Skocz do zawartości

[S] Kilka filtrów z prywatnej kolekcji


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach zbierania środków na zakup niebotycznie, nomen omen, ekstrawaganckiej astrozabawki sprzedaję kilka szkiełek z mojej prywatnej kolekcji, które zdążyłem sobie wyselekcjonować jako wyjątkowo dobre. Odbiór osobisty w Krakowie lub wysyłka InPost 15 zł.

 

1. SVBony Ha 7nm 2.0" - zdecydowanie najlepszy filtr wodorowy 7nm z jakim się spotkałem. Chcąc mieć jeszcze lepsze szkiełko trzeba już iść w węższe pasmo. Widmo tego filtra jest poniżej z numerem OM-963. Rewelacyjna transmitancja 97.5% i doskonale ustawione pasmo transmisji z olbrzymią rezerwą na "blueshift". (Nieobeznanym z widmami tłumaczę, że chodzi o to, iż są dwie prawidłowe, duże wypukłości dokładnie tam, gdzie być powinny). Cena 900 zł.

 

image.png.7d224883198fbea3c1f52d860b0e701d.png

 

2. Optolong SII 6.5nm 2.0" - świetny egzemplarz, ale z mniejszą rezerwą na "blueshift". W f/4 będzie jeszcze działał bardzo dobrze, ale do większych światłosił już nie polecam. Transmitancje dla obu pasm siarkowych 94.2-94.9%. Widmo nr OM-1057. Cena 850 zł.    SPRZEDANY

 

image.png.2cc15d015dd135f63b4af4eebf86de2b.png

 

3. Zestaw filtrów SVBony LRGB 2.0". Też sobie taki zestaw wyselekcjonowałem planując zakup kamery mono, ale w końcu jakoś inaczej wszystko poszło i nie ma sensu dłużej trzymać tych szkieł. Jak będzie trzeba to odszukam widma, teraz nie mam ich pod ręką. Cena 1000 zł.   SPRZEDANE

 

4. Explore Scientific UHC 1.25". Świetna sztuka - parametry poniżej. Niestety bez dodatkowego tekturowego pudełka na magnesy, jedynie oryginalne plastikowe pudełko na sam filtr. Cena: 160 zł.   SPRZEDANY

 

image.png.471e6720e08ea0fcd0354b22e75021c0.png

Edytowane przez dobrychemik
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, M@rek napisał:

to te filtry takie "biedronkowe" są skoro mają taki rozrzut parametrów. Porównywałeś je z Lumiconami lub Baaderami?

Tak, Lumicony też mają rozrzut. A najbardziej odjechane filtry na świecie potrafi robić chyba właśnie wspomniany przez Ciebie Baader.

Nie ma lekko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, M@rek napisał:

chińska biedronka ma teraz promocję na te filtry SVBony Ha 7mm

z kuponem 697zł gratis przesyłka

https://pl.aliexpress.com/item/32921666501.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.2.2760133f76RgBz

 

Może warto zaryzykować? Może uda się trafić coś w stylu OM-963, a nie OM-798? Ja tak właśnie zaryzykowałem... i trafiłem na OM-798. Odesłałem go do Chin (na własny koszt) i przysłali mi OM-963. A ile emocji przy okazji było...

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Może warto zaryzykować? Może uda się trafić coś w stylu OM-963, a nie OM-798? Ja tak właśnie zaryzykowałem... i trafiłem na OM-798. Odesłałem go do Chin (na własny koszt) i przysłali mi OM-963. A ile emocji przy okazji było...

masz rację

w nawiązaniu do pierwszego postu, napisz proszę, dlaczego ma znaczenia ta druga "górka" , po prawej, która jak wynika z wykresu - przypada w okolicy linii N czyli rozumiem azotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, M@rek napisał:

chińska biedronka ma teraz promocję na te filtry SVBony Ha 7mm

z kuponem 697zł gratis przesyłka

https://pl.aliexpress.com/item/32921666501.html?spm=a2g0o.store_pc_groupList.8148356.2.2760133f76RgBz

H-alfa już mam, zresztą jest to właśnie OM-794 z wykresu u góry :)

 

Za to O-III kusi, ale muszę być twardy, bo ostatnio wydałem sporo kasy na tematy hobbystyczne i już mnie sumienie boli ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, M@rek napisał:

masz rację

w nawiązaniu do pierwszego postu, napisz proszę, dlaczego ma znaczenia ta druga "górka" , po prawej, która jak wynika z wykresu - przypada w okolicy linii N czyli rozumiem azotu?

 

Dzięki temu filtr świetnie sprawdzi się nawet w sprzęcie tak jasnym jak RASA, bo ma rezerwę na "blushift". Właściwie jest to filtr pasujący do wszelkich możliwych teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Za to O-III kusi, ale muszę być twardy, bo ostatnio wydałem sporo kasy na tematy hobbystyczne i już mnie sumienie boli ;)

 

Filtry OIII to najbardziej problematyczne filtry ze wszystkich. Aż strach kupować w ciemno. Na Twoim miejscu rozważyłbym czy może warto trochę poczekać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, TheShackMeister napisał:

@dobrychemik

Jestem zainteresowany UHC, jesteś w stanie pokrótce wyjaśnić różnice miedzy CLS i UHC.

UHC jest "mocniejszy", ale jakie są plusy i minusy tego? (prócz większej blokady LP co tracimy z sygnału?)

 

Różnice między UHC i CLS:

- UHC da lepszy kontrast, bo tło będzie trochę ciemniejsze

- kolorystyka w obu będzie mocno zaburzona, ale w CLS trochę mniej

- gwiazdy będą w UHC trochę ciemniejsze i a te słabe gorzej widoczne

- jeśli rozważasz CLS i/lub UHC 1.25" to mam na zbyciu naprawdę znakomite SVB o parametrach lepszych niż sprzedawany tutaj ES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2022 o 23:56, dobrychemik napisał:

 

Różnice między UHC i CLS:

- UHC da lepszy kontrast, bo tło będzie trochę ciemniejsze

- kolorystyka w obu będzie mocno zaburzona, ale w CLS trochę mniej

- gwiazdy będą w UHC trochę ciemniejsze i a te słabe gorzej widoczne

- jeśli rozważasz CLS i/lub UHC 1.25" to mam na zbyciu naprawdę znakomite SVB o parametrach lepszych niż sprzedawany tutaj ES

Jaka cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.