Skocz do zawartości

Zbyt krótka samotność


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

27 minut temu, panasmaras napisał:

Komfort obserwacyjny nieporównywalny. Dla mnie to jest obserwować albo nie obserwować. Za stary już jestem na podstatywową kamasutrę.

Co to dokładnie za lorneta? APM 82 mm 90° ED-Apo? :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Aż mi się chce kupić lepszą lornetę:D.


Tylko po co? To znaczy, zawsze jest po co, ale jeśli chodzi o widoczność wspomnianych w relacji obiektów, to wszystkie (oprócz NGC 2022) są do wyłapania w 10x50, z NGC 1999 włącznie (choć tu pewnie będzie potrzeba naprawdę dobrego nieba).
 

4 minuty temu, Paweł Sz. napisał:

Co to dokładnie za lorneta? :)


Tak naprawdę dokładnie, to TA.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, panasmaras napisał:


Tylko po co? To znaczy, zawsze jest po co, ale jeśli chodzi o widoczność wspomnianych w relacji obiektów, to wszystkie (oprócz NGC 2022) są do wyłapania w 10x50, z NGC 1999 włącznie (choć tu pewnie będzie potrzeba naprawdę dobrego nieba).
 


Tak naprawdę dokładnie, to TA.

Tak podejrzewałem :) Na czym ją wieszasz? Jaki montaż? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Paether napisał:

Niewielu jest autorów, których teksty potrafię przeczytać mając ich własny głos w głowie :g:


Jak sprawdzam swoje teksty, czytam je w głowie Krystyną Czubówną - zawsze wtedy wydają mi się znacznie bardziej merytoryczne :D 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Paweł Sz. napisał:

Tak podejrzewałem :) Na czym ją wieszasz? Jaki montaż? :) 


Slik 700 - albo na oryginalnej głowicy, albo na widełkach Sky-Watchera. Ale za jakiś czas będę musiał pomyśleć o statywie z korbą do wysuwania głowicy centralnej (pogoń za wygodą).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, panasmaras napisał:


Slik 700 - albo na oryginalnej głowicy, albo na widełkach Sky-Watchera. Ale za jakiś czas będę musiał pomyśleć o statywie z korbą do wysuwania głowicy centralnej (pogoń za wygodą).

Dzięki, nigdy przez 82/90 nie spoglądałem, ciekaw jestem jak wyglądają obiekty w porównaniu z taką APM prostą 25x100 (pomijając wygodę), czy duża różnica w dawanych obrazach.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że kątowa może wypaść słabiej, oczywiście nadrabiając możliwością przeładowania okularów. Z pewnością straci na rozległych słabiznach, gdzie 25x100 wygra aperturą i źrenicą.
Niemniej, przesiadka na kątówę jest świadomym wyborem. Bo jak to szło? Najlepszy sprzęt to ten używany ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dzięki @panasmaras za ten tekst! Przez moment czułem się jak za młodzieńczych lat, kiedy to jeszcze w PRL-owskich czasach tachałem mojego ATM-owego Newtona po zamiejskich wondołach i często samotnie, z gęsią skórką na karku, spoglądałem w rozgwieżdżone niebo, przytłoczony jego bezmiarem. Teraz, na stare lata, strzelam foty prawie wyłącznie z mojej balkonowej miejscówki. Być może, dlatego tekst Twój wywołał u mnie niespodziewany napad nostalgii za utraconym czasem młodości. :icon_rolleyes:

 

     Nie czytałem Twoich wcześniejszych tekstów (co nie omieszkam niebawem naprawić), ale chyba nie będę odosobniony, kiedy stwierdzę, że jesteś, bez dwóch zdań: czarodziejem słowa. Miło byłoby częściej spotykać takie wątki na Astropolis, gdzie autor ma nie tylko coś do pokazania, ale również potrafi ciekawie opowiedzieć/napisać o swoich obserwacjach/dokumentowaniu nocnego nieba.

 

:like::like::like:

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.