Skocz do zawartości

kolorowe filtry Celestrona - pierwsze wrażenia


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Ja jednak zdecydowanie polecam 23A - filtr czerwony. Świetnie spisywał się z Tałem jak i z Takahashi.

 

Tak, to dobry filtr. Drobna uwaga: 23A to jest "light red".

 

Mimo to nie przepadam za filtrami czerwonymi ( light red #23A, red #25A). Obraz za bardzo mi się kojarzy z ciemnią fotograficzną i tracę poczucie miejsca i czasu.. :o:)

Czasem stosuję, ale nie przepadam..

 

Podobnie jak zdaje się -Bielack-, bardzo cenię filtr light blue #82A. Gdybym miał pozostawić jeden filtr (planetarny kolorowy) to pozostawiłbym właśnie #82A. Przy bardzo jasnych obiektach blue #80A.

 

Pozostałych kolorowych praktycznie nie używam. Nie trawię np. zielonych, fioletowych: Jowiszów, Saturnów itd.

 

Mój zestaw uderzeniowy ograniczam więc do trzech, czterech, wymieniając w kolejności: #82A, #23A, #80A, ewentualnie #25A.

zestaw.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, jak filterki spisują się na Marsie?

 

Będzie dalszy ciąg recenzji tym razem na tej planecie?

 

Dla newtona 6" F4 czerwony jest the best. (23A). Dla refraktora 4" F10 juz niekoniecznie. W refraktorku najlepiej na razie wykontrastowal jasnoniebieski i jasnoszary. Czerwony tez ladnie podbija zarys struktur ale wylacza skubaniec czape polarna. Od biedy mozna powalczyc tez z zoltym. Generalnie refraktor 4" lubi filtry jasne, newton 6" F4 lubi jak pojechac mu ciemniejszymi. Najlepszy subiektywnie obraz jednak jak na razie osiagnalem lantanem LV9mm via CUx2 w refraktorku i zestawem LV2,5mm + 23A w newtoniku.

 

Wiecej recenzji nie bedzie, bo jak ta piz... ostatnia, zostawilem niedawno filtry na dachu samochodu i pojechalem po obserwacjach do domu... :angry: 2 poszly w trawe.

 

Generalnie, jezeli sie wachasz co sobie z tych kolorowych szkielek kupic, to zalecam rozwazenie zestawu 4 szkielek z DO. Naprawde co innego podchodzi pod Jowisza (niebieski, szary, zielony, zolty, czerwony), co innego pod Saturna (jasnoniebieski, szary) co innego pod Marsa (czerwony, jasnoszary) co innego pod Lysego w pelni (ciemnoniebieski, fioletowy, ciemnoszary, czerwony) co innego do Lysego w sierpiku (jasnoszary, zielony, zolty, czerwony, niebieski)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

tak zupełnie przy okazji znalazłem stronkę, na której pokazano..., ano zobaczcie sami:

 

Schlechte_Kante_Alle.jpg

zdjęcie pochodzi z: http://www.svenwienstein.de/HTML/seben_filterset.html

 

heh, prosty test, a ile potrafi pokazać,

ciekawe jak filtry Celestrona przeszłyby taką próbę?

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.