Skocz do zawartości

Obliczenie przybliżenia w lornetach.


Woit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Serdecznie witam wszystkich.

To mój pierewszy post na tej grupie. Moje pytanie brzmi: Czy można obliczyć wielkośc przybliżenia gdy posiadamy dane: średnice wej. lornetki i srednice wyjsciową t.zw średnica żrenicowa. Ze wzoru: sr. wej / sr.zrenicową = powiekszenie?

 

Wiadomo, że różnie są opisywane parametry na lornetach. Niektóre mają jasno napisane np; 10x50, niektóre 40x70 i wiadomo ze nie posiadają 40-ktotnego przybliżenia. Podobno istnieje pewna zależność w sposobie tego drugiego opisywania? Że to 40 jest potęgą 2 st. srednicy żrenicowej. I w tym przypadku 6.32x6.32=39.9.

 

Co Sądzicie o tym produkcie?

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50955743

 

Chcę obserwować samoloty w korytarzach powietrznych.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Sądzicie o tym produkcie?

 

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=50955743

 

 

Ja bym nie ryzykował. Żle wygląda ta lunetka. Sprzedawca to idiota. Napisał, że on nie ściemnia, a to ustrojstwo ani wojskowe, ani lustrzane i w ogóle w opisie sam bełkot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę lunetkę mośna spotkać na targu, możesz się wybrać i obejrzeć na miejscu.

"Statyw" to parodia, kiedyś Tonsil dodawał takie coś do mikrofonu dynamicznego. Możesz toto wykorzystać żeby... postawić lunetkę na buirku jako gadżet. Ale wtedy trzeba jakąś kalkomanię PENTAX lub SVAROVSKI nalepić :)

Przydatna jest tylko śruba statywowa - możkliwość przykręcenia do NORMALNEGO statywu foto.

Lunetka jest klasy rubinowych chińskich lornetek, które można kupić za 40 zł, są często przerabiane na szukacz. Uważam że za 100 zł nie warto kupować.

Spóźniłeś się, trzeba było kupić zwykłą lornetkę (MEADE 10x50) w Lidlu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obliczania przyblizenia, to tez gdzies o tym czytalem, i na ogol sie sprawdza+-.Tylko na pewno nie ma to zastosowania przy okularach LER.

 

Tak obliczone powiększenie lunety lub lornetki jest w miarę dokładne (dokładność pomiarowa decyduje o dokładności wyniku) i wynik jest niezależny od LER użytego okularu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obliczone powiększenie lunety lub lornetki jest w miarę dokładne (dokładność pomiarowa decyduje o dokładności wyniku) i wynik jest niezależny od LER użytego okularu B)

 

Faktycznie, cos mi sie pomerdalo :Boink: , to chyba przez te wielkie soczewki w okularach Meade:D

Edytowane przez escom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dzieki za odpowiedzi!

Zdecydowałem się na zakup lornetki 20x60, narazie śledze aukcje, chce odwiedzić parę komisów...

Teraz pytanie: Jaka jest różnica miedzy lornetami KRONOS a TENTO?

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Oto ta Lorneta: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=52589429

 

W sumie tą ofertą już się nie interesuje, muszę się pochwalić iż

zakupiłem Lornete TENTO 20x60 za 210 PLN. Jeszcze do mnie nie przyszła pocztą.

Ciekaw jestem jej stanu technicznego....aż się boję....

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czesc Woit,

czy moglbys sie podzielic wrazeniami z eksploatacji TENTO 20x60 i w ogole z obserwacji samolotow w korytarzach ?

Uzywam do tego celu radzieckiej lornetki 12x45, szukam czegos z wiekszym powiekszeniem, ale obawiam sie koniecznosci uzycia statywu. Wydaje mi sie ze masa musi byc <1kg zeby dalo sie jeszcze prowadzic obserwacje z reki, powiekszenie chyba max20. Nie wiem jak ze srednica, ale 50 do obserwacji dziennej powinno wystarczyc ? Czytalem troche postow na forum, wydaje mi sie ze tylko ty obserwowales samoloty.

Czy 20x60 sie sprawdza ? Korzystasz ze statywu, jesli tak to z jakiego ?

Pozdrawiam,

bakcyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

czy moglbys sie podzielic wrazeniami z eksploatacji TENTO 20x60 i w ogole z obserwacji samolotow w korytarzach ?

(...)

 

Witaj bakcylu na forum. Powiedz skad jestes (nie ma info. w stopce). Jezeli z warsiawki to niet problema. Mam takie Tento, mozesz wpasc i pokukac sobie przez nia. Mieszkam pod podejsciem do Okecia. Samolot co 10-15 min. jak wieje w odpowiednia strone i nalatuja od S-W. Jestem do konca tyg. na chorobowym, wiec czasu mam sporo. W sieci jeszcze tylko dzis wiec daj znac.

 

(O obserwacjach sam nic Ci nie powiem, bo gapienie sie na samoloty jakos kompletnie mnie nie kreci)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

I stałem się posiadaczem Tento 20x60. Teraz widze co oznacza tak naprawde

20x przeybliżenia. Sprzęt otrzymałem w twardym etui, z kompletem dekli i filtra.

Nie występuje podwojenie obrazu, stan lornety dobry. Troche lekko (lużno) odbywa się nastawa ostrości i regulacja jednego okulara, no ale ładnych pare lat juz ma za sobą ten model. Aha nie wiem czy to wada jakas lornety ale zebym miał ostry obraz w obydwu okularach po ustawieniu głównej ostrosci na lewe oko, to prawe regulowane musze miec na (-) ??? Podobno to uzależnione jest od moich oczu, i w widzeniu normalnym oczy same sie dostrajają i nie wiedze różnicy w widzeniu na poszczególne oczy.

Co do obserwacji trzeba mieć niezłą stabilizacje w rękach:) Toche trzęsie, ale kwestia wprawy...Najlepiej oglądać jak się ma korytarz pow. troche pod kątem wtedy bez problemu mogę zidentyfikować linię lotniczą.

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha nie wiem czy to wada jakas lornety ale zebym miał ostry obraz w obydwu okularach po ustawieniu głównej ostrosci na lewe oko, to prawe regulowane musze miec na (-) ??? Podobno to uzależnione jest od moich oczu, i w widzeniu normalnym oczy same sie dostrajają i nie wiedze różnicy w widzeniu na poszczególne oczy.
Dokladnie - to sluzy do korekcji wad wzroku...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

dzieki za rzeczowe informacje od wszystkich, Hansie - dziekuje za zaproszenie do przetestowania TENTO, ale jestem z Bielska-Bialej i raczej nie skorzystam - w kazdym razie b. mi milo ze jest taki odzew.

Ze wszystkich postow jakie tu przeczytalem wynika jeden najwazniejszy wniosek - lornetke trzeba wziasc do reki i przetestowac przed zakupem pod katem swoich potrzeb (jakosc wykonania i obraz) i mozliwosci ("stabilizacja w rekach" - samolot na ok.10000 m porusza sie jednak dosc szybko i wydaje mi sie ze bedzie problem ze statywem, chyba ze wybieram jeden ruchliwy korytarz i "prowadze" obiekt w sposob ustalony - moze np. podparcie dla lokci wystarczy- dotychczas robilem to w ten sposob z dosc mala lornetka). W kazdym razie nie eliminuje 20x60, mimo ze wczesniej wydawala mi sie za ciezka i zbyt mocna - jak pisze Woit mozna sobie z tym poradzic.

Gdybym doszedl do jakichs ciekawych wnioskow n/t obserwacji i wyboru sprzetu na pewno napisze.

Pozdrawiam,

bakcyl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.