Skocz do zawartości

Tani aparat do fotografii nocnego nieba


kaerpegie

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

jaki aparat będzie względnie dobry do fotografii nocnego nieba z krajobrazem? Aparat jest tylko pod zabranie do plecaka w czasie jakiegoś wypadu w góry, także bez szaleństw, dlatego budżet ~500/700zł, mogą być używane, nie mam wielkich wymagań - cieszą mnie fotki telefonem, ale jednak z czasem jednak chce się trochę więcej

Raczej nie zamierzam targać statywu, czy jest on niezbędny? Czy postawienie aparatu "na kamieniu" wystarczy?

 

Czy modyfikowane aparaty nadają się do fotografii dziennych, czy po modzie są stricte pod nocne niebo? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakładanym budżecie nie masz szans na żadną dobrą opcję, ale jeśli poszukasz powinieneś znaleźć na olx korpus APS-C plus obiketyw kit. One nie są ani dobre ani jasne ale zaczynają się od 18mm więc powinieneś mieć nieporuszone zdjęcia przy czasach 10 sekund . Statyw raczej jest niezbędny, a do takich fotek może być w zasadzie każdy. Będziesz musiał zrobić dużo pojedynczych klatek aby potem je zestakować i jeśli chodzi gwiazdozbiory to powinno ładnie to wychodzić. Na wiosnę będziesz maił za to idealny czas na fotografowanie drogi mlecznej która jest i jasna i obfituje w różnego rodzaju smakołyki pod niezmodyfikowaną matrycę. Kolejny przeskok to co najmniej 2500zł za aparat FF + 35mm 1.8. Zmodowane aparaty nadają się jak najbardziej do dziennego foto ale możesz mieć problem z autofocusem w domyślnym trybie czyli przez wizjer. W trybie Live view będzie działać bez zastrzeżeń. Z mojego punktu widzenia raczej nie ma sensu modować aparatu na takim początkowym etapie. Jeśli pójdziesz dalej w FF można próbować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używany Canon 1100d. Miałem zmodyfikowany pod astro (usunięty filtr) i sprzedałem go chyba tylko lekko przekraczając Twój budżet, ale bez obiektywu.
Tak nadają się do dziennej fotografii, choć ja osobiście po jakimś czasie dokupiłem drugie body. Moim zdaniem w pewnym sytuacjach dostawałem na zdjęciach bardzo lekko różowawy zafarb.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modyfikowane Canony a może i inne marki da się odmodyfikować poprzez wstawienie przed matrycę

odpowiedniego filtru . Na tę  chwilę nie wchodzę w szczegóły, ale wiem napewno, że do mojego Canona EOS 650d jest taki clip filtr.

 Nawet zastanawiałem się, czy kupić - ale przeważyły argumenty kieszeni , poza tym do dziennych fotek mam kompakt SONY NEX5 N.

 

Są malutkie statywiki , waga 300 g  - mam taki, przydaje się czasem.  Viz foto:

 

DSC04209.thumb.JPG.ce5dfab30631332fd072037f0b29fd64.JPG

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O fotkach nocnego nieba bez statywu i operowaniu "z kamienia" zapomnij natychmiast. Jedyne sensowne wyjście to dobrać mały i lekki statyw, ale o wystarczającej sztywności. Czytaj: niski i eksploatowany z niepełnym rozsunięciem nóg. Może być też duży statyw stołowy, ale ze względu na mikre rozmiary wygoda operowania niska (nomen omen), do tego nawet wysoka trawa już będzie problemem.Tu generalnie bardzo pomoże, jeśli aparat ma uchylny wyświetlacz i tryb pracy Live View. Ten ostatni jest " w pakiecie" we wszystkich bezlusterkowcach (z definicji). W lustrzankach obecnie też jest standardem, tutaj ze względu na zastosowania video. Wspominam na wypadek, gdybyś wybrał lustrzankę i przypadkiem kupił b. stary model bez tego trybu.

 Spróbuj znaleźć jakiś niski i lekki statyw turystyczny, mający nośność w granicach 1-2 kg (zależy jaki aparat wybierzesz) i wagę w granicach 0.5-1 kg. Wybór b. ograniczony. Przyjrzyj się np. serii Cullman Neomax (3 modele) i Fotopro P-2, jak chcesz ultralekko. Ja ostatnio rozważałem te statywy, po tym jak w Szwecji w starciu z lasotundrą rozsypał mi się stary wierny "chińczyk" (VT 10?) o wadze 750g.  Zastąpił go ostatecznie też tani "chińczyk" Camrock TA 10 o wadze 540 g. Tylko, że ja focę b. lekkim bezlusterkowcem m4/3, na długich pieszych  wędrówkach w góry i potrzebuję ultralekkiego sprzętu. Ten ostatni wyjazd do Skandynawii to było ponad 2 tyg. w górach (z czego 10 dni bez bliskiego kontaktu z człowiekiem), ze sprzętem biwakowym i prowiantem na plecach. Raz upolowałem zorzę polarną, a tylko dla niej targałem statyw. Zdarzało mi się zabierać na podobne wypady mini statyw, ale źle się sprawdzał, szczególnie zimą. Ciężko się używa sprzętu o wysokości 15 cm w kopnym śniegu lub w kępach mchu, a nie zawsze duży głaz-podstawa jest pod ręką, nawet w tamtych stronach.

A, pomyśl jeszcze, jakiego obiektywu "do nieba" będziesz używał. Sens mają jasne (minimum F/2.8 lub lepsza) stałki o dość krótkiej ogniskowej. Unikaj modeli, które cierpią na dużą komę i aberrację chromatyczną.

Pozdrawiam

-J.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem od standardu micro 4/3 a konkretnie od Olympusa E-PL5 z kitowym obiektywem. Jak dobrze poszukasz na olxach itd to zmieścisz się w budżecie.

Przy tym jest to rozwiązanie małe i lekkie więc nada się też na wycieczkę jak i ew. późniejsze posadowienie na jakiejś małej paralaktycznej głowicy foto - jeśli się wkręcisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeże bo właśnie przymierzam się do zakupu aparatu, najpewniej któregoś modyfikowanego Canona (600,650, może 1100D) i nachodzą mnie jeszcze dwa pytania - co z obiektywem? Z aparatami nie miałem wiele styczności

 

No i drugie pytanie, czy da radę taki aparat "podpiąć" do teleskopu (12" Dobson)? Jak to wypadnie przy fotografii samolotów, księżyca? Może jakieś DSy ale tu wiem że szału nie będzie, bo prowadzenie z ręki, na tyle żeby tylko znajomym coś pokazać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonkretyzuj pytanie, bo nie wiem o co Ci chodzi z tymi obiektywami. Generalnie wkręca się je w body i działają :)

Tak, taki aparat da się oczywiście podpiąć do teleskopu. Jedyny problem jaki może wystąpić to zbyt niskie ognisko i brak możliwości złapania ostrości, ale z tym można się uporać. Jak to wypadnie przy foceniu samolotów, Ksieżyca? To zależy od fotografujacego, bo sprzęt daje duże możliwości. DS'y z prowadzeniem ręcznym na Dobsonie? Raczej nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kaerpegietak, do sensownego zdjęcia potrzebna jest jakaś optyka.

Przejściówki są uniwersalne, canon w standardzie ma mocowanie EF do aparatów full frame oraz EF-S do aparatów apsc, przy czym każdy obiektyw EF da wsię wkręcić w body apsc. W drugą stronię raczej to ma średni sens, ale poza tym gdzieś mi się obiło o uszy, że coś tam nie bangla, mimo że fizycznie da się to zrobić.

Co do obiektywów to cięzko napisać, zasada jest prosta im lepszy tym droższy. Kitowiec 18-55 do foto dziennego, jak się nia ma nic innego i nie ma wysokich wymagań, daje radę. Do astrofoto, jak się nie ma nic innego też da się coś zrobić, ale obiektyw przy otwartej przesłonie będzie wykazywał się wadami szczególnie w narożnikach. Ja miałem swego czasu zamiast kitowca zoom Tamrona 17-50 i też tyłka nie urywał a był 3 razy droższy. Tutaj masz link odnośnie kita: https://www.astropix.com/html/equipment/18-55.html

Napisz może jaki masz budżet i jaki byś chciał obektyw: szerszy czy węższy, czy tylko astro czy też do dziennej foto i coś się wybierze.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie może szukaj takiego zestawu: Canon 1100D z modem + Samyang 35 mm f1.8. TEn samyang jest całkowicie manualny, ale optycznie jest bardzo w porządku. Jeśli chcesz z atofocusem to może stałka Canona EF 50mm f/1.8 STM. To plastikowy obiektyw ale w fotografii dziennej spisuje się całkiem dobrze, w astrofotografii też daje radę. Obydwa te obiektywy można wpiąć do full frame. Może ktoś poleci jakiś inny zestaw, z dedykowanymi obeiktywami apsc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 1100D i do tego 3 szkiełka - Samyanga 14 2.8, Canon 50 1.8 i Sigmę 100 2.8 - i jest pysznie ...

całe to towarzystwo pojechało jak backup na Islandię :D i świetnie dało radę 

 


275076612_2142946125868148_3501968296830721166_n.thumb.jpg.82e52a8b8ef4a17798a73b0cf7a2be53.jpg274289559_2133209313508496_4220172735333807470_n.jpg.edeb12ce8b53565a308cb47ce30121e8.jpg274223723_2134697000026394_535451259902081946_n.thumb.jpg.b35d929f9caf81aa6e504d3f5f37e1d0.jpg274037786_2132205043608923_2990610893875957481_n.thumb.jpg.4dd5878ab13590ae89d8b4b2ac58883c.jpg272908389_2131464977016263_6791723717786925363_n.thumb.jpg.cc679b29ee10b694702858dfadcf30ae.jpg

Edytowane przez Tadeopulous
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, Tadeopulous said:

Ja mam 1100D i do tego 3 szkiełka - Samyanga 14 2.8, Canon 50 1.8 i Sigmę 100 2.8 - i jest pysznie ...

całe to towarzystwo pojechało jak backup na Islandię :D i świetnie dało radę 

 

Zdjęcia pikne, ale z tą Sigmą to coś ściemnaisz kolego, bo raczej 100mm to nie masz, co nawjyżej 105mm :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.