Jump to content

Jaka to gwiazda? - foto zagadka nr 1


Guest
 Share

Recommended Posts

Kilka dni temu otrzymałem od Leszka Marcinka (lemarc) zdjęcie pewnego fragmentu nieba z zaznaczoną przez Niego gwiazdą i zagadką o jej identyfikację. Oto to zdjęcie (kliknij w jego obszarze by zobaczyć je w pełnej krasie).

 

zagadka_m.jpg

 

Nie ukrywam, że zidentyfikowanie tego rejonu nieba i zaznaczonej gwiazdy sprawiło mi dużą frajdę. Zachęcam do tego samego czytelników WWPKF ;)

Link to comment
Share on other sites

A zdałoby się chociaż napisać ile stopni tego nieba jest na zdjęciu i gdzie jest północ. U góry po lewej jakaś gromadka otwarta się załapała.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mogę oszacować że fotka pochodzi z Sonnara 300/4 w formacie 6x6 czyli ma przekątną około 15 stopni ale tu jest podkadrowana i zawiera może około 5-6 stopni na oko jak zwykle, co widać po obrazach gwiazd, zaznaczona zmienna to TY Oph a w górnym prawym rogu przepiękna gromada otwarta IC-4756 w Ogonie Węża, jakże bym mógł nie rozpoznać, ona znacznie ułatwiła identyfikację pamięciową okolicy tej zmiennej.

Po kolei odrzuciłem sądząc po czerwonej barwie zmiennej Hi Cygni, gwiazdę Barnarda i kilkanaście innych miropodobnych wynalazków a że fotka była robiona po Drodze Mlecznej to już krąg kandydatek przy sporej gromadzie otwartej znacznie się zacieśniał no i Golll po szybkim sprawdzeniu ze sky Atlasem!!!

Łączny czas szukania to 6 minut i 20 sekund, to doby czas SSW ???

Link to comment
Share on other sites

Znakomicie Janusz!

Gratuluję wspaniałej orientacji na niebie jak i dedukcji.

Gwiazda TY Oph = Tyc 0454-00086-1 jest jest jedną z najbardziej czerwonych gwiazd na niebie, jej wskaźnik barwy wynosi aż 4.23 ;)

Link to comment
Share on other sites

Janusz, a może ty masz jakiś soft do rozpoznawania zdjęć? :D

Wiem, wiem, ten soft to doświadczenie w obserwacji zmiennych+pamięć wzrokowa.

Może też się kiedyś za zmienne zabiorę zanim monitor PCta mi wzrok zniszczy :-)

Link to comment
Share on other sites

Dodam, ten fragment nieba znajduje się w promieniu kilku stopni od Byka Poniatowskiego i Gwiazdy Barnarda, obiektów ostatnio dość modnych na Forum, więc Filip był dość blisko... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dzięki SSW za uznanie a Tobie ile to zajęło czasu zanim zidentyfikowałweś obiekt na Leszkowej fotografii ???

Myślę ze przy twoim stażu obserwacyjnym znasz już niebo na pamięć a przynajmniej okolice i dojścia do wszystkich wartych uwagi zmiennych ;D ;D ;D

Spędziłem ponad 450h przy poszukiwaniu komet Binarem 25x100 co daje dobre rozeznanie na niebie ale na razie bez rezultatu jeśli chodzi o nowe odkrycie komety !!!

Zmiennymi zaćmieniowymi zajmowałem się ponad 10 lat ale teraz brak czasu wolnego spowodował zaprzestanie dalszych ich obserwacji :-

Tak przy okazji to czy gwiazda Herschela nie jest bardziej czerwona???

Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie od Leszka odebrałem już po północy 14/15.06 i odpowiedziałm, że nic mi ono nie przypomina ale się nie poddaję i nazajutrz spróbuję powalczyć. Nie byłem obligowany do walki z czasem więc pracowałem powoli, uważnie przeglądając i zarazem podziwiając (jak zwykle) robotę Leszka. Ponieważ bezpośredni rejon zaznaczonej gwiazdy nic mi nie przypominał, więc od razu wykłuczyłem około 200 dobrze znanych mi bezpośrednich okolic gwiazd zmiennych, które bardziej czy mniej regularnie obserwuję.

Jednocześnie zdałem sobie sprawę, że kluczem do rozwiązania zagadki jest zidentyfikowanie widocznej na zdjęciu gromady otwartej (wiem teraz, że jest to IC 4756). Uzmysłowiłem sobie też, że nie mam szans szukania na oślep w obszarach nieba całkiem mi nie znanych (są takie i to dużo!). Wybrałem od razu gwiazdozbiór Wężownika gdyż przypomniałem sobie, że penetrując niegdyś okolice X Oph (popularna, jasna miryda) widziałem, ale uwaga!, dwie gromady otwarte: jedna bardziej zwarta i jaśniejsza, druga na wschód od niej bardziej rozległa lecz słabsza. Był poranek i nie mogłem więc tego sprawdzić na niebie. Błądząc po zdjęciu przypomniałem sobie, że ta jasna gromada była tuż powyżej jasnej gwiazdy, czyżby to ta jasna gwiazda przy górnej krawędzi zdjęcia? Dlaczego Leszek nie sfotografował obu gromad? Teraz juz wiem że drugą (NGC 6633) dla utrudnienia wyciął. Byłem prawie pewien sukcesu. W ruch poszedł program CdC i... eureka!!. W pierwszym odruchu źle zidentyfikowałem oznaczoną gwiazdę, ale po chwili już wszystko było OK! Nie mierzyłem czasu ale cały ten myślowy proces trwał co najwyżej kilkanaście minut.

Oto link do mapki zrobionej w CdC. ;)

 

P.S.

Wskaźnik barwy Gwiazdy Herschela (m Cep) wynosi w średniej jasności 2.35.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No to widzę że razem mieliśmy kawałek męskiej przygody z szukaniem obiektu X i tysiące godzin spędzone z teleskopem pod rozdwieżdżonym Niebem ;D ;D ;D

 

Ps. Dzięki Lechu za materiały do wspaniałej zabawy w niebieskiego detektywa :-*

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.