Skocz do zawartości

Quarn OS


Rekomendowane odpowiedzi

Podjąłem się zadania, które z pewnością wielu unza za szalone. Stwierdziłem, że mam już na tyle wiedzy aby napisać swój własny system operacyjny. Trochę się przeliczyłem, ale wersja alpha już jest. Jezeli ktoś zna się na programowaniu w C lub assemblerze i chce pomóc (mimo, że nie ma pojecia jak się pisze OSy) to prosze o kontakt. Na stronce (zaraz podam adres) jest zamieszczony obraz dyskietki z systemem. Jest tam także program RawWrite który wgra ten obraz na dyskietkę. Nalezy pamiętać, że wszystkie dane z dyskietki zostaną usunięte. Zapraszam do testowania. System już był sprawdzany na wielu komputerach i nigdzie nie było problemów. Występuje problemy pod emulatorami. Komendy "show" i "run" w wersji alpha nie działają.

 

Adres strony: Quarn OS Website

 

PS Jestem otwarty na wymiany banerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Wersja alpha QOS'a 0.0.2 jest już na stronie. Najważniejsze zmiany:

- praca w 32bitowym trybie chronionym,

- własne sterowniki drukarki i zegaru RTC,

- brak możliwosci odpalenia tego na procesorze 80286 lub słabszym,

- brak systemu plików (za to w Beta będą dwa FAT i Quarn FS)

wersja alpha nie podnosi funkcjonalności wersji 0.0.1 z jednej przyczyny: zmiana miedzy RMODE a PMODE jest tak zagmatwana, że zajeło by to wiecej czasu, natomiast w wersji beta będzie już możłiwosc dodawania kont użytkowników (jest ona uzalezniona od funkcji otwierania plików)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czowieku Men!!! Dopiero co skończyłem informatyke (nie powiem gdzie bo wstyd) i jak by mi kazali teraz takie coś pisać, to bym chyba wolał liczyćździebka trawy na podwóru. Jeżeli rzeczywiście sam robisz to o czym piszesz to nie zmarnuj szansy!

Aaa, i niech mi sie tylko zawiesi :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjąłem się zadania, które z pewnością wielu unza za szalone. Stwierdziłem, że mam już na tyle wiedzy aby napisać swój własny system operacyjny. Trochę się przeliczyłem, ale wersja alpha już jest.

Rzeczy najlepsze rodza sie z pasji. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po paru miesiącach problemów (z kodem ale też z ludźmi :/ ), wreście ukończyłęm wersję Betam mojego systemu. Ma ona wiele niedoskonałości (choćby w obłsdze FATu), ale mam nadzieję, że mi wybaczycie (w końcu to beta a nie ratail). Więcej informacji (oraz obraz dyskietki) na stronie: http://qos.easyhost4all.info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz plany na przyszlosc? chcesz to traktowac raczej jako zabawe i samoksztalcenie, czy raczej dazysz do zrobienia systemu, ktory stal by sie realnym konkurentem dla tych obecnie rozwijanych?

w sumie fajnie, ale nie myslales, ze lepiej bys sie spelnil udzielajac sie w jakims duzym projekcie, np. przy rozwoju Linuksa? wiadomo, ze konkurencja jest duza i silna (bo patrzac prawdzie w oczy trzeba stwierdzic, ze rynek tego typu OS'ow jest wrecz przepelniony i to wielokrotnie bardziej zlozonymi projektami), a stawiajac na wspoldzialanie zawsze dojdzie sie dalej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem jednak powinieneś dalej bawić się w swój system. Oczywiście można zrobić tak jak pisze kolega w poście powyżej ale gdyby każdy zajął się uduskonalanie rzeczy istniejących to życie stałoby się monotonne. Linus też kiedyś zaczynał samemu, tak samo jak wiele osób. Moim zadniem świat potrzebuje takich innowacji i wynalazków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz plany na przyszlosc? chcesz to traktowac raczej jako zabawe i samoksztalcenie, czy raczej dazysz do zrobienia systemu, ktory stal by sie realnym konkurentem dla tych obecnie rozwijanych?

w sumie fajnie, ale nie myslales, ze lepiej bys sie spelnil udzielajac sie w jakims duzym projekcie, np. przy rozwoju Linuksa? wiadomo, ze konkurencja jest duza i silna (bo patrzac prawdzie w oczy trzeba stwierdzic, ze rynek tego typu OS'ow jest wrecz przepelniony i to wielokrotnie bardziej zlozonymi projektami), a stawiajac na wspoldzialanie zawsze dojdzie sie dalej...

Aktualnie najbardziej traktuję to jako samokształcenie, wiele rzeczy można się nauczyć piszac taki system. Wiem doskonale, że takich OSów jest mnóstwo, ale niestety coraz wiecej projektów zostaje zamkniętych. Realny konkurent?? hmm... jest to Open Source więc tutaj pojęcie konkurencji jest postrzegane inaczej. I wracając do moich planów, na razie moim najważniejszym celem jest nauka i to włąsnie osiągam pisząc ten system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienie potrzeba wpisywania dziwnych nazw plików nie była zalea wersji beta, dlatego npisałem prosty algorytm, który umożliwia juz wpisywanie normalnych nazw plików (tj. takich jak w Windowsie/Linuxie itp.). Wersja Beta 2 dostępna na stronie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.