Skocz do zawartości

Co po Mak 127: ref. ED120, Mak 140 z UK i w ogóle jak dalej- miejski teleskop mobilny


Jarek

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, JSC napisał:

Czyli sugerujesz, ze w dobrych warunkach 12" f/5 pokaże lepiej szczegóły niz 8" f/8 z małym LW i trójramiennym pajakiem?

Jak trafi się seeing z chwilami na 300-400x, to duży (30, 40, 50cm) Newton z nasadką binokularową i filtrem podnoszącym kontrast (b. neodymium czy dobrze dobrany kolorowy) będzie miał wciąż na tyle sygnału, żeby w kilkusekundowych oknach zaserwować super detal. Dodatkowo pozwala też „oszukiwać” seeing - obrazy widzimy trochę większe, niż w mono. Podsumowując, nie wygrywa lepszym Stehlem - tylko niwelując ułomności naszego wzroku: więcej sygnału + więcej kontrastu + widzenie dwuoczne.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bartolini napisał:

Jak trafi się seeing z chwilami na 300-400x, to duży (30, 40, 50cm) Newton z nasadką binokularową i filtrem podnoszącym kontrast (b. neodymium czy dobrze dobrany kolorowy) będzie miał wciąż na tyle sygnału, żeby w kilkusekundowych oknach zaserwować super detal. Dodatkowo pozwala też „oszukiwać” seeing - obrazy widzimy trochę większe, niż w mono. Podsumowując, nie wygrywa lepszym Stehlem - tylko niwelując ułomności naszego wzroku: więcej sygnału + więcej kontrastu + widzenie dwuoczne.

Pytałem, bo oglądałem i tez  porównywałem obrazy z takimi typowymi dość dużymi Newtonami. Nie chce jednak pisać osądów na podstawie kilku obserwacji. Jeśli obraz z planetarnego newtona jest gorszy od obrazu dużego newtona, to i różnice w szczegółowości obrazu (moim zdaniem ) pomiędzy APO 130mm i tymi dwoma  będą minimalne. Oczywiście jesli nie bedziemy się suerować jasnościa i wielkościa obrazu w wypadku gdy nie robiliśmy odpowiednich testów w/g schematu, który podałem powyzej.

 

Jeśli dobrze wyłowiłem z tego watku, to w tym znamiennym porównaniu, 130mm APO miało ustawione 150x na Saturna? To smiesznie mało! Ja tyle ustawiam w achromacie 80/1200.

Edytowane przez JSC
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.