Jump to content

Korektor komy do Newtona 150/650


Recommended Posts

Rodzina się powiększa, a nic mnie tak o ból głowy nie przyprawia w AP jak złączki i dodatkowe elementy :D Choć spojrzeć w prawdzie w oczy to z niewiedzy i braku doświadczenia. 

 

W każdym razie obserwuję, że u nas cieszą się popularnością Baaderowskie CC. Za oceanem zaś plują na nie ostro. 

Inne, cholernie drogie (aplanatyczne). Do innych ludzie wyciągi skracają, czego wole uniknąć. Nie chcę też aby wystawał 20 cm i wyginał wyciąg, który na razie pozostanie oryginalny. 

GSO o dziwo tani i chwalony za oceanem. Nawet trafiłem na bloga forumowego kolegi, gdzie test wyglądał dość zadowalająco. Ale z tego co widzę na dociski i nosek. Nie ogarniam nawet jak tam się backfocus reguluje - dokręca się przedłużki do noska czy jak?  

Nie chciałbym też jednak tracić ogniskowej za bardzo. 

 

Byłbym wdzięczny za rady i trochę oświecenia, na co odkładać $$ i co dodatkowo będzie potrzebne do użytkowania z lustrzanką (APSC). 

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Baader MPCC Mark III polecam - dobra cena i jakość.

Ja używam z canonem 50D, musisz u siebie obliczyć jaki będzie potrzeby dystans między korektorem a matrycą aby dobrze umiejscowić- inaczej będzie się rozjeżdżać w drugą stronę lub nie zrobi w pęłni korekcji.

 

https://deltaoptical.pl/korektor-komy-baader-mpcc-mark-iii-photo-2

 

TU na giełdzie trafisz czasem za pół ceny.

Edited by komprez
Link to comment
Share on other sites

150/650 to akurat F/4,33.

Tyle, że nie widzę takiego Newtona nigdzie.

Jeśli chodzi o 150/600 - to tak tylko czteroelementowe korektory do astrofoto (czyli GPU i aplanatyczny SkyWatchera) inne wyniku mi nie robiły.

Jeśli chodzi o Newtona 130/650 - to się nie wypowiem nie wiem na ile F/5 jest łatwiejsze w korekcji

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, komprez napisał:

Baader MPCC Mark III polecam

Czy do niego potrzeba jakieś dodatkowe elementy pozwalające uzyskać odpowiedni BF? Z tego co widzę, to wydaje mi się,  wkręca się go w adapter EOS i możne stosować podkładki na nim, które pozwolą zwiększać dystans BF. 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Czy do niego potrzeba jakieś dodatkowe elementy pozwalające uzyskać odpowiedni BF? Z tego co widzę, to wydaje mi się,  wkręca się go w adapter EOS i możne stosować podkładki na nim, które pozwolą zwiększać dystans BF. 

To prawie nigdy tak nie działa :D

Mi się zdarzyło raz, na wszystkie setupy jakie miałem (akurat przy pożenieniu EOSa z korektorem komy SW. Tyle, że to był EOS full spectrum, więc bez moda mogłoby być inaczej).

Na pociechę 90% przypadków załatwiasz takimi podkładkami:
https://allegro.pl/oferta/podkladka-dystansowa-din-988-48x60x0-2-cz-10szt-10809125451?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aquery&bi_c=YWEzNDA1MDctOGQzMS00MTgwLTllYTgtNzBhYjhhMDgzMTU1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=c8304d97-734f-4a03-a4cd-4ca96fa77a71

 

Czyli praktycznie za darmo.

Gorzej jak będziesz miał matrycę zbyt blisko korektora, wtedy jest to większy kłopot :D

Link to comment
Share on other sites

57 minut temu, Łukasz Czerwiński napisał:

Czy do niego potrzeba jakieś dodatkowe elementy pozwalające uzyskać odpowiedni BF?

I tak i nie, to zależy w którym miejscu ogniskuje Ci wyciąg, wszystko zależy od tego. Te podkładki które pokazał @Patryk Sokol są wręcz stworzone do takich rzeczy ;) 

Osobiście u siebie potrzebowałem 1mm podkładki do Canona 50D wraz z F5 203/1000 ale ona jest w zestawie z tym Baaderem.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.