Skocz do zawartości
  • 0

Kilka podstawowych pytań


AiP

Pytanie

Zapewne pytania podobne do moich pojawiały się już wielokrotnie, jednak będę wdzięczny jeśli znajdzie się dobra dusza i pomoże mi uzyskać odpowiedzi.

Fotografią zajmuję się od wielu lat, również zawodowo, ale nigdy wcześniej nie interesowałem się tematyką astrofotografii.

 

Moje pierwsze pytanie dotyczy samego sprzętu. Nie mam zbyt dużego budżetu i na początek nie chciałbym wydawać więcej niż 5 tyś zł. dodam, że aparat już mam więc kupić muszę teleskop z osprzętem i niezbędnymi akcesoriami. Przejrzałem kilka poradników, które udostępniają sklepy, ale w dalszym ciągu nie jestem przekonany, co jest najlepszym wyborem. Mam również pytanie o aparat - czy zwykła lustrzanka tzn nie dedykowana do astrofotografii będzie ok czy nie.

 

Natomiast moje drugie pytanie dotyczy już samego fotografowania i tu nie znalazłem zbyt wiele informacji. Chodzi mi przede wszystkim o obróbkę zdjęć. Czy są jakieś dedykowane oprogramowania do składania zdjęć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

A ja powiem inaczej, oczywiście koledzy mają rację w 100 procentach, ale dla całkowicie ''nowego'' terminologia jak sam wspomniałeś nie jest za łatwa. Poczytać i pooglądać owszem można , ale można też kliknąć  w  https://astropolis.pl/communitymap/ i znaleźć pomocną duszyczkę w swoim rejonie. Środowisko astro wariatów jest strasznie przychylne, więc na 100 znajdziesz w okolicy kogoś , kto Ci wyjaśni na spokojnie wszystko. No prawie wszystko, bo na wszystko to czasu nie będzie nigdy. W sensie , że jest tego tak strasznie dużo. Napisz skąd jesteś , będzie łatwiej. I witaj w wariatkowie:Lighten:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Teraz, AiP napisał:

Zapewne pytania podobne do moich pojawiały się już wielokrotnie, jednak będę wdzięczny jeśli znajdzie się dobra dusza i pomoże mi uzyskać odpowiedzi.

Fotografią zajmuję się od wielu lat, również zawodowo, ale nigdy wcześniej nie interesowałem się tematyką astrofotografii.

 

Moje pierwsze pytanie dotyczy samego sprzętu. Nie mam zbyt dużego budżetu i na początek nie chciałbym wydawać więcej niż 5 tyś zł. dodam, że aparat już mam więc kupić muszę teleskop z osprzętem i niezbędnymi akcesoriami. Przejrzałem kilka poradników, które udostępniają sklepy, ale w dalszym ciągu nie jestem przekonany, co jest najlepszym wyborem. Mam również pytanie o aparat - czy zwykła lustrzanka tzn nie dedykowana do astrofotografii będzie ok czy nie.

 

Natomiast moje drugie pytanie dotyczy już samego fotografowania i tu nie znalazłem zbyt wiele informacji. Chodzi mi przede wszystkim o obróbkę zdjęć. Czy są jakieś dedykowane oprogramowania do składania zdjęć?

 

Na początek nie potrzebujesz teleskopu, ważniejszy będzie montaż. Jeśli masz aparat i - zakładam - jakieś obiektywy - to spróbuj najpierw np. obiektywem 50mm + prowadzenie (SW Adventurer?)

Kasa jeszcze się przyda :)

Osobiście wydaje mi się, że dość intuicyjny jest program DSS (Deep Sky Stacker) do składania, obróbka może być później w czymkolwiek co sam używasz: GIMP, PS, .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Skoro masz aparat to zacznij  od 10/20mm bez montażu. Celuj w Drogę Mleczną. Klatki 15s wystarczą przy takich ogniskowych. Naucz się pozyskiwać klatki kalibracyjne (Dark, Flat, Bias), składać wszystko razem (Deep Sky Stacker) i na koniec obrabiać (Gimp, PS).

 

Jeśli koniecznie chcesz coś dłuższego to zaopatrz się w montaż AZ-GTI (1800zł) oraz Samyanga 135mm (~2000). Za resztę kupisz filtr ALP (np. L-Extreme).

 

Tutaj zdjęcie DM z AZ-GTI

https://www.astrobin.com/jvlic9/0/

 

Referencyjne zdjęcia Samyangiem na forum robi @Iro

https://www.astrobin.com/search/?q=iro

 

Więcej nie napisałeś czyli co masz za aparat i jakie szkła. Jeśli chociażby coś z Sigmy Art to w zasadzie masz dużo z głowy.

Do tego fotografowanie "nieba" wymaga modyfikacji aparatu w celu uzyskania zadowalających efektów więc docelowo i będziesz musiał albo coś kupić nowego albo coś kupić nowego ;-)

 

Dopiero następny etap to wybór teleskopu lub czegoś pośredniego jak RedCat, Askar200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za podpowiedzi. Powoli otwierają mi się oczy. Nie zdawałem sobie sprawy z poziomu trudności w astrofotografii. Widzę, że na początek to muszę opanować terminologię, bo póki co nie wszystko jest dla mnie jasne. 

Jeśli chodzi o obecnie posiadany sprzęt, to mogę wykorzystać Canona 6DmkII, Sigma Art 50mm, Canon 135mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, AiP napisał:

Dziękuję za podpowiedzi. Powoli otwierają mi się oczy. Nie zdawałem sobie sprawy z poziomu trudności w astrofotografii. Widzę, że na początek to muszę opanować terminologię, bo póki co nie wszystko jest dla mnie jasne. 

Jeśli chodzi o obecnie posiadany sprzęt, to mogę wykorzystać Canona 6DmkII, Sigma Art 50mm, Canon 135mm. 

Pożycz/kup coś w okolicy 24mm i w teren. Bez modyfikacji lustrzanki nie złapiesz wodoru ale struktury DM już tak. Od tego bym zaczął. Czas ok 15s, przesłona otwarta na maksa już o jedną działkę przymknieta i strzelaj klatki...najlepiej z sumarycznym czasem kilku godzin. Później do domu i stackuj (łącz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.