Skocz do zawartości
  • 0

Jaka "kamerka" pod mój setup?


Arthur Skoracki

Pytanie

Wiem, że podchodzę do tematu zupełnie nie tak i od D*** strony no ale cóż. 

 

Mam montaż EQ3-2 z prowadzeniem w 2 osiach i do tego teleskopy Mak 127, achromat 90/900 i od niedawna Newton 130/650.

Każdego z nich używam z powodzeniem do Visuala a Makiem połączonym z kamerą T7C robię również fotki planet i Księżyca.

 

Chciałbym jednak spróbować swoich sił z fotografią DSów takich jak galaktyki i mgławice planetarne. 

 

Wiem, że ogólne odejście do astrofotografii jest takie, żeby zacząć od szerokich pól i DSLR z obiektywem 50mm. Ale nie kręcą mnie jakoś te szerokie pola. 

 

Do tych DSów raczej tylko planuje użyć Newtona 130/650 ze względu na światłosiłe i krótką ogniskową.

 

Zastanawiam się tylko jaką kamerę do tego by można użyć? Myślę raczej o używanym sprzęcie w budżecie powiedzmy do 1500zl.

Czy bardziej iść w kierunku lustrzanki podłączonej do newtona (tu się obawiam winietowania) czy raczej iść w jakąś kamerke z mniejszym sensorem typu ASI485/482 albo jeszcze mniejsza ASI462? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Policz jaką uzyskasz skalę,  przy każdej z tych kamer . Uzyskasz grubo poniżej 1"/ pix,  co przy eq3-2 nie wróży sukcesu . Lustrzanka zapewne da winietowanie , ale flat rozwiąże sprawę.  Pierwsze z brzegu zdjęcie https://www.astrobin.com/389294/B/?q=Skywatcher SW 130/650

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teoretycznie ASI 462 ma pixel wielkości 5,8µm więc podobnie a nawet minimalnie większy jak np. w canonie 500d. Tyle że jest spora różnica wagowa między kamerka (niewiele ponad 100g) a lustrzanką (0,5kg).

Dla EQ3-2 to może zrobić różnice. No i nie wiem jak wygląda kwestia jakości obrazu między kamerka do astro a lustrzanką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
28 minut temu, Arthur Skoracki napisał:

Teoretycznie ASI 462 ma pixel wielkości 5,8µm więc podobnie a nawet minimalnie większy jak np. w canonie 500d. Tyle że jest spora różnica wagowa między kamerka (niewiele ponad 100g) a lustrzanką (0,5kg).

Dla EQ3-2 to może zrobić różnice. No i nie wiem jak wygląda kwestia jakości obrazu między kamerka do astro a lustrzanką. 

 

ASI 462MC ma piksel 2.9 um (https://teleskopy.pl/Kamera-ZWO-ASI-462-MC-(ASI462MC,-USB-3.0,-1920x1080)-teleskopy-6149.html). Poza tym to kamera planetarna więc nie widzę zastosowania do DSO (techniką lucky imagingu też nie porobisz tą tubą i montażem). Montaż EQ3-2 to "telepadełko" i powód przyszłych frustracji. Już nawet EQ5 z pakietem do rozbudowy (upgrade kit) da lepsze efekty. Chociaż to dalej montaż o za małej nośności i stabilności. Niestety nic nie da się na skróty. Jeśli chcesz coś na początek to faktycznie używana tania lustrzanka + korektor komy np. Baader MPCC III.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Piksel  może i duży,  ale matryca nie jest wielka i nie ma co porównywać ją z canonem .  Skala będzie wg mnie powyżej możliwości eq3-2 . Najbezpieczniej to zainwestować w modowaną lustrzankę i  korektor . Oczywiście to jest hobby i możesz wybrać własną drogę udowadniając reszcie , że jest w błędzie. Ale na wstępie policz skalę zestawu .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.