Jump to content

m51


Recommended Posts

1 godzinę temu, lagata1 napisał:

42 x 260 sekund, taka sama ilość dark,bias oraz flat, sprzęt jak w stopce bez zmian - pierwszy tak długi guiding w moim wykonaniu ( niestety warunki znowu dawały w tyłek i wciąż czekam na prawdziwie krystaliczne niebo :(  )

nowy 3a warstwa astropolis.jpg

A czym to, smartfonem?

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
9 minut temu, wampum napisał:

A czym to, smartfonem?

to czekam na twój smartfon ;) moje zdjęcie i moja rozdzielczość 

Edited by lagata1
Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, lagata1 napisał:

to czekam na twój smartfon ;) moje zdjęcie i moja rozdzielczość 

Smutno to mówić, ale takimi tekstami ludzi tu odpychasz i dzialasz przeciw sobie.

 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Sory.

Wiem, że jestem "Pan przypierdolek" ale już tak mam, po prostu w tym świecie obłudy, nygustwa i byle jakości staram się aby chociaż w hobby ludzie byli w miarę rzetelni. Jak widzę fajne zdjęcie (tylko przykład), i ktoś wypisze jakieś zdania (czyli ma czas aby to zrobić) no to aż się prosi o pełną informację. Skoro już piszesz jakieś dane to napisz konkretnie. W tej chwili to wygląda tak (dla mnie) - kupiłem auto, ma 4 koła i kierownicę! - no informacja jakaś jest, tylko jej przekaz jest żadny. Teraz widzę w stopce że to SCT? czyli tym wersja pewnie z redutkorem, no właśnie o to chodzi, czemu ja i inni mają się domyślać.....

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, lagata1 napisał:

polecam korzystanie z komputera jak ja  :)  

 

Trochę to takie "U mnie działa" - ja też korzystam z komputera i żadnej stopki nie widzę. I szczerze mówiąc nie chcę szukać - chcesz być usłyszany, zadbaj o jakość swoich postów.

Edycja posta i dodanie brakujących informacji kosztowałaby Ciebie mniej energii, niż te trochę aroganckie (tak je odbieram) odpowiedzi.

 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Jak na początek, to ocena pozytywna! Nie zrażaj się!!!

Nie przesadzaj z saturacją i pamiętaj, że sprawdzenie kolorów z jakąś fotką referencyjną to nie przestępstwo ;)

Oczywiście problemy z osiowością są dla Ciebie na pewno widoczne, ale to kwestia pracy nad sprzętem, a to przychodzi z czasem.

Ważne że próbujesz i coś masz już zrobione.

Rok, dwa i będziesz się cieszyć z bardzo ładnych fotek.

:Beer:

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
8 godzin temu, Andrzej Lach napisał:

 

Trochę to takie "U mnie działa" - ja też korzystam z komputera i żadnej stopki nie widzę. I szczerze mówiąc nie chcę szukać - chcesz być usłyszany, zadbaj o jakość swoich postów.

Edycja posta i dodanie brakujących informacji kosztowałaby Ciebie mniej energii, niż te trochę aroganckie (tak je odbieram) odpowiedzi.

Są aroganckie bo taką stąd wyniosłem naukę będąc tak samo traktowanym przez niektóre tutaj osoby i na tym proponuję zakończyć polemikę w tej kwestii bo dalej się do niej nie odniosę. 

Cały czas robię tym samym sprzętem od roku, sct 150/1500 z korektorem,eq5 i fuji xt20 niemodowany, już mi się nie chcę tego pisać w kółko i po to opisałem to w stopce - jeśli ktoś chce to zobaczy to na kompie będąc jakoś bardziej zainteresowany moim zdjęciem - a może też i zapytać bo ja np tu ludzi pytam co robili i jak jeśli nie podali sami. Finito.

Piotrek L. gwiazdy mam przesaturowane i w wolnej chwili coś tam z nimi powalczę na starnecie, masz oczywiście rację - co masz dokładnie na myśli pisząc o osiowości ? 

I tak, próbuję, to jest mój może 3 guiding, a jak znajdę m51 z poprzedniego roku to tu wstawię i widzę jakiś progres co mnie cieszy personalnie, coś już mam cyknięte - a wbrew pozorom krytykę doceniam która jest konstruktywna.

Zniechecających docinek nie lubię, ale zbierasz to co zasiewasz - to w kwestii jeszcze chorej polemiki.

Edited by lagata1
Link to comment
Share on other sites

Tak wygląda Twój post w mojej przeglądarce (desktop) - może to problem silnika forum lub moje gapiostwo, ale naprawdę nie wiem gdzie znaleźć stopkę :)

Ale to tak bardziej FYI - całość nie warta dalszej dyskusji.

 

452150151_Zrzutekranu2022-03-7o17_31_23.thumb.png.c5f00631db6d49e6b8b054e6fa2935b0.png

Link to comment
Share on other sites

Może spróbuj fotometrycznej kalibracji kolorów? 
Przy mniejszych obiektach raczej celowałbym w krótsze czasy przy takim setupie. Mniej wyciągniesz z tła, ale za to ostrzejsze. 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.03.2022 o 17:26, lagata1 napisał:

...co masz dokładnie na myśli pisząc o osiowości ?

Mocując aparat do teleskopu zdarza się, że matryca nie jest idealnie prostopadle do osi optycznej teleskopu (złączki, kolimacja teleskopu).

U Ciebie są różnie pojechane gwiazdki, a przy błędach guidingu było by to samo w każdej części kadru.

 

1.jpg.c6e989afefd89185c758401bbd6556ae.jpg

 

 

2.jpg.b5539b8a63b983c10be9fdcb434c5a70.jpg

 

Nie wiem jakimi obiektywami dysponujesz, ale może warto by było żebyś spróbował coś dopasować o ogniskowej do 200mm, co z guidingiem mogło by dać Ci więcej z satysfakcji.

Szerokie kadry też są fajne i łatwiejsze do opanowania.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.