Skocz do zawartości

Nowości na rynku filtrów


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Askar, w kilka miesięcy po wprowadzeniu na rynek filtrów 7nm, zapowiedział nowość - filtry SHO 5 nm. Mają mieć transmitancje ok. 90% i cenę wyraźnie niższą niż konkurencyjne filtry 3 nm.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm poczekamy* zobaczymy...

 

*poczekamy na twoje pomiary :-)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dobrychemik zmienił(a) tytuł na Nowości na rynku filtrów

Transmisja tych filtrów jest bardzo słaba, wypada bardzo źle w konfrontacji z moją Antlią.  OIII ma halo.  Myślę że testy wykażą dość nieładne wykresy.

 

L-Ultimate wypadł fatalnie w porównaniu z Golden FIlter pod względem halo.

 

W tej rundzie Antlia > Optolong, i to zdecydownie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
19 minut temu, kubaman napisał:

Oskar. jeśli dobrze rozumiem to filtry EDGE to są te same filtry, które robili i sprzedawali do tej pory jako 3nm dla F powyżej 3

tyle tylko, że teraz spełniają specyfikację i dlatego są 4.5nm.. ?

 

To nie tak. Z podawanych przez producenta wykresów wynika, że te nowe filtry 4.5nm to inne szkła, wyraźnie tańsze, ale i gorsze od 3nm. Pasmo transmisji szersze, lekko asymetryczne i z gorszymi gradientami. 

Ja w każdym razie przymierzam się do zakupu 3nm, na razie tylko Ha. Do testów.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, dobrychemik napisał:

- Antlia ALP-T w wersji Highspeed f/2.2-3.6

Ciekawe. Właśnie szukam czegoś do Samyanga i myślałem o IDAS NBZ. Patrzę na wykresy na FB Antlia i muszę przyznać, że nie rozumiem :). Ta krzywa nie powinna być pokazana dla różnych F? Czy chodzi o to, że filtr ma teoretycznie 60% dla systemów wolnych ( np. >F4?) a poniżej tego powinno być tylko lepiej z powodu przesunięcia charakterystyki na lewo? 

 

image.png.f755779ad8451b369363b2824ebaf6e5.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widmo - niebieska krzywa - mierzone jest dla swiatła padającego prostopadle na filtr. Aby wiedzieć jak się sprawuje filtr w ukladzie o danej swiatłosile trzeba niestety zrobić odpowiednią symulację w komputerze, pojedyńczy pomiar tego nie pokaże. Ogólnie tego typu filtry mają sens tylko w swiatłosilnych teleskopach z dużą centralną przeszkodą typu RASA. W przypadku obiektywu np. Samyanga środkowa część obiektywu będzie kiepsko działała.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

SharpStar właśnie zapowiedział swój nowy Apo - sekstuplet Z4 (100mm, f/5.5, 3+3 soczewki). Co ciekawe, w tejże zapowiedzi pojawił się filtr Askar Duo Band 3nm. Przydałoby mi się takie szkiełko pod kiepskim, krakowskim niebem. Mam nadzieję, że będzie do kupienia w @teleskopy.pl teleskopy.pl

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

W najbliższym czasie mają być dostępne dwa nowe, bardzo ciekawe filtry dual-band dla włacicieli kamer kolorowych, oba o szerokosci pasm 3nm: Optolong Ultimate i Askar DualBand 3nm. Ten pierwszy cenowo powinienn być zbliżony do świetnej Antlii Alp-T, podczas gdy Askar będzie raczej o kilkaset złotych droższy.

W kwestii parametrów. Producenci zawsze nieco naginają rzeczywistość, więc zapewne będzie to 3,x nm raczej bliżej 4,0 niż 3,0. Obaj producenci podkreślają brak halo i transmitancje pod 85-90%. Ale jest jedna istotna różnica w parametrach podanych już przez obu producentów. Otóż Optolong ma blokować bliską podczerwień do 1000 nm, a Askar do 1100 nm. To akurat może być istotna różnica, bo nowoczesne kamery CMOS coraz częściej mają jeszcze całkiem sensowną sprawność około 1000 nm i wtedy Askar może być zdecydowanie lepszym wyborem.

Bardzo chętnie sprawię sobie taki filtr. Co prawda jestem bardzo zadowolony z Antlii Alp-T, ale głupio byłoby nie sprawdzić czy jest coś jeszcze lepszego dla kogoś w mojej sytuacji, czyli działającego pod kiepskim, miejskim niebem. Mam nadzieję, że oba modele trafią do oferty @teleskopy.pl teleskopy.pl i uda mi się namówić Pana Aleksandra na testowe pomiary :)

 

Edytowane przez dobrychemik
literówki
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
14 godzin temu, dobrychemik napisał:

Optolong L- Ultimate został w Astroshopie wyceniony na 1670 zł. Całkiem fajna cena, o ile się utrzyma. I jeśli trafi się dobry egzemplarz.

L-Ultimate będzie lepszy dla Śląskiego nieba z kamerkami typu ASI 533? Bardzo wąskie te pasma już, na pewno jeden tlen się nie łapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2022 o 21:04, dobrychemik napisał:

W najbliższym czasie mają być dostępne dwa nowe, bardzo ciekawe filtry dual-band dla włacicieli kamer kolorowych, oba o szerokosci pasm 3nm: Optolong Ultimate i Askar DualBand 3nm.

 

Ja czekam na taki dual band 3+3 nm, tylko że zamiast H-Alfa żeby było H-Beta. Czyli dla wielbicieli obserwacji wizualnych. To już nie byłby UHC tylko EHC (Extreme High Contrast).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2022 o 11:18, szquar napisał:

Widzę że L-Ultimate jest też już w teleskopach za 1669zł.

Askar Duo-Band 3 nm jest widoczny ale jako niedostępny więc nie wiem czy dopiero będzie dostępny czy ktoś już wykupił.

 

 

Edit: źle przeczytałem, myślałem, że piszesz o Astroshopie.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, dobrychemik napisał:

Rzeczywiście, Optolongi Ultimate są już w teleskopach, w tym momencie 5 sztuk. Kupię sobie tego Optolonga - po pomiarze oczywiście dam znać co sobą prezentuje.

To czekamy na wyniki pomiarów.

Na YouTube są pozytywne recenzje, chociaż jest uli niewiele, halo jest dużo mniejsze i zastanawiam się sam nad jego zakupem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Wersja 1.25" istnieje?

 

Na stronie producenta nie piszą więc pewnie postanowili najpierw skosić kasę za wersję 2" ;)

 

Nie ma 1.25", przynajmniej na razie.

 

A przy okazji: jedno z promujących ten filtr zdjęć wskazuje, że w tym wypadku komuś trafił się chyba filtr z niebyt dobrze ustawionym pasmem Ha. Wodoru tu tyle co kot napłakał.

optolong_l-ultimate_2in_8.jpg

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Kupię sobie tego Optolonga - po pomiarze oczywiście dam znać co sobą prezentuje.

 

Jestem bardzo ciekaw porównania osiągów w paśmie tlenu do filtra Antlia Pro OIII, który też tam ma 3 nm, jest jednopasmowy, a dużo droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, stratoglider napisał:

 

Jestem bardzo ciekaw porównania osiągów w paśmie tlenu do filtra Antlia Pro OIII, który też tam ma 3 nm, jest jednopasmowy, a dużo droższy.

 

Po Optolongu spodziewam się większego rozrzutu parametrów, Antlia zdaje się być produktem z wyższej półki. A to niestety wiąże wię z wyższą ceną. Ale jak "wylosujesz" udanego Optolonga, to jesteś do przodu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antlia zapowiedziała nowy filtr antyLP: Antlia Triband RGB Ultra. Żadnych widm na razie producent nie podał. Wiadomo jedynie, że ma mieć trzecie pasmo w zakresie barwy niebieskiej, czyli można się spodziewać filtra podobnego do IDAS LPS-D2:

 

image.png.1bae3c8a1b1332a09439622d961eba7b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.