównym to zawsze jest ryzyko. Zwykle się uda, no ale nie znasz dnia ni godziny, kiedy sadyści z lotniska przywalą bagażem odpowiednio mocno. Statyw bez problemu do głównego. Warto go odchudzić o wewnętrzne sekcje, półeczkę i przeciwwagi z uwagi na oszczędność masy, ale jeśli mieścisz się w limicie i masz miejsce, to można oczywiście brać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc temat mojego zakupu powiem tylko że mam nauczkę aby już NIGDY niczego poza drobnymi akcesoriami nie zamawiać wysyłkowo. Na pewno ne zamówię w ten sposób nigdy optyki ani cięższej mechaniki (montażu). Do Delty mam 120km, do Teleskopów i Astroshopa 170km, wolę wsiąść w samochód niż zdawać się na sadystyczne barbarzyństwo kuriera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Takie pytania do posiadaczy :

 

-Po co jest tu wbudowane WiFi? 

 

-Jak działa PPEC?

W moim cem 25 jest też korekcja błędu okresowego, tylko trzeba to zrobić samemu tzn wybrać opcję na pilocie, utrzymywać gwiazdę w środku pola widzenia dokonując korekt pilotem i nagrać to przez kilka minut. 

 

-Ma wbudowanego gpsa?

 

-Z opisu reklamowego :"wbudowana lunetka biegunowa nie jest blokowana przez oś deklinacji (jak miało to miejsce w modelu CEM25)."

Jakaś inna konstrukcja niż wcześniej czy marketingowy bełkot? Bo w 25 nie ma i nie było takiego problemu. 

 

Z góry dzięki za odpowiedzi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.