Skocz do zawartości

Powrót do astronomii i nowa lornetka


tyda

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, barti1972 napisał:

 

BTW, ten Optricon 20x80 to ponoć czarny koń. Na CN forum miał także test i świetnie wypadł. Nie polecałem go, bo w Polsce chyba nie do kupienia.

Podobno jest dostępna w przynajmniej jednym polskim sklepie ale cena w przeciągu ostatnich tygodni wzrosła do 950 zł .

Edytowane przez Qrczak99
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooop dobra, widzę że dyskusja się rozkręciła. Chyba dozbieram trochę pieniędzy i zdecyduję się na jakiegoś porządnego 15 x 70, bo te parametry dość mnie intrygują, a na pewno chcę większe powiększenie. Może nawet uda mi się kupić tą Deltę Optical Sky Guide? Bardzo dziękuję za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyda, koledzy dobrze radzą. Sam mam SkyMastera 15x70 i powiem krótko

-lorneta 15x70 to ogólnie świetne parametry, skok możliwości względem 10x50 bardzo duży; powiększenie chyba optymalne dla tej średnicy/apertury (źrenica wyjściowa, pole widzenia); 25x70 to jest kompletny przerost formy nad treścią w tym względzie

-kup coś lepszego o tych parametrach (15x70), SkyMaster oprócz innych wad jest b. nietrwały, szybko straci kolimację; mój już prawie nie nadaje się do użytku; widzę po ostatnim Twoim poście, że zmierzasz w dobrą stronę, tak trzymaj

-lorneta 15x70 to sprzęt na statyw, raczej wysoki i solidny; przy czym raczej nie znajdziesz takiego, by zawsze dało się obserwować na stojąco, jeśli obiekt jest naprawdę wysoko; składany stołeczek wędkarski jest tu konkretnym rozwiązaniem; wymagania co do statywu są jeszcze rozsądne dla 70-tki, powieszenie większej lornety (np. 20x80) to już trudniejsza sprawa

-ale: 15x70 da się też użyć z podparcia na łokciach w pozycji leżącej; wygodna ławka  (czymś wyścielona) lub leżak (inna rzecz, że SkyMaster jest b. lekki jak na 70-tkę)

-jako lornetka podróżna 15x70 może być brana pod uwagę tylko, jeśli jedziesz gdzieś na stacjonarny pobyt, przy ciągłym przemieszczaniu się lub podróży z małym bagażem odpada; zdarzyło mi się raz zabrać SkyMastera na spływ kajakowy (w wodoszczelnym worku), statyw kombinowałem z gałęzi; jako sprzęt stricte podróżny zdecydowanie 10x50, 11x56 itp.; da się takie lornety nosić nawet po górach w plecaku, za młodu nawet 15x60 zaliczyła ze mną góry Turcji i Ukrainy, ale szybciutko przesiadłem się na 50-tkę

Pozdrawiam

-J.

PS. Co do teleskopu: przyczyna problemów może leżeć zarówno po stronie niedoświadczonego użytkownika, rozgryzającego sprzęt samotnie, jak i po stronie badziewności samego taniego sprzętu lub (uwaga! uwaga!) nieodpowiednich warunków eksploatacji sprzętu/jego doboru do tychże warunków. Wszystkie te czynniki potrafią wygenerować absolutnie zniechęcające problemy. Dlatego znajdź, co to był za model, jak wyposażony (montaż, okulary, szukacz) i jak był eksploatowany (podwórko, balkon, noszenie po schodach, co próbowałaś obserwować nim itp.). Może da się te problemy rozwiązać (z wymianą sprzętu lub nie). Pewnych rzeczy lornetka, nawet bdb. nie pokaże. Warto mieć jedno i drugie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2022 o 17:13, tyda napisał:

Ooop dobra, widzę że dyskusja się rozkręciła. Chyba dozbieram trochę pieniędzy i zdecyduję się na jakiegoś porządnego 15 x 70, bo te parametry dość mnie intrygują, a na pewno chcę większe powiększenie. Może nawet uda mi się kupić tą Deltę Optical Sky Guide? Bardzo dziękuję za pomoc :) 

Nie nie - chciałaś napisać, że kupisz minimum Deltę Sky Guide, a może nawet model eXtreme, który w zasadzie jest docelową dużą i tanią lornetką do astro. Szczególnie jeśli wyposażysz się w filtry CLS czy UHC (w okularach lornetki są specjalne gwinty na filtry)

Celestrona z serii Skymaster nawet nie rozważaj - to jak nakbyś chciała kupić samochód i napaliła się na przerdzewiałe Tico po dachowaniu. SkyMaster (poza wersją 100mm) to lornetki tragicznie niskiej jakości, potwierdzi to każdy, kto poza Celestronem miał także do czynienia z prawdziwą, solidną lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Nie nie - chciałaś napisać, że kupisz minimum Deltę Sky Guide, a może nawet model eXtreme, który w zasadzie jest docelową dużą i tanią lornetką do astro. Szczególnie jeśli wyposażysz się w filtry CLS czy UHC (w okularach lornetki są specjalne gwinty na filtry)

Celestrona z serii Skymaster nawet nie rozważaj - to jak nakbyś chciała kupić samochód i napaliła się na przerdzewiałe Tico po dachowaniu. SkyMaster (poza wersją 100mm) to lornetki tragicznie niskiej jakości, potwierdzi to każdy, kto poza Celestronem miał także do czynienia z prawdziwą, solidną lornetką.

Innymi słowy jeśli nie masz kilku tysięcy złotych na lornetkę plus kolejny tysiąc na statyw i podobnej kwoty na głowice zapomnij o obserwacji nieba :) . Udało się zniechęcić kolejną osobę do astronomii .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Qrczak99 napisał:

Innymi słowy jeśli nie masz kilku tysięcy złotych na lornetkę plus kolejny tysiąc na statyw i podobnej kwoty na głowice zapomnij o obserwacji nieba :) . Udało się zniechęcić kolejną osobę do astronomii .  

Wręcz przeciwnie - liczę że kolejną osobę uchroniłem przed wtopieniem w tandetę. Szybka kalkulacja co jest lepszym zakupem: Celestron SkyMaster za 600zł, który po 3 latach frustracji wyląduje w kosztu (koszt 16,67 zł/miesięcznie za obcowanie z plastikową tandetą) czy Delta Optical eXtreme 15x70 za 2000 zł, która służyć będzie z powodzeniem przez 15 lat (koszt 11,11 zł/miesiąc za obcowanie z solidną lornetkąz zupełnie innej półki jakościowej)

Edytowane przez Marcin_G
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2022 o 17:13, tyda napisał:

Chyba dozbieram trochę pieniędzy i zdecyduję się na jakiegoś porządnego

To ja jeszcze włożę kij w mrowisko:-)

tyda po pierwsze to dobrze ,że jesteś.... bo to taki zdominowany przez mężczyzn sektor:-)

Pomyśl o lornetce z IS, dla mnie to objawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcin_G napisał:

Wręcz przeciwnie - liczę że kolejną osobę uchroniłem przed wtopieniem w tandetę. Szybka kalkulacja co jest lepszym zakupem: Celestron SkyMaster za 600zł, który po 3 latach frustracji wyląduje w kosztu (koszt 16,67 zł/miesięcznie za obcowanie z plastikową tandetą) czy Delta Optical eXtreme 15x70 za 2000 zł, która służyć będzie z powodzeniem przez 15 lat (koszt 11,11 zł/miesiąc za obcowanie z solidną lornetkąz zupełnie innej półki jakościowej)

Ale najpierw trzeba mieć wolne 2000 na DO Ex plus kolejne 1000 na statyw  :) .

Miałem SM 15x70 i nie zniechęcił mnie do obserwacji a wręcz przeciwnie. Dosyć szybko odkryłem jednak ,że powiększenie 15x nie jest dla mnie i pozbyłem się lornetki. Osoba której sprzedałem lornetkę jest z  niej bardzo zadowolona.

Po za tym policzmy na szybko . SM 15x70 kosztuje około 350... 400 złotych plus statyw około 150 . Po roku można lornetke sprzedać za około 250 złotych, podobnie statyw za około 50 złotych. czyli mamy 500 - 300 = 200 . Tyle tracimy przy sprzedaży . 

Od jakiejś lornetki trzeba zacząć i SM 15x70 nie jest az tak zły na początek. A kolimować trzeba nawet lornetki kupione  za 2000 i 10 000 :)

Natomiast wspomniana na początku wątku lornetka SM25x70 zbiera bardzo dobre opinie ale wśród obserwatorów samolotów :) 

Najgorszym możliwym wyborem jest rezygnacja z patrzenia w niebo z przyczyn ekonomicznych .

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten Optricon 20x80 jest gdzieś za 950 zł, to skusiłbym się, bo 20x to już coś.

 

Natomiast jeśli to ma być naprawdę podróżna lornetka do torby, to polecę coś mało znanego, ale dostępnego w Polsce: Orion Mini Giant 15x63 Made in Japan.

Cena 1179 zł i waga tylko 1,14 kg. Dla porównania DO 15x70 to aż 2,7 kg. Zasięg gwiazdowy będzie prawie ten sam.

Model stary, ale wciąż chyba produkowany i to w Japonii. Tutaj recenzja na CN i na sąsiednim polskim forum.

Sam myślałem o niej, bo szukałem kiedyś właśnie lekkiej lornetki z dużym powiększeniem. Jednak przyszła większa kasa i kupiłem Nikona 16x56.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Qrczak99 napisał:

Osoba której sprzedałem lornetkę jest z  niej bardzo zadowolona.

Bywa i tak. Są osoby przekonane, że Polonez to prestiżowa, bezpieczna i nowoczesna limuzyna.

 

Wszystko jest kwestią co wyznacza poziom poprzeczki. Jeśli Celestron "himself" to można uznać, że to super sprzęt.

Jeśli zaś poprzeczkę wyznaczają topowe modele renomowanych producentów (z takimi obcuję najchętniej) to SkyMaster nie sięga nawet poziomu lornetek słabych.

Ale trzeba o tym wiedzieć.....

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, barti1972 napisał:

[...]

 

Natomiast jeśli to ma być naprawdę podróżna lornetka do torby, to polecę coś mało znanego, ale dostępnego w Polsce: Orion Mini Giant 15x63 Made in Japan.

Cena 1179 zł i waga tylko 1,14 kg. Dla porównania DO 15x70 to aż 2,7 kg. Zasięg gwiazdowy będzie prawie ten sam.

[...]

 Nic nie ujmując b. zacnej serii lornet Orion MiniGiant, polecanie 15x63 o wadze prawie 1.2 kg jako lornetki podróżnej to lekkie nieporozumienie (do pewnego stopnia, zależy o jakiej podróży mówimy).

 Po pierwsze, 15x jednak wymaga statywu. Tzn. da się zerkać bez, ale komfort i skuteczność takich obserwacji mizerna. Po drugie, gabaryty i waga tej lornety zniechęcają do zabierania jej samej w podróż z lekkim bagażem, a do tego statyw jeszcze, brr... Wiem, bo robiłem jedno i drugie (względnie za młodu). Moją pierwszą lornetką astro był dziadowskiej skądinąd jakości Bresser Saturn 15x60, 1.2kg. Stabilnie w rękach dawała się utrzymać kilka sekund. Na wypadach za miasto używałem jej z podparcia na łokciach o dach auta, potem ze statywu. Najlepsze, że zabierałem ja też przez pewien czas (bez statywu) na wielodniowe wędrówki w góry -Turcja, Ukraina, Polska. Widok M31 z hali pod Vercenik Dagi pamiętam do dziś, podobnie jak to, że nie umiałem rozpoznać świetnie widocznej wśród gwiazd M15 , leżąc koło wielkich cedrów pod Tahtali Dag :original: Ale szybko mi przeszło, bo była na to za wielka, pakowanie jej oraz noszenie były koszmarem. Zastąpiła ją 10x50, a w obserwacjach niedaleko-wyjazdowych (tj. wypady za miasto) także omawiany tu SkyMaster 15x70.

Oczywiście, jak ktoś jedzie na wakacje na stacjonarny pobyt, to ani 60-tka, ani 70-tka i statyw nie są problemem, więc lepiej pójść na całość w 70 mm, jeśli budżet pozwoli. Ale jak już kupować lornetkę 60 mm, to bym raczej wybrał taką 12x60 czy 11x60 - będzie bardziej uniwersalna, z opcją w miarę sensownego użycia bez statywu. Na bardziej wędrowne wypady to 50-tka, 56-tka to maks. moim zdaniem. Tym bardziej, że 10x50 jeszcze się nada dodatkowo jako lornetka turystyczna ogólnego użytku, do przyrody i krajobrazów. Każda większa za dnia nie opuści plecaka lub zostanie na kwaterze. A i tak 50-tka sama w sobie nie jest optymalna jako dzienna lornetka turystyczna ze względu na swoje gabaryty i wagę. Bardzo trudno ją nosić na wierzchu, więc jest wyjmowana na postojach od wielkiego dzwonu - 30-35 mm są bardziej poręczne w tej roli. Do astro zdecydowanie za małe, choć są i tacy, co się sprzętem 30-40 mm bawią w nocy.

 Na marginesie: zdarzyło mi się raz w Gorcach oglądać niebo 25 mm kompaktem, bo nie miałem przy sobie nic większego, a tu akurat cudem zrobiła się pogoda. Ten sam kompakt (10x25) pozwalał na dostrzeżenie protuberancji słonecznych zza krawędzi Księżyca podczas fazy całkowitej zaćmienia Słońca.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.