Skocz do zawartości

Rysy na refraktorze


pitgrupa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy lekkie rysy na soczewce refraktora sa bardziej krytyczne niz rysy na lustrze newtona?

Trafila mi sie okazja kupna Zeissa (nie wiem jakiego jeszcze) za smieszne pieniadze i zdaje sobie sprawe ze nie bedzie w idealnym stanie.

Ciekaw jestem na ile lekkie ryski moga wplynac na jakosc obrazu.

 

Kiedys na jakies www znalazlem opisy teleskopów Zeissa z któych jeden z nich zasłynął i jest niezwykle popularny na zachodzi jako sprzet do rozdzielania gwiazd.

Pamietacie moze nazwe tego teleskppu albo stronke z opisami starych zeissów?

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby sie okazało, że uszkodzenie optyki jest jednak duze to są dwa rozwiazania. Optykę do Telementora można było kupić w www.baader-planetarium.de i wymienić (nie wiem czy jest jeszcze dostepna)albo ja kupie tego telementora i wymienię w nim optykę bo mam szkło od telementora.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

To jednak nie byl telementor. NIe widzialem tego na wlasne oczy bo To sie trafilo 200km ode mnie ale obiektyw byl 60mm i ogniskowej ok 45cm , achromat

NIe bylo zadnego opisu wiec powątpiewam czy byl to Zeiss.

Z tego co znalazlem w sieci Zeissy mialy opis w oprawie obiektywu lub na obudowie.

Czy sie mylę?

 

Dowiedzialem sie za to ze czasem trafiaja sie tej osobie Zeissy. Jesli będą jakies modele dam znać , moze ktoś bedzie również chętny.

 

POozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Witam ponownie,

 

To jednak nie byl telementor.  NIe widzialem tego na wlasne oczy bo To sie trafilo 200km ode mnie ale obiektyw byl 60mm i ogniskowej ok 45cm , achromat

NIe bylo zadnego opisu wiec powątpiewam czy byl to Zeiss.

Z tego co znalazlem w sieci Zeissy mialy opis w oprawie obiektywu lub na obudowie.

Czy sie mylę?

 

Dowiedzialem sie za to ze czasem trafiaja sie tej osobie Zeissy. Jesli będą jakies modele dam znać , moze ktoś bedzie również chętny.

 

POozdrawiam

Piotr

 

Tak, powinien miec napisane na oprawie obiektywu Carl Zeiss Jena i oznaczenie 60/450.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem ryse na obiektywie to wolałem ją zamalowac kręską markerem niż tracić na kontraście, bo o ile rysa na zwierciadle zazwyczaj działa jak mała przesłona to na soczewce jak paskudny rozpraszcz.

Rysa na zewnęrznej powierzchni (czyli pierwsza granica powietrze-szkło) - oczywiście w zależności od głebokości - będzie działać zmiękczająco, przy silnych źródłach światła może tworzyć barwne smużki - coś w rodzaju mini-widm przy jasnych gwiazdach, w kierunku prostopadłym do rysy.

Filtry efektowe STAR stosowane do zdjęć pod światło - tworzą tęczowe promienie biegnące od źródeł światła - są wykonane właśnie w ten sposób że powierzchnia szkła jest nacięta - sześć nacięć - sześć par promieni.

Może być też tak że rysa jest tylko na warstwie przeciwodblaskowej - wtedy jest praktycznie bez znaczenia. :Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.