Skocz do zawartości

Zakrycie brzegowe TYC1903-1076-1


Rekomendowane odpowiedzi

Od paru dni zastanawialiśmy sie z kolegami z Bydgoszczy czy dało by radę zrobić (sprzętem, który mamy) zakrycie brzegowe gwiazdy ponad 9mag, które miało być 12 maja 2005 o godzinie 21:21UT w miejscowości Kaliska koło Wągrowca. Szanse powodzenia zwiększała faza Księzyca (20%) i jasność fotograficzna (około 8mag). Natomiast ryzyko porażki było związane z niską pozycją zjawiska (15 stopni). Napewno aby w ogóle były jakiekolwiek szanse potrzebna była bardzo ładna pogoda. Krystaliczne, przejrzyste powietrze było niezbędne. Prognozy pogody były takie sobie jednak około 18UT zaczęło w Poznaniu sie ładnie przejaśniać. Zadzwoniłem do Artura Wrembla czy podejmujemy wyzwanie. Artur stwierdził, że pozostali koledzy odpuszczają bo zjawisko bardzo niepewne ale on jest gotowy jechać. Szybka decyzja pakowanie sprzętu i wyjazd do Wągrowca. Akurat Artur i ja mieliśmy na miejsce zjawiska podobną odległość (60-70km). W drodze do Wągrowca z północy zaczęły napływać ciemne deszczowe chmury, zastanawiałem się czy nie zadzwonić aby odwołać spotkanie. Zadecydowało jednak to, że byłem bliżej miejsca zjawiska niż domu i postanowiłem jednak dojechać. Na godzinę przez zakryciem spotkaliśmy się w miejscowości Kaliska. Niebo zaczęło się rozpogadzać. Już wiedziałem, że pogoda dopisze. Szybko ustaliliśmy stanowiska (niestety tylko 2 oddalone o 1km) i rozstawiliśmy sprzęt. Z pomocą technik CCD złapaliśmy gwiazdę. U mnie jeszcze na 2 minuty przed zakryciem widziałem obok gwiazdę 10.5mag :o . Jednak po chwili zniknęła w blasku młodego Księzyca.

 

Brzegówka zakończyła się ostatecznie sukcesem. Artur miał dwa kontakty ja 8 lub 10 (muszę dokładnie przejrzeć nagranie). Po brzegówce pojechaliśmy na stację benzynową wypić kawę zjeść hotdoga i na gorąco skomentowac wyniki. Uznaliśmy, że wyjazd opłacił sie bo zrobiliśmy prawdopodobnie "najciemniejszą" brzegówke w kraju. W drodze powrotnej wstąpiłem jeszcze do Waldka, który w nocy walczył z M13 :D , a o 3 ciej zadowolony położyłem się spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:helo:

Jestem zadowolony z tego że... jesteś zadowolony! :D

Mam nadzieję że dokładnie obejrzane

nagranie okaże się nie mniej udane!

:Salut:

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nagranie to raczej na jakimś zlocie bo trzeba je oglądać bez kompresji. Gwiazda jest na tyle słaba (ciemna) ze po zrobieniu filmu na potzrby internetu zginęła by w szumach.

 

Eeee, można chociażby skompresować bezstratnie. Poza tym można dobrać odpowiedni kodek z odpowiednimi parametrami :huh:

 

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.