Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Super relacyjka

 

15 minut temu, Paweł Sz. napisał:

pary gwiazd zwanej Zimowe Albireo. Nazwa trafna, gdyż ten układ podwójny bardzo przypomina letnie Albireo z Łabędzia. 145 CMa

o a tej parki i nazwy to jakoś nie znałem

Jeżeli już jesteśmy przy podziałach lato/zima to opisany Motyl Zmowy (M93)  ma też swojego odpowiednika Motyla Letniego (M6)

 

19 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Czas na Plejady. Niestety, tej nocy M45 nadal bez widocznej Mgławicy Merope

Tutaj zawsze mi się przypomina jak pierwszy raz patrzyłem na Plejady też akurat w lornetce 15x70 i nie wiedząc o mgławicy myślałem że mam lekko zaparowane szkła

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, PawlU81 napisał:

Jak zawsze fajnie się czyta, mam pytanko jakiej klasy niebo jest z taj miejscówki ? 

 

Wg mapy jakieś 21.10 mag./arc sec2, ale w praktyce zależy od konkretnej nocy :) 

Wg skali Bortle'a coś pomiędzy 3 a 4.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PawlU81 napisał:

Według jakiej mapki ? u mnie w Light pollution tam gdzie ja jeżdżę to pokazuje Volue 0.14 i kiedyś musze zapolować na te obiekty co opisujesz, Jak nie zobaczę to pojadę trochę dalej w teren.

Mapka podana już wyżej https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFTFFFF

Ale nie sugerowałbym się do końca mapą. Wiele zależy też od warunków danej nocy, sprzętu, doświadczenia itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To takie buty to u mnie pokazuję  21.51 :huh2: choć powiem ze chyba widziałem z mojej miejscówki M81 i 82 ale to nie pewne  bo na granicy widoczności.  Jednak będę musiał zrobić sobie wycieczkę dalej w kierunku południowym na lepsze niebo. 

Edytowane przez PawlU81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, PawlU81 napisał:

To takie buty to u mnie pokazuję  21.51 :huh2: choć powiem ze chyba widziałem z mojej miejscówki M81 i 82 ale to nie pewne  bo na granicy widoczności.  Jednak będę musiał zrobić sobie wycieczkę dalej w kierunku południowym na lepsze niebo. 

M81 i 82 to widać nawet w mieście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 26 - „Mgławicowy maraton” (relacja z obserwacji)
  • Paweł Sz. zmienił(a) tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 26 - Mgławicowy maraton

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.