Skocz do zawartości
  • 0

Dziesięsioletni 8" Newton vs refraktor 150mm do obserwacji DS


GrzesiekX

Pytanie

Hejka. Mam staruszka GSO 8"1200 i niestety po remoncie troszkę się zakurzył. Jakoś nie mogę się zmusić do umycia go. Za ciężko wypracowaną zgodą żony dostałem zielone światło na zakup czegoś nowszego. A że jedno lustro w domu już jest i nie ma u mnie chętnych do konserwacji i ciągania mebla to pomyślałem nad jakimś sporym refraktorkiem. Niestety, nie mogę znaleźć jakiegoś konkretnego porównania miedzy lustrem 8" a soczewką 150/152mm. Ma ktoś takie doświadczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
16 godzin temu, wojt0000 napisał:

Pamiętaj że refraktor to F5, newton to F6. W newtonie wystarczy przyzwoity erfl, w refraktorze już trzeba celować minimum w  ESy co niestety kosztuje. 

Moim zdaniem jeżeli nie chcę Ci się wystawić na podwórko newtona co trwa minutę to daj sobie spokój ;)

Refraktor na pewno będziesz składać dłużej. Gabaryty refraktora też są "złudne" bo dochodzi montaż i tu az4 na stalowych nogach to takie minimum a małe to to nie jest  :)

Dodatkowo w refraktorze już planet nie pooglądasz, w newtonie bez problemu. 

Zaletą refraktora jest jego natychmiastowa gotowość do działania i kontrast wynikający z braku obstrukcji. Jeżeli chodzi o resztę, to moim zdaniem newton wygrywa  :)

 

To nie jest prawda....jak ktoś ma podwórko to może i tak, wyturlać dobsona jest prościej, aczkolwiez znam takich, którzy wolą wziąć tubę  na ramię montaż AZ w rękę. W każdym innym przypadku (przejazd autem), blok mieszkalny, balkon etc. tuba + AZ jest dużo bardziej mobilny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, GrzesiekX napisał:

A na DSach też była ? Czy sprawdziłeś tylko na plenerze ? Równoważny produkt SW też chyba nie ma mniejszej...

Aberacja chromatyczna zawsze będzie w jasnych achromatach na bardzo jasnych obiektach. Nigdy nie jest widoczna na DSach. To nie jest sprzęt planetarny. Chyba, że przesłonimy aperturę ze wszystkimi konsekwencjami tego ... 

 

Moim zdaniem nie warto ładować się w układ z Petzwalem. Dodatkowe szkło po drodze, zysk żaden. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, wampum napisał:

To nie jest prawda....jak ktoś ma podwórko to może i tak, wyturlać dobsona jest prościej, aczkolwiez znam takich, którzy wolą wziąć tubę  na ramię montaż AZ w rękę. W każdym innym przypadku (przejazd autem), blok mieszkalny, balkon etc. tuba + AZ jest dużo bardziej mobilny...

Święte słowa. Właśnie należę do tej drugiej grupy. Mimo wszystko z Dobsonem i grubą rurą niutka gorzej się wyrabiać na klatce. A o mijaniu z sąsiadem (sąsiadką :P ) nie wspomnę.

 

7 godzin temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

na plenerze, Księżycu, Jupku, jasnych gwiazdach...

Do tego mam ED. Piszę że chodzi mi o ciemniejsze większe obiekty.

 

20 godzin temu, kjacek napisał:

Miałem kiedyś starego SW 150/750 i nowego AR-152S 760 obok siebie. 

Zostawiłem sobie SW 150/750. Obraz był po prostu nieco przyjemniejszy w odbiorze, tuba była krótsza i lżejsza. 

A pole było tak samo płaskie w obu teleskopach. 

Czyli mgławice galaktyki będą nawet jaśniejsze w SkyWatcher z powodu braku Petzvala ? A jak z towarzyszącymi każdej obserwacji gwiazdkami ? Różnica w aberracji była jakaś wyraźna w obu teleskopach ?

 

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, GrzesiekX napisał:

Czyli mgławice galaktyki będą nawet jaśniejsze w SkyWatcher z powodu braku Petzvala ? A jak z towarzyszącymi każdej obserwacji gwiazdkami ? Różnica w aberracji była jakaś wyraźna w obu teleskopach ?

Nic takiego nie napisałem. Różnica jest niezauważalna gołym okiem. Jedynie jest nieznaczna różnica w powiększeniu ze względu na ogniskowe. 

Aberacja w obu podobna, to jasne achromaty. Gwiazdy punktowe w obu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, GrzesiekX napisał:

Czyli skoro nie widać różnicy to po co mocować się z większym ? Duża różnica w długości jest między nimi ? W delcie podają długość tuby 650mm. Ale to chyba bez odrośnika ?

No ja nie mocowałem się długo z tym większym. Różnica jest spora. Odrośnik nie jest zdejmowalny z tego co pamiętam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, GrzesiekX napisał:

A mam jeszcze głupie (?) pytanie. Jest jakaś poważniejsza różnica między wspomnianymi refraktorami a TS AC 152/900 ?

Są 'plusy dodatnie i ujemne'. 

In plus: mniejsza aberka, lepsza jakość obrazu. 

In minus: długa, moim zdaniem bardzo niewygodna w użytkowaniu tuba. Wymagany mocniejszy montaż, bo długa tuba powoduje, że układ jest znacznie bardziej wrażliwy na wiatr niż w przypadku krótkiej tuby. 

 

Dłuższa ogniskowa, to większe powiększenie i mniejsze pole z tymi samymi okularami. 

 

Każdy sam musi ocenić, co jest dla niego bardziej istotne, co będzie zaletą a co wadą. Ja tylko pokazuję jak to wygląda z mojego punktu widzenia.

Ja nie lubię takich długich tub, uważam je za skrajnie niewygodne. 

Są jednak ludzie, którzy taki sprzęt sobie cenią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie odpowiem Ohara czy SW, Odpowiem inaczej.

 

152/900 TSa (https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2229_TS-Optics-6--f-5-9-Refractor---2-5--R-P-Focuser---Ohara--Japan--Objective.html) Jest, był i będzie achromatem. Nie zapominajmy o tym. Niemniej, jak bym stanął przed wyborem ten achromat czy inne obecne na rynku 6" achro, kupił bym TSa. 

 

Refraktor achromatyczny do obserwacji wizualnych można "ratować" filtrami dedykowanymi do redukcji wpływu aberracji chromatycznej, do astrofoto np. szerokimi Ha (35nm), fotometryczną V-ką lub wąskopasmowcami. Należy jednak pamiętać, że to trochę jak łykanie środków przeciwbólowych zamiast leczenia przyczyny. Obawiam się, że znakomita większość osób, które miały pod okiem lub matrycą duże APO uzna, że zakup takiego refraktora to nieporozumienie. Osoby które miały pod okiem duże newtony (12"+) również. 

 

Osoby które nigdy nie wyszły z niewielkich refraktorów (włącznie z APO) lub niewielkich newtonów (6-8") mogą być z przyzwoitego 6" achromatu bardzo zadowolone.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Hans napisał:

Nie zapominajmy o tym. Niemniej, jak bym stanął przed wyborem ten achromat czy inne obecne na rynku 6" achro, kupił bym TSa.

I to lubię. Konkretnie i na temat.

 

Przegapiłem... Ale bardzo przekonujące.

"Miałem SW 102/500, miałem SW 120/600 (jeździł ze mną na zloty w Stężnicy) miałem 127/635 - każdy z nich pod względem chromatyki zostaje sporo z tyłu na TS-em."

 

Dziękuję kolegom za cenne porady i poświęcony czas. Zobaczymy co uda się kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, GrzesiekX napisał:

Jak kupię... Na razie to chyba muszą go chyba ściągnąć. W TS mają na stanie ale w Astroshop mają lepszą cenę i chyba urlop. Mam gorszy zgryz. Żona dziwnie się na mnie patrzy !

Zrobi się Jej lepiej jak sprzedasz Newtona:emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, GrzesiekX napisał:

Jak kupię... Na razie to chyba muszą go chyba ściągnąć. W TS mają na stanie ale w Astroshop mają lepszą cenę i chyba urlop. Mam gorszy zgryz. Żona dziwnie się na mnie patrzy !

Z Astroshop dostalem tego TS'a w ciągu tygodnia. Może warto poczekać aż euro trochę ostygnie, bo cena w Astroshop uzależniona jest od kursu euro.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, Marcin_G napisał:

i od razu uciekaj!

 

Już chodzę przy ścianach. Moja żona dobiega do drzwi w 3 sekundy... :D

 

21 minut temu, Pawlik napisał:

Może warto poczekać aż euro trochę ostygnie, bo cena w Astroshop uzależniona jest od kursu euro.

  Nie znam się na kursach walut. Na razie idzie w dół. A obecnie to ustalenie czy wzrost/spadek będzie nie wydaje się podobne do gry w ruletkę ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, GrzesiekX napisał:

Nie znam się na kursach walut. Na razie idzie w dół. A obecnie to ustalenie czy wzrost/spadek będzie nie wydaje się podobne do gry w ruletkę ? 

Jeszcze niedawno, przed skokiem kursu euro kosztował 5200 zł, niby przy tej cenie teleskopu różnica nie duża ale zawsze to 2-3 stówy w kieszeni. Miałem Bressery, Sky Watchery i dla mnie ten TS to inna liga wykonania. Aberracja chromatyczna mniejsza, ale czy warta aż takiej różnicy w cenie to nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na razie spada. Co do jakości zakupów przyjąłem zasadę: "Jak już wiesz co chcesz kupić, kupuj na 2/3 swoich obecnych maksymalnych możliwości byś nie kupował 2x". Na razie dość dobrze się sprawdza. Ale wiadomo - nic idealne nie jest. 

 

Co do samej rury. Fakt - spora. Ale mam równie długiego edka i ogarniam go ze sporym zapasem, więc i tu chyba paniki nie będzie. Tym bardziej że odrośnik składany. Nie chcę stwierdzić po zakupie - było dołożyć do TSa... Ale może być odwrotnie :). Chociaż prawdopodobieństwo jest na to mniejsze.

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo interesujące. Nie spodziewałem się takich rzeczy prócz chińczyków. Można np wykonać świetne bino za stosunkowo niewielkie pieniążki. 

NIestety - w tym zakresie na bank nie będę lepszy od profesjonalistów. Tylko że oczekujesz wykonania teleskopu od osoby której nawet nie chce się umyć lustra... :P Ehhh. Jakby było trochu więcej czasu kasu zdrowia i i było się w wiele siku. Bo rzeźbienie lubię jak Okrasa łamać przepisy czy tam koń owies...

 

Naszej dyskusji przyglądał się ktoś z DO i złożył propozycję nie do odrzucenia której nie odrzuciłem :D. TS 152/900 ma być na dniach. Spróbuję zdać relację.

Edytowane przez GrzesiekX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.