Skocz do zawartości

Po czym ma się ślizgać teflon ?


luk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, robię właśnie tiunning dobsona i jednym z kluczowych elementów jest dopracowanie ruchu w osi azymutu. Obecnie podkładki teflonowe ślizgają się po standardowej, białej okleinie meblowej (Meade LB). Działa to w miarę przyzwoicie, ale można jeszcze sporo poprawić. Nadal jest spory efekt "skoku" po poruszeniu teleskopu w tej osi.

Na zachodnich forach ludzie bardzo sobie chwalą laminaty typu Ebony Star, itp. Raczej niedostępne u nas.

Macie jakieś doświadczenia z tego typu "łożyskiem" ? Co warto zastosować do teflonu, by tarcie statyczne zbliżyć maksymalnie do kinetycznego ?

p.

Lukasz  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Astroigi napisał:

.... nawet WD40, do podkładek się nadaje 

 

 

Tylko nie WD40 - Water Displacement 40th attempt - tak to zostało nazwane przez tych co to zrobili. Wypieranie wody 40-sta próba. Główny składnik to Fish Olej. Jełczeje. Środek wymyślony do jako penetrator a nie do smarowania.

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na CN sugerowano kiedyś wosk do lakieru + psiknięcie spray'em silikonowym. Ale ostatnio ludzie zaczęli  stosować zwykłe mydło i działa najlepiej, a w razie dostania się na optykę można zmyć wodą. Używam mydła budowlanego do taurusa 20" - nie ma "kosmetycznych" dodatków i gotową konsystencję, którą łatwo nałożyć paluchem.  Często problemem jest gładki laminat, albo jeszcze gorzej lakierowany "na lustro" dobson. Dopuki teleskop jest suchy działa to dobrze, ale po zaroszeniu pojawia się adhezja i efekt klejenia. Ebony star i ogólnie laminaty na blaty kuchenne mają nierówną strukturę, dzięki temu powierzchnia styku wilgotnych powierzchni jest o wiele miejsza. Ja dodatkowo zmiejszyłem powierzchnię teflonowych padów o połowę.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

 

 

Tylko nie WD40 - Water Displacement 40th attempt - tak to zostało nazwane przez tych co to zrobili. Wypieranie wody 40-sta próba. Główny składnik to Fish Olej. Jełczeje. Środek wymyślony do jako penetrator a nie do smarowania.

 

 

WD40 to tylko jako rozwiazanie na chwilę, lepiej jak mówiłem ptfe, albo zwykły litowy smar typu Łt 43

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, bartolini napisał:

Ja dodatkowo zmiejszyłem powierzchnię teflonowych padów o połowę.

 

Czyli 2kg masy / cm2 teflonu ?

Ja mam obecnie 1kg/cm2 zgodne z rekomendacjami z netu, rozłożone na 6 podkładek po obwodzie. 3 sprawiały się gorzej, miałem efekt kiwania się. 

 

Muszę pokombinować z tym mydłem / silikonem, zobaczymy ... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie na temat ... ale dlaczego nie łożyska/rolki ? Więcej przeróbek, większe koszty (?) ale chyba warto. Przynajmniej w moim ATM Dobsonie osie działały prawie perfekcyjnie. Prawie bo brakowało dobrego hamulca (może właśnie teflonowego ? ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, astrokarol napisał:

Oczywiście nie na temat ... ale dlaczego nie łożyska/rolki ? Więcej przeróbek, większe koszty (?) ale chyba warto. Przynajmniej w moim ATM Dobsonie osie działały prawie perfekcyjnie. Prawie bo brakowało dobrego hamulca (może właśnie teflonowego ? ).

Mam łożysko na rolkach (GSO) ale się nie sprawdza, ma średnicę 30cm, a podstawa dobsona aż 60cm. Efekt jest taki, że się wszystko kiwa przy delikatnym przesuwaniu i komfort obserwacji jest fatalny. Niezależnie jak mocno/słabo ścisnę całość śrubą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luk są różne opcje ...

Ja używałem w ATM łożysk kulkowych (3 sztuki oczywiście) i było bardzo bardzo dobrze.

W SW mam właśnie to łożysko od GSO jeśli się nie mylę ale dopasowane do średnicy Dobsona i też jest nieźle ale brakuje mu "jakości" wzg. ATM.

Jest jeszcze obrotnica meblowa. Nie używałem, nie wiem jak działa. 

 

Jak masz narzędzia to proponował bym łożyska kulkowe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trochę większym dobsie na samych łożyskach problemem jest, z kolei za małe tarcie i lekki wiatr zaczyna kręcić teleskopem.

Obrotnice meblowe, z tego co pamiętam mają 30-40cm średnicy, więc do 8-10cali są OK.

Przy dużych dobsonach (~20cali) robi się problem, że w miarę niewielkie łożyska toczne, po chwili odkształcają płytę i rusza się z minimalnego dołka.

 

@luk ja mam 35-40kg na 4 padach 30mmx10mm na platformie.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

7 godzin temu, luk napisał:

Hej, robię właśnie tiunning dobsona i jednym z kluczowych elementów jest dopracowanie ruchu w osi azymutu. Obecnie podkładki teflonowe ślizgają się po standardowej, białej okleinie meblowej (Meade LB). Działa to w miarę przyzwoicie, ale można jeszcze sporo poprawić. Nadal jest spory efekt "skoku" po poruszeniu teleskopu w tej osi.

Na zachodnich forach ludzie bardzo sobie chwalą laminaty typu Ebony Star, itp. Raczej niedostępne u nas.

Macie jakieś doświadczenia z tego typu "łożyskiem" ? Co warto zastosować do teflonu, by tarcie statyczne zbliżyć maksymalnie do kinetycznego ?

p.

Lukasz  

Poliamid?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@luk ciekawy artykuł zbierający wiedzę na temat łożyskowania dobsów:

https://stellafane.org/tm/dob/resources/bearnings.html
Oprócz tych laminatów na blaty „Fornica” 

image.jpeg.40ea3330f201e02e9ec8f79b27bf58b3.jpeg


dają radę też płyty FRP o fakturze z wgłębieniami:

image.jpeg.36eb93e2d2f2df2046b7b1d79593d601.jpeg
Chociaż nie mają takiej równomiernej faktury.

Trzeba by przejrzeć próbki oklein w hurtowniach materiałów meblowych i wybrać coś podobnego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, bartolini napisał:

@luk ciekawy artykuł zbierający wiedzę na temat łożyskowania dobsów:

https://stellafane.org/tm/dob/resources/bearnings.html
Oprócz tych laminatów na blaty „Fornica” 

Tak, czytałem ten artykuł, liczyłem właśnie na to, że ktoś u nas już rozpracował ten temat lokalnie i wskaże na link do sklepu :). Zacznę może od smarowania, a w międzyczasie odwiedzę jakąś lokalną stolarnię w poszukiwaniu odpadów do testów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powalczyłem ostatnio z różnymi substancjami, które mogłyby poprawić jakość ślizgu teflonowych podkładek i zdecydowanym zwycięzca jest zwykłe mydło. Pierwsze wrażenia bardzo dobre, ciekawe jak często trzeba smarować podstawę.

@bartolini dzięki za hinta :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.