Skocz do zawartości

Jaka to gwiazda? - foto zagadka nr 1


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu otrzymałem od Leszka Marcinka (lemarc) zdjęcie pewnego fragmentu nieba z zaznaczoną przez Niego gwiazdą i zagadką o jej identyfikację. Oto to zdjęcie (kliknij w jego obszarze by zobaczyć je w pełnej krasie).

 

zagadka_m.jpg

 

Nie ukrywam, że zidentyfikowanie tego rejonu nieba i zaznaczonej gwiazdy sprawiło mi dużą frajdę. Zachęcam do tego samego czytelników WWPKF ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mogę oszacować że fotka pochodzi z Sonnara 300/4 w formacie 6x6 czyli ma przekątną około 15 stopni ale tu jest podkadrowana i zawiera może około 5-6 stopni na oko jak zwykle, co widać po obrazach gwiazd, zaznaczona zmienna to TY Oph a w górnym prawym rogu przepiękna gromada otwarta IC-4756 w Ogonie Węża, jakże bym mógł nie rozpoznać, ona znacznie ułatwiła identyfikację pamięciową okolicy tej zmiennej.

Po kolei odrzuciłem sądząc po czerwonej barwie zmiennej Hi Cygni, gwiazdę Barnarda i kilkanaście innych miropodobnych wynalazków a że fotka była robiona po Drodze Mlecznej to już krąg kandydatek przy sporej gromadzie otwartej znacznie się zacieśniał no i Golll po szybkim sprawdzeniu ze sky Atlasem!!!

Łączny czas szukania to 6 minut i 20 sekund, to doby czas SSW ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znakomicie Janusz!

Gratuluję wspaniałej orientacji na niebie jak i dedukcji.

Gwiazda TY Oph = Tyc 0454-00086-1 jest jest jedną z najbardziej czerwonych gwiazd na niebie, jej wskaźnik barwy wynosi aż 4.23 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, a może ty masz jakiś soft do rozpoznawania zdjęć? :D

Wiem, wiem, ten soft to doświadczenie w obserwacji zmiennych+pamięć wzrokowa.

Może też się kiedyś za zmienne zabiorę zanim monitor PCta mi wzrok zniszczy :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, ten fragment nieba znajduje się w promieniu kilku stopni od Byka Poniatowskiego i Gwiazdy Barnarda, obiektów ostatnio dość modnych na Forum, więc Filip był dość blisko... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dzięki SSW za uznanie a Tobie ile to zajęło czasu zanim zidentyfikowałweś obiekt na Leszkowej fotografii ???

Myślę ze przy twoim stażu obserwacyjnym znasz już niebo na pamięć a przynajmniej okolice i dojścia do wszystkich wartych uwagi zmiennych ;D ;D ;D

Spędziłem ponad 450h przy poszukiwaniu komet Binarem 25x100 co daje dobre rozeznanie na niebie ale na razie bez rezultatu jeśli chodzi o nowe odkrycie komety !!!

Zmiennymi zaćmieniowymi zajmowałem się ponad 10 lat ale teraz brak czasu wolnego spowodował zaprzestanie dalszych ich obserwacji :-

Tak przy okazji to czy gwiazda Herschela nie jest bardziej czerwona???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie od Leszka odebrałem już po północy 14/15.06 i odpowiedziałm, że nic mi ono nie przypomina ale się nie poddaję i nazajutrz spróbuję powalczyć. Nie byłem obligowany do walki z czasem więc pracowałem powoli, uważnie przeglądając i zarazem podziwiając (jak zwykle) robotę Leszka. Ponieważ bezpośredni rejon zaznaczonej gwiazdy nic mi nie przypominał, więc od razu wykłuczyłem około 200 dobrze znanych mi bezpośrednich okolic gwiazd zmiennych, które bardziej czy mniej regularnie obserwuję.

Jednocześnie zdałem sobie sprawę, że kluczem do rozwiązania zagadki jest zidentyfikowanie widocznej na zdjęciu gromady otwartej (wiem teraz, że jest to IC 4756). Uzmysłowiłem sobie też, że nie mam szans szukania na oślep w obszarach nieba całkiem mi nie znanych (są takie i to dużo!). Wybrałem od razu gwiazdozbiór Wężownika gdyż przypomniałem sobie, że penetrując niegdyś okolice X Oph (popularna, jasna miryda) widziałem, ale uwaga!, dwie gromady otwarte: jedna bardziej zwarta i jaśniejsza, druga na wschód od niej bardziej rozległa lecz słabsza. Był poranek i nie mogłem więc tego sprawdzić na niebie. Błądząc po zdjęciu przypomniałem sobie, że ta jasna gromada była tuż powyżej jasnej gwiazdy, czyżby to ta jasna gwiazda przy górnej krawędzi zdjęcia? Dlaczego Leszek nie sfotografował obu gromad? Teraz juz wiem że drugą (NGC 6633) dla utrudnienia wyciął. Byłem prawie pewien sukcesu. W ruch poszedł program CdC i... eureka!!. W pierwszym odruchu źle zidentyfikowałem oznaczoną gwiazdę, ale po chwili już wszystko było OK! Nie mierzyłem czasu ale cały ten myślowy proces trwał co najwyżej kilkanaście minut.

Oto link do mapki zrobionej w CdC. ;)

 

P.S.

Wskaźnik barwy Gwiazdy Herschela (m Cep) wynosi w średniej jasności 2.35.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No to widzę że razem mieliśmy kawałek męskiej przygody z szukaniem obiektu X i tysiące godzin spędzone z teleskopem pod rozdwieżdżonym Niebem ;D ;D ;D

 

Ps. Dzięki Lechu za materiały do wspaniałej zabawy w niebieskiego detektywa :-*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.