Skocz do zawartości
  • 0

Porównanie matryc Pentax K50 i Nikon 5200


patzkyy

Pytanie

Dzień dobry,

zaczynam kompletować poważniejszy zestaw (niż mam obecnie) do astrofotografii DSO. Posiadam DSLR Pentax K50, ale mam też dostęp do Nikona D5200. Szykuję się do kupna Samyang 135mm f2.0, na razie skłaniam się do wersji dla Nikona. Potrzebuję potwierdzenia czy dobrze myślę, że matryca w Nikonie znacznie lepiej nadaje się do astrofotografii. Załączam screeny z photonstophotos. Docelowy montaż raczej HEQ5 PRO. Z optyki później pewnie coś w stylu ED72/80.

 

Pentax K50 powyżej ISO 800 skaluje więc właściwie sensowne ISO w nim to marny przedział 400-800. Dodatkowo występuje w nim dużo większy read noise.

 

Czy dobrze myślę, że matryca w Nikonie będzie znacznie lepsza i powinienem kupić wersję obiektywu dla Nikona?

pentax_nikon.jpg

pentax2.jpg

pentax3.jpg

Edytowane przez patzkyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pentax-y ogólnie modyfikują, odszumiają rawy robią sieczkę na wyższych iso. Dodatkowo ten ma niesymetryczny filtr AA, poziom bias w zerze (z resztą podobnie jak przytoczony Nikon). To nie są dobre sprzęty do astrofoto. Jednak odpowiadając na pytanie, to ciężko stwierdzić, bo np. Według testów z optyczne.pl Pentax ma na iso 1600 mniejszy szum niż na iso 800 (przez działanie innych parametrów odszumiania). Nie wiem też, czy nie zjada gwiazd jak bezlustra sony na dłuższych czas po aktualizacjach, czego nikon chyba nie zaimplementował. 

 

Dobrze by było sprawdzić oba sprzęty na jednym teleskopie, może znajomego i sprawdzić, który ostatecznie da lepszy efekt. 

Edytowane przez Pozmakit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

..."zjadanie gwiazd" to chyba jednak specyfika części korpusów Sony. Z tą sieczką na wyższych ISO z Pentaxów, to polemizowałbym, nawet jeśli są jakieś manipulacje, to robione z głową. Akurat ta 16 MP matryca Sony która była np. w K-5/K-50 całkiem ładnie "się starzeje" i dopiero wyraźnie od niej nowsze matryce 24 MP (APS-C) ją wyraźnie przegoniły.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, zgadzam się. Jak na Pentax-a, to K-50 pod względem manipulacji nie jest tragiczny. Natomiast i tak nieładnie producent robi, że używa agresywnych algorytmów mimo ustawienia opcji "odszumianie wyłączone".

No ale to taki wątek poboczny. Co do głównego, to jak pisałem wyżej trzeba sprawdzić doświadczalnie w takich samych warunkach co wypadnie lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.