Jump to content

WO Megrez FD 72 APO

Arturoo
 Share

Recommended Posts

Cześć i czołem!

Na sprzedaż leci Megrez 72 - dublecik z przerwą powietrzną. Podobno na fluorycie.

Pierwszym właścicielem chyba był Jarek76 potem kjacek a następnie Mariusz Psut.

Stan tuby ok, ale ma kilka odprysków. Mechanicznie wyciąg działa płynnie ale chyba jest do wymiany łożysko w mikroruchach- raz działa raz nie. Cały fokuser wyczyściłem i wyregulowałem ale pomogło na 4 noce i znów lipa, dlatego obstawiam że trzeba wymienić łożyska. Całe szczęście tuba nie ma metrowej ogniskowej więc można ostrość ustawiać większym pokrętłem, ja tak robiłem. Co do optyki to kilka paprochów w środku, zero rys.

Sama tuba służyła mi jako "grab and go", na statywie fotograficznym i głowicy wideo. I tu sprawowała się wyśmienicie. Dzięki temu przez ostatni rok był to teleskop którego najczęściej używałem z mojego zbioru.

Próbowałem też nią focić ale niestety na próbach się skończyło. Po za tym to dublet, więc o poważnych fotkach bez flattenera należy zapomnieć chociaż do nauki jest bardzo przyjemny.

Cena 1000zł

IMG_20220220_194206.thumb.jpg.f352cb12f6a232ce1b755a221c5361c5.jpgIMG_20220220_194154.thumb.jpg.890980fd91fc5f5e2ca55617c2b5547d.jpg

IMG_20220220_200601.thumb.jpg.03772acfb18a9f0ba8e7c0207ee17228.jpg

IMG_20220220_200544.thumb.jpg.95a9daf6717554b0f0d9668a94ba1164.jpg

20_22_32_lapl6_ap9_conv(1).jpg.d42bf07b30d29746b6d77c042584b59f.jpg

IMG_2726.thumb.JPG.d8897791abbedda9d609997032453cad.JPG

Ehem, ehem. Chyba jednak zostawię ten teleskop dla siebie...

A tak na poważnie to nie mam pojęcia co tam siedzi.

Jeden z poprzednich właścicieli pisał o fluorycie. Ale jakoś w to nie chce mi się wierzyć.

Bardziej bym obstawiał zwykłe ED.

Edited by Arturoo
literówka

Ta, siedzi tam na 99% ED, w odmętach internetów znalazłem archiwalną ofertę sprzedaży z zagranicznego sklepu i w opisie była mowa o ED.

Wrzucam również jakieś próbne fotki, przekonwenterowane z jednoklatkowych rawów jpg'i. Ekspozycje po 180 i 60sec. Trochę kuleje ostrość bo nie miałem bahtinowa jeszcze wtedy:

IMG_3208.thumb.jpg.b7e4b95c98e2b3259de23c8858640923.jpgIMG_3288.thumb.jpg.53640369cc9c67a21ac7a80661d24df2.jpgIMG_3281.thumb.jpg.83bef39001c3a5e47a868fc1022ed4a5.jpgIMG_3274.thumb.jpg.eff272b8d59cd493bedffa694a2ab9a7.jpgIMG_3293.thumb.jpg.6a5da209ea58d8ec1e82dbfd20ac2399.jpgIMG_3291.thumb.jpg.b1ea214e17d3b4204d4e28272bcaf583.jpg

Niestety William Optics nigdzie nie podał informacji jakiego typu szkło zastosował w tym konkretnie modelu, ktorego też jestem właścicielem od nowości. Ludzie różnie piszą, flupryt, FPL53, ED. Refraktorek jest solidnie wykonany, na optykę nie ma co narzekać, do wizuala bdb, do fotografii trzeba dokupić flattener i mamy super wyjazdowy sprzęcik. 

Edit: najprędzej jest, to jednak szkło ED

extra-low-dispersion glass (ED glass)

Edited by Amper
  • Like 2

The NEW Megrez 72 FD Doublet APO with DDG Focuser Integration (...)

Lens Design
- ED glass doublet air-spaced, in CNC machined ultra-high precision lens cell.

9 godzin temu, Arturoo napisał:

Wrzucam również jakieś próbne fotki, przekonwenterowane z jednoklatkowych rawów jpg'i. Ekspozycje po 180 i 60sec. Trochę kuleje ostrość bo nie miałem bahtinowa jeszcze wtedy:

Masz do niego flattener? W jakiej cenie?

Nie mam flattenera. Zdjęcia to sórówka bez obróbki, bez flattenera i tak jak pisałem wydaje mi się że jest jeszcze pole do poprawy z ostrością bo wtedy nie miałem bahtinowa.

Witam.

Byłem drugim właścicielem tego Megreza.Do zabawy w astrofoto konieczny jest flattener. Cieszę się,że ten Megrez krąży po giełdzie i co jakiś czas zmienia właściciela.Sprzedałem go wyłącznie z powodów osobistych tak jak cały setup.Co do jakości optyki , to zawsze byłem przekonany,że posiada szkło FD ( fluorytowe). Nawet kolega,który również posiadał identyczny model zachęcał mnie informacją o szkle FD,a tu taka (nie)miła niespodzianka,że to zwykłe ED.

Pozdrawiam

P.S Jedno z wielu zdjęć wykonane tym obiektywem.

MgawicaMotyl.jpg..jpg.dcf130e8423798dd60e2105a22d0fda9.jpg

Edited by Jarek76

Tak sobie nazwali FD - Fluorite Doublet. Nie róbmy sobie żartów, że w obiektywie jest syntetyczny fluoryt rodem z dubletów: Takahashi, Vixena czy Celestrona robiony przez Canon Optron. Jeśli już to szkło fluorytowe a'la FPL 53 czyli np. takie jak właśnie w EDkach od SW, Oriona... itp. ale najpewniej to FPL 51.
Nawiasem mówiąc też miałem ten refraktorek - po kjacku, bardzo mnie urzekł jako teleobiektyw do połączenia z lustrzanką - robił bajeczne fotki ziemskie (bez flattenera).

Edited by arek_ilawa_olsztyn
  • Like 2

Mam takiego WO. Ten refraktor produkowany na Tajwanie i jego klony (np. Lacerta 72/432 ED ) według specyfikacji jest na FPL-53. Oczywiście nie jest to klasyczny obiektyw fluorytowy, jednak daje bardzo dobre obrazy. 

• Like 3

• 2 months later...

Mimo wielu zainteresowanych teleskop nie znalazł jeszcze nowego właściciela.

A więc obniżka - 950zł

• 2 weeks later...

Teleskop sprzedany. Trafił w dobre ręce po sąsiedzku. Będzie wykorzystywany pod astro foto. Z niecierpliwością wyczekuje pierwszych zdjęć. 

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 56 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.