Skocz do zawartości

Asi 482 mc Cooled DIY ngc 2244


Maro21

Rekomendowane odpowiedzi

masz może zdjęcia, jak podłączyłeś paltrier i jaki jest styk z sensorem?

Część kamer od asi, które nie są chłodzone, mają płytki drukowane przygotowane tak, że tył sensora jest otwarty i paltierem można bezpośrednio sensor dotknąć, co da najlepszy rezultat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerki nie rozbierałem ( jest na gwarancji), ale widziałem rozebraną asi 120 u Hamala(taka sama obudowa) i tuleja na gwin 3/8 cala dotyka matryce przez termopad ( taki coldfinger) ,  po wypełnieniu gwintu folią aluminiową poprawiłem przewodzenie temperatury. Płytka Peltiera 40x40 mm chłodzi całe plecy kamery . Będę zmieniał płytkę  to zrobię fotkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Maro21 napisał:

cala dotyka matryce przez termopad ( taki coldfinger)

To jest najlepsze rozwiązanie. Wtedy spokojnie mógłbyś dać mniejszy paltier, który nie zjadałby ci tyle prądu a chłodziłby o wiele lepiej.

Masz jakiś czujnik temperatury, który by ci chłodzenie wyłączał, jak osiągnie temperaturę, czy chłodzisz na 100% na razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maro21 Wygląda na to że obaj wpadliśmy na podobny pomysł schładzania kamer ASI :) Też coś podobnego dobudowałem do mojej planetarki ASI 224MC, żeby sprawdzić czy to zadziała. Ponieważ chłodzenie zdaje egzamin, więc przejrzałem ofertę  kamer ASI w przystępnej cenie i mój wybór również padł na Asi 482MC. Co do peltiera to mój jest identyczny i pobiera ponad 4A prądu z zasilacza 11V. Ja myślę dać po prostu przetwornicę Step Dawn i ustawić na niej napięcie około 8V, co obniży jego pobór prądu. Jak to nie zadziała, to kupię  słabsze ogniwo np. 3A 12V. Poniżej darki 300s z gainem 300 i 200. Z zatkaniem (wypełnieniem) otworu na gwint filtrowy to dobry pomysł. Można nawet tam włożyć kawałek pręta miedzianego.

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.jpg

capture-20220210-220949.jpg

IMG_8309 fb.jpg

IMG_8310 fb.jpg

IMG_8311 fb.jpg

IMG_8312 fb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem termostat za chyba 30 zł , dzisiaj przyjdą mniejsze peltiery , zobaczymy co wyjdzie . Fajnie , że ludziska wpadają na pewne pomysły niezależnie od siebie . Potrzeba matka wynalazku . A swoją drogą to masz zdecydowanie lepszy spadek temperatury . Jestem ciekaw jak tego dokonałeś. 

Edytowane przez Maro21
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem identyczna metodę do chłodzenia swojej Asi 178MM. Niestety musiałem zrezygnować z chłodzenia z powodu pogorszenia jakości obrazu spowodowanymi drganiami wentylatora przenoszonymi na obudowę. Nie pomagała zmiana wiatraka czy próba zamontowania na elastycznych podkładkach. Asi 178MM ma mały pixel co przy moim teleskopie 150/750 powodowało istotne obniżenie jakości. Może przy kamerze z większym pixelem nie będzie to tak dokuczliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Maro21 napisał:

Zamówiłem termostat za chyba 30 zł , dzisiaj przyjdą mniejsze peltiery , zobaczymy co wyjdzie . Fajnie , że ludziska wpadają na pewne pomysły niezależnie od siebie . Potrzeba matka wynalazku . A swoją drogą to masz zdecydowanie lepszy spadek temperatury . Jestem ciekaw jak tego dokonałeś. 

Nie wiem czy zastosowałeś pastę silikonową termoprzewodzącą, bo w twoim opisie tego nie ma. Taką pastą dokładnie posmarowałem obie strony peltiera, blachę dociskającą peltier do kamery i styk blacha-radiator. Co do pomysłu z chłodzeniem tej kamery to wpadł mi  to do głowy jak tylko wyjąłem ją z paczki i dokładnie obejrzałem. Te cztery otwory z tyłu (od razu stwierdziłem że to M4, a nie jakiś gwint calowy)  aż się prosiły żeby przykręcić chłodzenie, a ponieważ miałem w domu ogniwo, to je przymierzyłem czy tam się zmieści :) Zamówiłem teraz krótszy dowetail, żeby można było obracać całość w celu ustawienia kadru. A, jeszcze jedno, jak docinałem  w piwnicy te pierścienie  aluminiowe, to spaliła mi się szlifierka i wyszło z niej tyle dymu, że zasmrodziłem dwie klatki schodowe :) Aż sąsiad przybiegł zobaczyć czy się nie zapaliła jakaś piwnica. Dobrze że nie wezwał straży pożarnej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robert Dąbek napisał:

Ja stosowałem identyczna metodę do chłodzenia swojej Asi 178MM. Niestety musiałem zrezygnować z chłodzenia z powodu pogorszenia jakości obrazu spowodowanymi drganiami wentylatora przenoszonymi na obudowę. Nie pomagała zmiana wiatraka czy próba zamontowania na elastycznych podkładkach. Asi 178MM ma mały pixel co przy moim teleskopie 150/750 powodowało istotne obniżenie jakości. Może przy kamerze z większym pixelem nie będzie to tak dokuczliwe.

Wiatrak można zasilać z niższego napięcia, na przykład z 9V czy nawet 8V. Zmniejsza się wtedy nieznacznie jego efektywność, ale też całość pracuje spokojniej, ciszej i są mniejsze drgania. Coś takiego zastosowałem kiedyś w moim wiatraku chłodzącym procesor komputera. Przy mało obciążonym systemie wiatrak był wyłączony, a jak wzrastała temperatura radiatora to się załączał na napięciu 9V. I to wystarczyło, bo chłodzenie było wystarczające, a miałem ciszę w pokoju. Współczesne kompy mają już chyba taką automatykę wbudowaną przez producenta, bo to można usłyszeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wsadziłem 2a peltiera z pastą termoprzewodzącą , ale   zamarzł mi filtr w kamerce . Próby z termostatem niestety nie wyszły pozytywnie z powodu zbyt dużej sondy temperaturowej . Walczę dalej , spróbuję z e ściemniaczem led . Kilka prób m46 15x 30 s filtr cls ccd i crop (bo zamarzł częścowo filtr )z m42 70x30s.

m42fotocrop.jpg

m46foto.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Warto pamiętać, że ogniwa peltiera można stopniować i dzięki temu uzyskać większy gradient temperatury. Warto użyć dwóch ogniw o mniejszej mocy niż jednego, ponieważ często dochodzi do sytuacji, że nie jesteśmy w stanie poprawnie odprowadzić ciepła i ograniczać prądu, co skutkuje tylko chwilowym schłodzeniem a następnie rozgrzewaniem całości układu. 

Zresztą wydaje mi się, że większość kamer Asi ma właśnie dwustopniowe ogniwa peltiera i jak się przyjrzymy, to wcale nie pobierają dużo prądu, co świadczy, że nie są tam zastosowane potworki na 5A ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.