Skocz do zawartości

Teleskop do dziennej obserwacji i fotografii


Rychubil

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przymierzam się do zakupu szybkiej do rozłożenia lunety, służącej do obserwacji, fotografii i filmowania (lustrzanka Pentax K5IIs) obiektów, takich jak: księżyc, samoloty, ptaki i statki (mieszkam n a 14tym piętrze wieżowca, 1km od morza). W grę wchodzą głównie obserwacje i fotografia dzienna, ewentualnie księżyc nocą.
Stabilny statyw (Manfrotto 055proB z głowicą kulową 462RC) i T-mount do lustrzanki już mam.

Miałem już kupić używanego Celestrona Ultimę 80 ale uciekł mi z aukcji. Czytam jednak o sporej aberracji chromatycznej tego teleskopu i braku możliwości wymiany szerszej gamy okularów. Czy rzeczywiście jest aż tak źle z tą aberracją w Ultimie?
Kolejnym teleskopem, który rozważam jest Celestron Trailseeker 80, w którym jest możliwość wyboru lepszych okularów ale czy optyka samego Trailseekera jest tam na tyle lepsza od Ultimy, ile lepsza jest jego cena? Jak z aberracją w Trailseekerze?

Proszę zatem o sugestie w wyborze lunety, mn.w. w cenie Trailseekera. Może być coś innego oczywiście niż Celestron. Jak się ma Nikon PROSTAFF 5 82A do Celestrona Trailseekera?

Pozdrawiam
Rysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, lemarc napisał:

Przepraszam ale to 2 razy tyle, co założony przeze mnie budżet. Odpada.

W cenie do około 1500 zł naprawdę nie ma nic poprawnego optycznie do takich celów jak opisałem wcześniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.astroshop.pl/lunety-do-guidingu/skywatcher-guidescope-evoguide-50-ed/p,56845

 

ED, ma dedykowany flattener, ładnie robi zdjęcia, podłączasz okular i pięknie widać ale... w torze na wprost. Jak chcesz popatrzeć do góry, w gwiazdy, to szybko odwiedzisz kręgarza, bo się nie da podłączyć układu odchylającego - producent sprytnie wydłużył korpus o 10mm i się nie da wyostrzyć. Tylko po to żebyś nie kupował tego zamiast instrumentu uniwersalnego za 3x taką cenę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Voult napisał:

https://www.astroshop.pl/lunety-do-guidingu/skywatcher-guidescope-evoguide-50-ed/p,56845

 

ED, ma dedykowany flattener, ładnie robi zdjęcia, podłączasz okular i pięknie widać ale... w torze na wprost. Jak chcesz popatrzeć do góry, w gwiazdy, to szybko odwiedzisz kręgarza, bo się nie da podłączyć układu odchylającego - producent sprytnie wydłużył korpus o 10mm i się nie da wyostrzyć. Tylko po to żebyś nie kupował tego zamiast instrumentu uniwersalnego za 3x taką cenę.

A gdyby mu skrócić tubus aluminiowy o te 10mm to dałoby radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Voult napisał:

https://www.astroshop.pl/lunety-do-guidingu/skywatcher-guidescope-evoguide-50-ed/p,56845

 

ED, ma dedykowany flattener, ładnie robi zdjęcia, podłączasz okular i pięknie widać ale... w torze na wprost. Jak chcesz popatrzeć do góry, w gwiazdy, to szybko odwiedzisz kręgarza, bo się nie da podłączyć układu odchylającego - producent sprytnie wydłużył korpus o 10mm i się nie da wyostrzyć. Tylko po to żebyś nie kupował tego zamiast instrumentu uniwersalnego za 3x taką cenę.

Lunety typowo astronomicznej, to raczej bym nie chciał, za duże kloce.

 

Czyli z tego wniosek, że dobry sprzęt w takiej cenie, to albo tylko do obserwacji albo tylko do fotografii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Ajot said:

A gdyby mu skrócić tubus aluminiowy o te 10mm to dałoby radę?

Ano tak ludzie z nim kombinują właśnie. Szkoda tylko trochę ciąć oryginalny, więc można by wytoczyć nowy korpus. O ile się uda odkręcić focuser, bo chyba jest klejony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Voult napisał:

Ano tak ludzie z nim kombinują właśnie. Szkoda tylko trochę ciąć oryginalny, więc można by wytoczyć nowy korpus. O ile się uda odkręcić focuser, bo chyba jest klejony.

Rozumiem jakiegoś Taka tak szanować, ale SW to bym ciął bez litości o ile się da. Zapytam tylko czy cela obiektywu też nie jest na klej, bo wtedy będzie więcej ceregieli z docinką?

Edytowane przez Ajot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minutes ago, Ajot said:

Rozumiem jakiegoś Taka tak szanować, ale SW to bym ciął bez litości o ile się da. Zapytam tylko czy cela obiektywu też nie jest na klej, bo wtedy będzie więcej ceregieli z docinką?

Zupełnie bez problemu się odkręca. Gwint M56 (ale nie wiem jaki skok). Może nawet ciąłbym gdybym miał dostęp do narzynki.

Edytowane przez Voult
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ktoś faktycznie robił zdjęcia tym Evoguide'm?

2 godziny temu, Voult napisał:

https://www.astroshop.pl/lunety-do-guidingu/skywatcher-guidescope-evoguide-50-ed/p,56845

 

ED, ma dedykowany flattener, ładnie robi zdjęcia, podłączasz okular i pięknie widać ale... w torze na wprost. Jak chcesz popatrzeć do góry, w gwiazdy, to szybko odwiedzisz kręgarza, bo się nie da podłączyć układu odchylającego - producent sprytnie wydłużył korpus o 10mm i się nie da wyostrzyć. Tylko po to żebyś nie kupował tego zamiast instrumentu uniwersalnego za 3x taką cenę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rychubil napisał:

Przepraszam ale to 2 razy tyle, co założony przeze mnie budżet.

To albo całkowicie odpuść ten temat

Albo szukaj obiektywów fotograficznych o konstukcji lustrzanej - pierwsza i nabardziej oczywista opcja to rosyjskie MTO 1000/10 Znane i lubiane w światku zarówno astro jak i spotterskim

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marcin_G napisał:

To albo całkowicie odpuść ten temat

Albo szukaj obiektywów fotograficznych o konstukcji lustrzanej - pierwsza i nabardziej oczywista opcja to rosyjskie MTO 1000/10 Znane i lubiane w światku zarówno astro jak i spotterskim

Owszem, rozważałem te szkło pod tym kątem, tylko nie wiem czy rzeczywiście jest ono warte około 1300zł?

Co zatem tylko do obserwacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Rychubil napisał:

Owszem, rozważałem te szkło pod tym kątem, tylko nie wiem czy rzeczywiście jest ono warte około 1300zł?

Co zatem tylko do obserwacji?

Dobre MTO jest warte 1300zł.

Zauważ, że MTO z odpowiednim diagonalem DOSKONALE nadaje się do obserwacji.

Sam miałem 2 sztuki MTO, nie tak dawno sprzedałem na giełdzie diagonal 2" do MTO (z gwintem M42)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Voult napisał:

https://www.astroshop.pl/lunety-do-guidingu/skywatcher-guidescope-evoguide-50-ed/p,56845

 

ED, ma dedykowany flattener, ładnie robi zdjęcia, podłączasz okular i pięknie widać ale... w torze na wprost. Jak chcesz popatrzeć do góry, w gwiazdy, to szybko odwiedzisz kręgarza, bo się nie da podłączyć układu odchylającego - producent sprytnie wydłużył korpus o 10mm i się nie da wyostrzyć. Tylko po to żebyś nie kupował tego zamiast instrumentu uniwersalnego za 3x taką cenę.

 

to lunetka do guide więc dlatego jest tak zbudowana by był dobry dostęp do ogniska, a teleskopy za 3x taką cenę mają zupełnie inne apertury i ogniskowe oraz przeznaczenie

 

na giełdach można spotkać teleskopy ze szkłem ED od TS-a 70-72 mm w cenie około 1000 zł. Mają wyciąg 2" z przekładnią 1:10 i ostrzą z kątówkami

 

zamiast MTO lepiej kupić MAK-a 102 lub mniejszy. Jest lepszy optycznie, ma lepiej rozwiązany sposób ostrzenia, jest kilkadziesiąt lat młodszy i znacznie tańszy, a przy okazji lżejszy. Z matrycami APS-C daje radę. Bezproblemowo współpracuje z kątówkami i okularami teleskopowymi (nawet ma w komplecie)

 

pozdrawiam

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, ZbyT napisał:

 

 

zamiast MTO lepiej kupić MAK-a 102 lub mniejszy. Jest lepszy optycznie, ma lepiej rozwiązany sposób ostrzenia, jest kilkadziesiąt lat młodszy i znacznie tańszy, a przy okazji lżejszy. Z matrycami APS-C daje radę. Bezproblemowo współpracuje z kątówkami i okularami teleskopowymi (nawet ma w komplecie)

Widziałem ostatnio na eBayu używaną tubę MAKa-90, poszła za niecałe 500zł, no i może trza było brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem temat i póki co odpuszczam jakieś poważniejsze fotografowanie lustrzanką, które w moim przypadku stanowiłoby mn.w. 20% użytkowania przeze mnie takiego sprzętu i rozdzielę to na 2 urządzenia. Teraz mobilna luneta 65mm, tylko do obserwacji dziennej a kiedyś mały MAK90 albo 102.

Co polecacie w kwestii mobilnej lunety 65mm z budżetowej półki?

 

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rychubil napisał:

Przemyślałem temat i póki co odpuszczam jakieś poważniejsze fotografowanie lustrzanką, które w moim przypadku stanowiłoby mn.w. 20% użytkowania przeze mnie takiego sprzętu i rozdzielę to na 2 urządzenia. Teraz mobilna luneta 65mm, tylko do obserwacji dziennej a kiedyś mały MAK90 albo 102.

Co polecacie w kwestii mobilnej lunety 65mm z budżetowej półki?

 

 

A może obiektyw lustrzany (coś jak maksutov)? https://www.aliexpress.com/item/1005003222063589.html lub też starsze konstrukcje używki na allegro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, riklaunim napisał:

 

A może obiektyw lustrzany (coś jak maksutov)? https://www.aliexpress.com/item/1005003222063589.html lub też starsze konstrukcje używki na allegro?

Po pierwsze, ten obiektyw nie ma mocowania Pentax K, po drugie, miałem już podobny 500mm lustrzany z AliExpeess i totalne mydło i nieostrość.

Kupię może kiedyś lustrzanego Samyanga, jak trafię oczywiście. Jak nie to radzieckiego Rubinara 500mm.

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, riklaunim napisał:

Mają różne adaptery do tego akurat z tego co widziałem. Niektóre z tych alixepressowych były testowane na Optyczne.pl też :)

Owszem można taki adapter założyć na gwint M42 i nawet taki mam ale jak wspomniałem, jakość tych niefirmowych luster z Ali jest kiepska i szczerze odradzam.

P. S. Zapomniałem zaznaczyć, że godna polecenia jest tylko nowsza wersja Samyang SMC 500mm. Starsza wersja Samyang 500mm MC jest bardzo przeciętna.

W każdym razie póki co jest decyzja na jakiś scope 65mm, pytanie tylko jaki?

Edytowane przez Rychubil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.