Jump to content
 • 0

Problem z prowadzeniem w osi DEC po Meridian Flip


jewartom
 Share

Question

Witam. Jako zaczynający zabawę z astrofotografią bardzo liczę na pomoc w znalezieniu przyczyn dziwnego zachowania montażu CEM26 (to mój pierwszy montaż paralaktyczny).

Mam problem z dziwnymi okresowymi "skokami" w osi DEC, które widać na załączonych zdjęciach z analizy autoguidingu. Setup: CEM26, SW ED80, ASI 294MC-Pro, ASI 120mm mini. Autoguiding poprzez ASI Air Pro.

W zasadzie to - wbrew tytułowi posta - odchylenia te występują nie tylko po flipie, ale to jest najciekawsze, że po flipie są one większe (w sensie amplitudy) i częstsze, co widać na załączonych zdjęciach, prezentujących 1 godzinę pracy montażu przed flipem i po flipie (z 13 lutego). RMS dla DEC przed flipem wynosi 1,57", a po 2,43". Co więcej - także wykres w osi RA wygląda jak jakiś dziwny sygnał z kosmosu, więc może mam nawet więcej problemów niż myślę ;) Niemniej jednak RMS dla osi RA jest poniżej 1", więc to chyba nie jest tak źle? Jak widać, nurtuje mnie całkiem sporo pytań, w tym przede wszystkim:

1) co jest przyczyną tych skoków w osi DEC?

2) dlaczego po flipie jest gorzej niż przed? (sprawdzałem kolejnego dnia, czyli wczoraj i zależność jest identyczna, gdy teleskop jest po lewej stronie jest gorzej)

3) dlaczego PHD2 Log Viewer pokazuje jakieś informacje o ditheringu w dwóch osiach przy skali 1.000 (to w pikselach?), skoro dithering miałem wyłączony?

4) skąd ta sinusoida na osi RA?

5) dlaczego gwiazdki wyglądają nienajgorzej na zdjęciach (ekspozycja 300s) mimo tak dziwnego wykresu z autoguidingu (ale to może ja niedowidzę - noszę okulary i mam lekki astygmatyzm)

 

Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, to zastanawiam się czy może to być:

- plątanina kabli? (chyba nie - są w miarę luźne, sprawdzałem)

- niewłaściwe wyważenie? (to temat na inną dyskusję, ale raczej nie)

- bebechy montażu? (prawdopodobne)

- złe ustawienia "softu"?(wielce prawdopodobne)

- coś innego? :g:

- wszystkie powyższe z przewagą ostatniego? ...

 

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie od bardziej doświadczonych forumowiczów, co może być nie tak i jak to poprawić.

Aha - uprzedzając ewentualne życzliwe komentarze - wiem że fotografowanie mgławic przy "prawie pełni" mija się z celem, ale ja nie o tym... Poza tym jak się ma 5-6nocy w ciągu 3 miesięcy i nowy sprzęt do przetestowania to się nie wybrzydza ;)

Pozdrawiam, Tomek

2021-02-13 19h30min-20h30min.jpg

2021-02-13 20h50min-21h50min.jpg

Light_NGC2237_300.0s_Bin1_294_20220213-195232_0003.jpg

Light_NGC2237_300.0s_Bin1_294_20220213-213103_0020.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

Rozkrec i sprawdz co sie dzieje na zebatkach i pasku. Mozliwe ze wystarczy przedmuchanie powietrzem lib czyszczenie szczoteczka.

Jesli nie tam to koniecznie sprawdz laczenie slimak/slimacznica.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Ciekawy ten wykres ze wzgledu na to ze niby korekcje włączone a nie widac ich na wykresie, tak to powinno wyglądać:

image.png.b5b30ae13c625fcafa805aec04943510.png

 

1. wyłącz korekty i nagraj PE, sprawdź jak bardzo masz walnięte ustawienie na polarną

2. wydłuż czas naświetlania gwiazdki z 2 do 3/4s

3. policz sobie prawidłowy min move - primo dostosuj go do polskiego seingu secundo do skali obrazu zestawu.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Szanowni, bardzo dziękuję za sugestie - zajrzę do montażu - to będzie już drugi raz, po tym, gdy dokręcałem śruby w związku z powszechnie występującym (i opisywanym) problemem backlash w CEM26, ale to w osi RA. Tak teraz się zastanawiam, czy ta sinusoida w osi RA nie jest przypadkiem efektem ubocznym tej mojej interwencji :g: "Podejmę też próbę" tego, co sugeruje kolega zombi... Jeśli chodzi o korekty na wykresie, to owszem, pojawiają się, ale tylko w widoku wykresu dla odcinka czasu krótszego niż 1h.

Link to comment
Share on other sites

 • 0
9 godzin temu, .zombi. napisał:

sprawdź jak bardzo masz walnięte ustawienie na polarną

 

Czy tu wystarczy screen z PA w ASI Air? Na wszelki wypadek zamieszczam. To akurat z sesji kolejnego dnia, ale pamiętam, że dzień wcześniej (a tego dotyczyły powyższe wykresy) było podobnie, tj. kilka arcsec. Gdzieś czytałem, że nie musi być idealnie w punkt przy autoguidingu...

 

 

PA_220214184841.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Poza tym zawsze przed uruchomieniem autogudingu sprawdzam "naocznie" na 120s naświetlania bez autoguidingu czy gwiazdki są pojechane. Nie były ani w niedzielę 13.02 ani w pon. 14.02

Link to comment
Share on other sites

 • 0
1 godzinę temu, jewartom napisał:

Poniżej 15-minutowe ujęcie

 

Fatalnie to wygląda - wykres. Jeżeli są nadkorekcje czyli gudijemy seing to wykresy są cudaczne a gwiazdki są ok choć rozlane (te fotki co pokazujesz powinieneś rozciągnąć przed tym jak pokazujesz)

Montaż powinien być po zakupie sprawdzony, tak jak sprawdza się teleskop patrząc przez niego a kamerę robiąc klatkę - sprawdzeniem takim jest nagranie PE.

Na podstawie takich danych można potem zastanawiać się nad guide. Kluczowe jest również rozumienie "min move" i ograniczenia jakie nakłada seing w kontekście guide.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

To jest dość częsta przypadłość montaży cem26/gem28 tzw "stiction".

Bardzo łatwo to rozwiązać przez delikatne poluzowanie śruby regulującej docisk ślimaka.

Procedura opisana w instrukcji pod frazą "Gear Meshing Adjustment" 

https://www.ioptron.com/v/Manuals/C26_CEM26_Manual.pdf

 

Jak to nie załatwi sprawy to trzeba będzie jeszcze poluzować łożysko osi dec.

https://www.ioptron.com/v/Support/CGEM2x_AxleStictionAdjustment.pdf

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Jeśli jest wyraźna różnica przed i po flipie to to jest wskazanie na wyważenie. Np. przed flipem ślimak ciągnie i ma stale oparcie a po flipie ciężar leży na ślimaku i ślimak tylko zapobiega opadaniu pod własnym ciężarem.

 

Poza tym wszystko co koledzy napisali. Kiepsko to wygląda a błędy ogromne.

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0

 

1 godzinę temu, wylam napisał:

To jest dość częsta przypadłość montaży cem26/gem28 tzw "stiction".

 

Dziś rozebrałem montaż za radą Taysona, ale nie znalazłem niczego, co by mogło niepokoić takiego laika jak ja, poza tym właśnie, że wydało mi się, że ślimak jest bardzo mocno dociśnięty do ślimacznicy, co przed chwilą zasugerował kolega wylam, bo jak rozumiem to właśnie jest "stiction".

Ten docisk widać szczególnie z lewej strony - odległość pomiędzy ślimacznicą a obudową ślimaka jest tam tak niewielka, że na obudowie pozostaje smar (śladów smaru po prawej stronie nie ma). Ale sama ślimacznica nie haczy o obudowę, bo po uruchomieniu montażu dało się w tę szparkę włożyć cieniutką kartkę (paragon za piwo). Z kolei w szparę po prawej stronie mógłbym bez problemu włożyć kartę kredytową, którą za to piwo zapłaciłem, albo i dwie, jakbym miał ;)

 

Widać to na poniższym zdjęciu

 

20220216_02.thumb.jpg.532dd9cfa72440d92515697a0da4ef54.jpg

 

A jeszcze lepiej na zdjęciu po odciągnięciu ślimaka

 

20220216_01.thumb.jpg.84ba06666c40f5cbbea09b234fb58eee.jpg

 

Zastanawiam się, czy to dziwne "lewostronne" ułożenie ślimaka względem ślimacznicy ze zbyt mocnym dociskiem plus ewentualne niedoskonałe wyważenie, o którym wspominał w poście powyżej Wiesiek1952, może być przyczyną znacznie większego błędu prowadzenia, gdy teleskop jest po lewej stronie montażu (wtedy właśnie koło z paskiem są na dole), czyli po flipie z moich ostatnich obserwacji.

 

Spróbuję poluzować te śruby zgodnie z manualem, jak sugerował wylam i będę czekał na dogodne warunki, żeby sprawdzić czy jest lepiej. W międzyczasie (raczej dłuższym - sądząc po prognozie pogody) może doczytam o tych trudnych rzeczach ustawienia guidingu (min move, agresywność, itd.), o których pisał zombi ;)

 

Dziękuję raz jeszcze wszystkim za podpowiedzi.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Z uwagą czytam. Niespełna miesiąc temu kupiłem cem26 w Delcie i nie miałem jeszcze możliwości  sprawdzenia. Bezproblemowe początki w użytkowaniu iOptronow i SW to dziś chyba rzadkość.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

We wszystkich montażach z przekładnią ślimakowa zasada ustawienia samej przekładni jest taka sama. Ma być dość ściśnięta i bez luzów. Czyli mniej więcej tak (opisuję jedną oś bo dla drugiej jest identycznie):

 

1. Łapiemy za siodełko i próbujemy obrócić "tam i z powrotem" - słuchamy czy klika czy nie.

2. Jeśli klika czyli jest luz na przekładni dociągamy przekładnię.

Powtarzamy cykl #1 i#2 do skutku - nie za mocno tak minimalnie żeby nie klikało.

 

3. Podłączamy montaż i z pilota kręcimy dookoła zatrzymując co 30-40° i sprawdzając luzy - jeśli trzeba dociągamy. gdyby zdarzył się "binding" (tj. motor nie daje rady i słychać takie mocne klikanie z silnika) to ciut luzujemy. Niewiele. Zwykle ok. 1/16 obrotu na śrubkach dociągających.

 

4. Podłączamy amperomierz (najlepiej cęgowy) - zerujemy go przy włączonym montażu - i wykonujemy pełny obrót w regulowanej osi z pilota. Prąd powinien być w całym zakresie prawie niezmienny. W moim NEQ6-Pro na RA to jest 0.43A (+/- 0.02A). Na osi Dec nie jest już tak dobrze 0.60A (+/- 0.1A). U mnie większy prąd jest w stałym miejscu i wygląda mi to na niedokładność osadzenia łożysk w korpusie - przednie i tylne łożyska nie są idealnie równoległe. 

 

No i tyle. 

 

To o czym pisałem z wyważeniem to czysta prawda ale luzy ślimaka też mają w tym udział. Jest taki sposób żeby montaż był zawsze "east heavy" (na osi RA) czyli przed meridian flipem ma delikatnie lecieć na odważniki a po meridian flipie delikatnie lecieć na teleskop. Wówczas ślimak zawsze ciągnie i przy jakimś tam luzie montaż zachowuje się podobnie po obu stronach. Można to osiągnąć wyważając montaż delikatnie na teleskop ciężarkiem głównym i przyczepiając niewielki (rzędu 100-200g) ciężarek na rzepie (dual lock) do ciężarka głównego - tak żeby z ciężarkiem leciał na ciężarek a bez na teleskop. Po meridian flipie ciężarek zdejmujemy.

 

Ustawienia PHD też są ważne. Na defaultowych ryzyko złych ustawień jest niewielkie ale jest. Z tych wykresów to mont wygląda mi na przesterowany. To są wszystko układy typu PID (typu nie koniecznie identyczne) i przesterowanie jest gorsze od niedosterowania. 

 

 

Edited by Wiesiek1952
Link to comment
Share on other sites

 • 0

 

W dniu 16.02.2022 o 22:41, wylam napisał:

Bardzo łatwo to rozwiązać przez delikatne poluzowanie śruby regulującej docisk ślimaka.

 

Update do wątku, który rozpocząłem w zeszłym tygodniu. Zgodnie z sugestią poluzowałem docisk ślimaka w osi DEC. Jakoś udało się w sobotę złapać dwie godziny czystego nieba i nawet orkan eunice nieco odpuścił, więc wystawiłem teleskop na testy i... jest lepiej ;)

 

379094756_2021-02-1915minP.thumb.jpg.e053564ce4328613da77977c45e0d5df.jpg

 

Nadal widać jednak dużą różnicę pomiędzy wykresem z autoguidingu, gdy teleskop jest po prawej stronie (wykres powyżej) i po lewej (poniżej). RMS na osi DEC w pierwszym przypadku spadł z 1,57" (przed regulacją) do 0,95", a w drugim z 2,43" na 1,28".

 

134381621_2021-02-1915minL.thumb.jpg.b792f1de4f1192f6892af9f93c304057.jpg

 

Nie wiem tylko, czy powinienem jeszcze bardziej poluzować docisk, czy wręcz przeciwnie - może przesadziłem z tym luzowaniem. W instrukcji do CEM26 (https://www.ioptron.com/v/Manuals/C26_CEM26_Manual.pdf) jest sugestia, by luzować kręcąc śrobą regulującą docisk ślimaka o ok. 1/8 obrotu i nie więcej niż 1/4. Wydaje mi się, że dałem nawet nieco ponad 1/4 w lewo.

 

Na pewno za część błędów prowadzenia nadal odpowiadają nieodpowiednie ustawienia, ale celowo zostawiłem je tak jak w zeszłym tygodniu (agresywność na default; czas naświetlania 2s), żeby porównać efekt samej zmiany docisku. Aha, RMS dla osi RA jest praktycznie identyczny z tym, z poprzedniego tygodnia, bo też i niczego w tym zakresie nie zmieniałem, a chyba też powinienem.

 

Mam jeszcze jedno pytanie - po tych dwóch godzinach, gdy już zbierały się znów chmury, wróciłem do wyjściowej pozycji teleskopu i z ciekawości raz jeszcze zrobiłem polar alignment. Wyszło dużo gorzej (błąd PA z ok. 10" zwiększył się na 24"). Czy taka zmiana po kilku godzinach pracy jest akceptowalna? Pytam dlatego, że najbardziej denerwującą sprawą w CEM26 jest regulacja docisku głowicy montażu do trójnogu. Po dociśnięciu śrób, które muszą być wcześniej lekko poluzowane, żeby można było regulować azymut przy PA, zmienia się błąd ustawienia na polarną. Temat ten był m.in. poruszany w tym wątku https://www.cloudynights.com/topic/759169-cem26-first-cloudy-night/

 

As a note, tightening the two screws on the side of the mount after adjusting alt/azi does affect slightly your alignment, be sure to screw gently one side, then the other. I am not also super comfortable that the same screws are used to hold the mount on the tripod and do the adjustment.. the screws are long enough not to go out (hopefully), but still. It's also probably why when tightening them the adjustments is not perfect and require what I would call "iterative tightening on each side"

 

Dlatego lekko dokręcam te śruby raz jedną, raz drugą i nie staram się dokręcać ich za mocno, ale może to błąd?

 

 

Link to comment
Share on other sites

 • 0
6 godzin temu, jewartom napisał:

...

Dlatego lekko dokręcam te śruby raz jedną, raz drugą i nie staram się dokręcać ich za mocno, ale może to błąd?

 

 

 

 

Patrz punkt 1 i 2 z mojego postu powyżej. Tego dociągania/luzowanie nie da się zrobić "na wyczucie" bo skąd byś miał mieć takowe. Łap za teleskop i próbuj pokręcić w osi dec w prawo-lewo - r-y-t-m-i-c-z-n-i-e-  jeśli usłyszysz klikanie to dociągnij jeśli nie i twardo siedzi to poluzuj. Małe ruchy imbusem ¼ obrotu to  jest bardzo dużo - ⅛ albo i 1/16 lepiej. Tak jest z każdą przekładnią ślimakowa. Ustawienie niewprawnej osobie może zająć i pół dnia bo to trochę proces iteracyjny typu "za luźno-za ciasno".

 

EDIT nie wiem jak jest w Twoim montażu ale przed kręceniem śrubami regulacyjnymi zwykle trzeba poluzować główne mocujące potem regulacja potem dokręcanie głównych potem sprawdzenie i tak w kółko aż do skutku.

Edited by Wiesiek1952
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.