Skocz do zawartości

Mój SWSA jest bardzo niestabilny - zmienia pozycję przy czynnościach ze sprzętem


Krzysztofw

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, na poziomie prawdopodobnie klinu paralaktycznego od mojego Star Adventurera są spore problemy ze stabilnością. Otóż gdy po alignacji montuję na niego swój zestaw tj. Radian 61 i canon 550D, głowica jest zwrócona zdecydowanie niżej - kilka stopni, oraz przesunięta w bok. Czy są jakieś zamienne, stabilniejsze kliny, czy może powinienem zacząć zbierać na jakiś eq5/heq5? Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi i czystego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli najpierw ustawiasz na Polaris a później montujesz sprzęt to nic z tego nie będzie. 

Ustaw sobie wstępnie na biegun, wrzuć na montaż zestaw focący, wyważ wszystko i dopiero teraz korekta ustawienia na Polarną. Oczywiście jest jeszcze ryzyko, że dokładność ustawienia pójdzie w cholerę przy ustawieniu kadru. ;) W SWSA jest z tym sporo zabawy.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, lukost napisał:

Jeśli najpierw ustawiasz na Polaris a później montujesz sprzęt to nic z tego nie będzie. 

Ustaw sobie wstępnie na biegun, wrzuć na montaż zestaw focący, wyważ wszystko i dopiero teraz korekta ustawienia na Polarną. Oczywiście jest jeszcze ryzyko, że dokładność ustawienia pójdzie w cholerę przy ustawieniu kadru. ;) W SWSA jest z tym sporo zabawy.

Tak też robiłem, ale tak jak pod koniec powiedziałeś, a ja zapomniałem dopisać, przy ustawianiu kadru też się pieprzy, nawet odkręcanie/zakręcanie sprzęgła przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niestety standard. Trzeba być delikatnym i poprawiać polarną jak najpóźniej, najlepiej nawet już po wykadrowaniu. W klinie dokręć dwie śruby po bokach (dostępne od góry), które zwiększają opór w azymucie, oraz dokręć zdecydowanie "blokadę" wysokości, tą wajhę z boku z dużą rączką - możesz zluzować przy dużej korekcie, ale precyzyjnie ustawiaj wysokość już z dociśniętą rączką.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

To niestety standard. Trzeba być delikatnym i poprawiać polarną jak najpóźniej, najlepiej nawet już po wykadrowaniu. W klinie dokręć dwie śruby po bokach (dostępne od góry), które zwiększają opór w azymucie, oraz dokręć zdecydowanie "blokadę" wysokości, tą wajhę z boku z dużą rączką - możesz zluzować przy dużej korekcie, ale precyzyjnie ustawiaj wysokość już z dociśniętą rączką.

Dzięki, trochę mnie to uspokoiło, że dobrze kombinowałem, ale za wcześnie się poddawałem. Tylko jeszcze pytanie mam odnośnie tej wajchy właśnie czy ją się dokręca w tą śrubę śrubokrętem, czy trzeba kręcić tą rączką w którąś stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztofw napisał:

Dzięki, trochę mnie to uspokoiło, że dobrze kombinowałem, ale za wcześnie się poddawałem. Tylko jeszcze pytanie mam odnośnie tej wajchy właśnie czy ją się dokręca w tą śrubę śrubokrętem, czy trzeba kręcić tą rączką w którąś stronę?

Rączką normalnie w prawo. Śrubokręta tu nie trzeba. No to jeśli nie ruszałeś tej wajchy, to już wiadomo czemu to tak latało :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Mój SWSA jest bardzo niestabilny - zmienia pozycję przy czynnościach ze sprzętem

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.